הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

האופרה אאידה למרגלות המצדה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-06-02 15:45:45

האופרה אאידה למרגלות המצדה
"האופרה אאידה למרגלות המצדה"

בעקבות חווית האופרה המדברית יוצאת הדופן של נבוקו למרגלות המצדה, מרחיבות האופרה הישראלית והמועצה האזורית תמר את שיתוף הפעולה המוצלח ומעלות החודש את הפקת הענק המרהיבה אאידה.

לאור ההצלחה המסחררת של  הפקת האופרה "נבוקו" למרגלות המצדה, האופרה הישראלית, המועצה האזורית תמר ובנק דיסקונט ממשיכים לשתף פעולה גם השנה, במסורת של פסטיבל אופרה בינלאומי למרגלות המצדה, בהיכל התרבות של הטבע. מתחם האופרה כבר עומד על תילו, עבודות התפאורה הסתיימו, ועל רקע החזרות בשטח, ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, חושף את ההתרגשות: "אנו מתרגשים לארח בפעם השניה את האופרה הישראלית בהיכל התרבות של הטבע, ובימים האחרונים אנו נמצאים בישורת האחרונה לקראת תחילת המופעים".    

מלבד מופעי "אאידה" של ורדי למרגלות המצדה, יתקיימו השנה גם מופעים  מיוחדים בירושלים: האופרה "ירושלים" בבריכת הסולטן ו-30 קונצרטים קאמריים בכנסיות ואתרים מיוחדים בירושלים. לראשונה יגיעו לארץ התזמורת והסולנים של הארנה מוורונה, ויבצעו כאן את הרקוויאם של ורדי במצדה וקונצרט גאלה אופראי בבריכת הסולטן.
לאופרה הישראלית שותפה גם המועצה האזורית תמר, ים המלח שהעמידה לרשות ההפקה את המתחם הענק למרגלות המצדה שהפך כבר להיכל התרבות של הטבע, והוכשר במיוחד לקלוט את הפקת הענק, על אלפי חובבי האופרה שיגיעו לאזור ים המלח. רשות הטבע והגנים והתאחדות בתי המלון בים המלח מסייעים להפיכת חווית האופרה למושלמת.

שותף נוסף הוא בנק דיסקונט, שגם השנה יתמוך בפסטיבל ואף שריין את שתי הופעות הבכורה של "אאידה" עבור לקוחותיו אתמול והיום. לפני המופע תיערך ללקוחות קבלת פנים ייחודית במתחם המופע למרגלות המצדה.
גם עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים חברו להפקה המפוארת וסייעו בהרחבת גבולות האירוע גם לעיר הבירה.

בשבועות האחרונים ניכרת התרגשות רבה בקרב תושבי המועצה האזורית תמר בעקבות הפקת המופע המרהיב ורבים מהם לוקחים חלק בהכנות. כ-2,500 עובדים הועסקו בפרויקט תרבותי ענק זה, מרביתם תושבי הנגב והדרום. בימת ההפקה תכלול את בימת האופרה ברוחב 56 מטר ובעומק 55 מטר. בעקבות הביקוש הרב הורחבו טריבונת הישיבה והתזמורת ל- 7,500 מקומות בשבעה יציעים. כמו כן, הורחבו שטחי החניה, מתחם קבלת הפנים, מתחם אחורי הקלעים והמתחם הטכני.  אלפי טון של ציוד תאורה וסאונד מהארץ ומחו"ל ימוקמו לצידי הבמה. מערכת הסאונד האלקטרו אקוסטית תיובא גם השנה מאנגליה וכך גם חלק מציוד התאורה, שיאיר את הר המצדה, במפגן תאורה מיוחד במינו. 35 שוטרים ולמעלה מ- 150 סדרנים ומאבטחים בפיקודו של מפקד תחנת ערד, רפ"ק יוני זייטק, יאבטחו וישמרו על הסדר הציבורי ובטחון החוגגים במקום.  

דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר: "השנה, החלטתי לשתף את התושבים בכל הליך עבודות ההקמה. אנשים המגיעים לצפות באאידה לא תמיד יודעים שהמתחם המפואר המארח אותם הוא למעשה אזור צחיח למרגלות המצדה, בו נעשות עבודות רבות כדי להתאימו למופע האופרה. במשך כמה חודשים המועצה האזורית פועלת להקמת מתחם האופרה למרגלות המצדה וכמעט כל תושבי המועצה מגויסים למטרה".

