הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מחלקת החינוך מסכמת שנה

מאת: כתב חדש writer
תאריך: 2012-07-05 13:34:57

מחלקת החינוך מסכמת שנה
"מחלקת החינוך מסכמת שנה"

השבוע (שלישי), התקיימה כמדי חודש מליאת מועצה. הפעם, הוזמנו למליאה מנהלת מחלקת החינוך, רחלי אברמזון ומנהלי בתי הספר היסודיים והעל יסודיים בערד לסכם את השנה החולפת. אחד אחרי השני, עלו המנהלים ופרסו את סיכומם מול חברי המועצה. "אנו מסיימים את השנה עם מספר הצלחות והשקעות, גם בפן הפיזי וגם בפן הפדגוגי", פתחה אברמזון. עוד סיפרה כי השנה, בשיתוף עם קרן רש"י, נכנסו שני מיזמים חשובים למערכת החינוך העירונית. תוכנית רבדים, העמידה לידי כל בית ספר שעות תגבור נוספות במקצועות שונים ובתחום החברה, ותוכנית מיל"ת המורכבת מתכנים לימודיים ופעילות נוספת הכוללת העשרה וטיפול פרטני בילדים בעלי ליקויי למידה, קשיים רגשיים והתפתחותיים. המרכיב הלימודי משלים את תכנית הלימודים הבית ספרית, ומהווה המשך של יום הלימודים הרגיל. "השנה 60% מהתלמידים השתתפו בפרויקט, אנו מקווים כי יהיה יותר בשנה הבאה, לפחות 80%", סיכמה. עוד סופר כי פיילוט מרחבי החינוך נכנס השנה, מדובר בפיילוט ארצי של ישובים המובילים פתיחת אזורי רישום באופן מבוקר במערכת החינוך. בעקבות זאת, נערך ערב חשיפה להורים לכל בתי הספר, הם הוזמנו כדי להתרשם ולבחור בעצמם לאן לרשום את ילדיהם. "השלב הזה הסתיים בהצלחה עם איזון טבעי בבחירת המוסד החינוכי", הוסיפה מנהלת מחלקת החינוך. במהלך הקיץ ישופצו סביבות הלמידה, בתיה"ס וגני הילדים, בשיתוף קרן רש"י יעברו המוסדות שדרוג ועיבוי של מתקנים ושירותים.

מנהלי בתי הספר מסכמים את השנה שלהם

התיכון המקצועי צור אורט ערד: שוקי רוסק, מנהל בית הספר, סיפר כי מטרתו היא להגיע ל-100 תלמידים בשנתיים-שלוש הבאות. השנה הסתיים המחזור הראשון של ביה"ס עם 12 בוגרים. "אני לא ציפיתי שכבר בשנה הראשונה נגיע להישגים כל כך גבוהים עם המחזור הראשון", סיפר רוסק, "אנו מצפים שכל התלמידים יסיימו עם תעודת גמר ו/או מקצוע".

תיכון אורט ערד: גרגורי פוזניאנסקי, מנהל התיכון פתח בדבריו שהתיכון בקשר רציף עם המורים, הרכזים והתלמידים המיועדים לתיכון מבתי הספר היסודיים. בתיכון לומדים 1100 תלמידים מכיתה ז' ועד כיתה יב', השנה נפתחו כיתות חדשות כגון הכיתה המדעית הנסית וכיתת מופת. נחנך הפלנטריום ומצפה הכוכבים, לשם מגיעים ילדים רבים מבתי הספר היסודיים ומקבלים הדרכה מהנוער. בנוסף נפתחה מגמת שוחרות במגמה פיקוד ובקרה. "חלק מהילדים ימשיכו לי'ג"', ממשיך פוזניאנסקי, "השנה ישלחו התלמידים המעוניינים להמשיך לי'ג לרחובות עקב מספר מועט של נרשמים אבל אני מקווה לפתוח שנה הבאה כיתה כזו אצלנו באורט". עוד התגאה מנהל התיכון לספר כי השנה עלו בתיכון בזכאויות לתעודת בגרות וכי בשנה הבאה יש צפי של 70% זכאים לתעודת בגרות.

הבית ספר הדמוקרטי: איילת סטריער, מנהלת בית הספר הדמוקרטי סיפרה כי הבית ספר הדמוקרטי פועל מזה 12 שנה בעיר, השנה למדו בו 90 תלמידים. "תלמידינו מצטיינים, עושים בגרות אקסטרנית, מתגייסים לצבא, חלק גדול מהם גם בוחרים לעשות שנת שרות", סיפרה סטריער. עוד סיפרה כי הבית ספר החל לפני 3 שנים לבנות גינות קהילתיות בעיר ובשנה הבאה אמורה להיפתח גינה קהילתית נוספת. גם פרויקט מחוו"ה תופס תאוצה בבית ספר הדמוקרטי. "הבית ספר שלנו מהווה אבן שואבת לאנשים מחוץ לערד. שנים עברו הגיעו 12 משפחות חדשות לערד בעקבות ביה"ס ושנה הבאה הצפי הוא שיגיעו עוד 5 משפחות כאלה.