האופרה מספרת את סיפור אהבתם של הנסיכה האתיופית אאידה והמצביא המצרי רדמס על רקע מלחמת מצרים הפרעונית באתיופיה.

ורדי הלחין את "אאידה" כהזמנה לפתיחת בית האופרה בקהיר שם היא הועלתה בבכורה עולמית בשנת 1871 וזכתה להצלחה גדולה. האופרה הגיעה לאיטליה שנה מאוחר יותר וההופעה הראשונה בבית האופרה לה סקאלה במילנו היתה הצלחה סנסציונית. מאז, במשך מאות שנים, מוצגת האופרה "אאידה" בהצלחה רבה ברחבי העולם, בין אם בבתי אופרה ובין אם בהפקות ענק באצטדיונים ופסטיבלים באוויר הפתוח. הפקות ענק של "אאידה" מועלות תדיר באמפיתיאטרון העתיק של וורונה שבאיטליה, למרגלות הפירמידות במצרים, בברגנץ שבאוסטריה וכמובן על כל במת בית אופרה חשוב בעולם.

למעלה מ-600 משתתפים יופיעו על הבמה בהפקת "אאידה" למרגלות המצדה. על האופרה ינצח המנצח הישראלי הבינלאומי דניאל אורן, הנחשב לאחד מגדולי פרשני ורדי כיום. המנצח גייס להפקת אאידה שורה של סולני אופרה מובילים מכל העולם. את רדמס יבצע הטנור האיטלקי מרקו ברטי. בתפקיד אאידה תופענה לסירוגין הסופרן האיטלקייה מיכאלה קרוזי, הסופרן האמריקאית קירסטין לואיס והסופרן היווניה דימיטרה תאודוסיו. בתפקיד אמנריס תופענה לסירוגין זמרת המצו סופרן ההונגריה אילדיקו קומלושי והאמריקאית מריאנה קורנטי. את תפקיד הכהן הגדול רמפיס ישיר זמר הבס פאטה בורצ'ולדזה ובתפקיד אמונסרו יתחלקו זמרי הבריטון האיטלקיים אמברוג'יו מאסטרי ואלברטו גזאלה.

כמו כן, בהפקת "אאידה" ישתתפו תזמורת האופרה הישראלית- התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית, המקהלה הפילהרמונית תל אביב, וכן מאות רקדנים וניצבים. את ההפקה מביים הבמאי הצרפתי הנודע שארל רובו שביים כבר הפקות רבות של "אאידה" ברחבי העולם כולל לאחרונה הפקת ענק של האופרה באצטדיון סטאד דה פרנס בפריס.


במסגרת בתחתית הכתבה:

שינויים בהסדרי התנועה לקראת האופרה אאידה

בין התאריכים 30/5/2011 ל- 12/6/2011 יערכו למרגלות המצדה מופעי האופרה "אאידה".
35 שוטרים ולמעלה מ- 150 סדרנים ומאבטחים בפיקודו של מפקד התחנה, רפ"ק יוני זייטק, יאבטחו וישמרו על הסדר הציבורי ובטחון החוגגים במקום.

הנכנסים למתחם האירוע יעברו בידוק ביטחוני ולא תורשה כניסת אדם הנושא נשק לאתר האירוע .
במסגרת האירוע יחולו שינויים בהסדרי התנועה בכביש 90 המוביל  למתחם האירוע. להלן השינויים: סמוך לאתר, מדרום ומצפון יוקמו מחסומים שינווטו את כלי הרכב המגיעים לאירוע.

לא תותר כניסת כלי רכב פרטיים לתוך האתר, המגיעים ברכב יופנו לחנייה מרוכזת במנחת "בר יהודה" ומשם יוסעו באוטובוסים לאתר האירוע. 
 
מומלץ לבאי האירוע להגיע דרך כביש 31-ערד.
באי האירוע מתבקשים להישמע להוראות השוטרים והסדרנים במקום ולפעול על פי הנחייתם.