בית ספר חלמיש: רחל לנצ'נר, מנהלת בית הספר חלמיש סיפרה כי השנה שם הבית ספר למוקד מתן מענה בקהילה ומעורבות בקהילה. התלמידים מכיתות ד'-ו' כתבו בעיתון הצבי, השתתפו בסיקור אירועים בצילום וידאו ברחבי העיר ובכך לקחו חלק בתיעוד כל מה שקורה בערד. בנוסף השנה פתח בית ספר חלמיש את רדיו חלמיש וכללו בפרויקט קורס מיוחד למבוגרים שהכשיר אותם לשדר ברדיו.

בית ספר טללים: ברוך אביבי, מנהל בית הספר פתח בדברי ברכה למועצת העיר שהואילה לשמוע את סיכומי מערכת החינוך והתגאה שהשנה, נפתחה מחדש כיתת ז' ח' בבית הספר ובכך נתנו מענה לצורך אדיר לתלמידים שעד היום נאלצו לנסוע לערים אחרות. "הצבע של בית ספרנו זה המינון הנכון בין תורה לעבודה – בין קודש לחול", סיפר אביבי, "האתגר שלנו הוא המיונן הדק הזה בין הקודש לחול". עוד סיפר כי השנה קרן רש"י שיפצה את כיתת התנ"ך של טללים ואת החצר ואילו קרן לב ערד שיפצה ושידרגה את הספרייה הבית ספרית.

בית ספר יעלים-עופרים: אנט רינג, מנהלת בית ספר יעלים-עופרים סיפרה כי בית הספר דואג לשפר את הייחודיות שלו והתפיסה החינוכית שכל ילד יכול להצליח. "אנו שמים דגש על אומנות והסביבה", סיפרה רינג, "השנה מתחנו את היריעה החינוכית, אחד היעדים שהצבנו מולנו זה המעורבות בקהילה כדי להגביר את תחושת השייכות אצל הילדים". ביה"ס עורך שבוע של איכות הסביבה בשיתוף תפוח הפיס והיחידה לאיכות הסביבה בו התלמידים מעבירים את התכנים. בנוסף, השבנה ביה"ס עבר את ההסמכה של "ירוק מתמיד", זהו הישג גדול ומשמעותי ברמה הארצית. בזכות קרן רבדים, פתח ביה"ס את הספרייה לפעילות יומיומית. עוד ציינה רינג כי תלמיד מיעלים-עופרים זכה בתחרות ארצית של סופרים צעירים. "אנו מלמדים את התלמידים בעזרת חברת החשמל לצמצם את טביעת רגלם האקולוגית", הוסיפה.

בית ספר לבאות: ברכה אורנן, מנהלת בית הספר, סיפרה כי הקו המנחה של הצוות החינוכי הוא מתן מענה לשונות וטיפוח המצוינות בעזרת המוזיקה. "המוזיקה מסייעת לילד גם בתחום הפדגוגי", שיתפה אורנן, "אין ילד בעולם שלא מתחבר למוזיקה". התלמידים לומדים על הכלים השונים בקבוצות קטנות שלרוב לא עולה על 5 תלמידים בקבוצה. הכלים המוזיקליים נרכשו בסיוע עיריית ערד וקרן רש"י. "הילדים לומדים גם שירת ארץ ישראל ותודתנו נתונה לדודו שי ויוסי פרץ המגיעים להתנדב ולשיר עם הילדים שירי ארץ ישראל הישנה והטובה", הוסיפה אורנן. במאי, אירח בית הספר כנס מרחבי מוזיקלי שהיה יפה ומרשים והמקהלה הווקלית של בית ספר לבאות ייצגה אותנו בכבוד בטקס פתיחת תוכנית רבדים.

בית ספר אבישור: מירי קידר, מנהלת בית הספר מסרה לעיתון הצבי כי השנה בית חינוך אבישור שם דגש על שילוב מיומניות החשיבה, החקר המדעי והטכנולוגי בשילוב התקשוב. כמו כן שמו דגש על הקנית הרגלים לאורח חיים בריא ומניעת השמנה בקרב הילדים לצד עידוד יוזמות חברתיות ופיתוח מנהיגות צעירה. בתוכנית אמירים לעידוד מצוינות, למדו הילדים תכנות, רובוטיקה וכימיה. "השתתפנו בתחרות יזמים צעירים והתלמידים פיתחו משחקי חשיבה", הוסיפה קידר.

לאחר מכן, מנהלת מחלקת החינוך, רחלי אברמזון, הוסיפה והסבירה על הפרויקטים החינוכיים הרבים פה בעיר כגון 'ערד עירי', פרויקט לחיזוק המשפחה עם S.O.S, פרויקט מחוו"ה, מיחשוב בתי הספר ועוד.

ראש העיר, טלי פלוסקוב, ניצלה את ההזדמנות כדי להודות לשינשינים של צמרת שלדבריה "נראים בכל מקום בעיר ועושים עבודה חינוכית מדהימה".