הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

לראשונה: משלחת מישראל תשתתף באולימפיאדת החלל ברוסיה

מאת: ליאת בן-דב writer
תאריך: 2011-06-02 15:37:33

לראשונה: משלחת מישראל תשתתף באולימפיאדת החלל ברוסיה
"לראשונה: משלחת מישראל תשתתף באולימפיאדת החלל ברוסיה"

זוהי הפעם הראשונה שמשלחת תלמידים מישראל תשתתף באולימפיאדה היוקרתית. השתתפות משלחת ישראלית באולימפיאדת החלל היוקרתית היא פרי יוזמה של רשת אורט. "העובדה שדווקא תלמידי אורט ערד מייצגים את ישראל באולימפיאדת החלל ברוסיה נותנת ביטוי נוסף לשינוי החיובי שחל במערכת החינוך בעיר, ואני בטוחה שבני ערד ייצגו אותנו בכבוד" מדגישה ראש העיר, טלי פלוסקוב, "כל תושבי העיר צריכים להיות גאים בהישיגים של ילדינו. שיהיה בהצלחה".

המשלחת תלווה על ידי רכז המגמה ניקולאי שוורץ. במהלך האולימפיאדה יתחרו התלמידים במספר תחומים ובהם: אסטרונומיה וחקר החלל, מתמטיקה, פיזיקה, אלגוריתמיקה ותכנות.

המגמה המדעית-הנדסית בהתמחות באווירו חלל הוקמה באורט ערד לפני שנים אחדות, ביוזמת מנהל בית הספר, גריגורי פוזניאנסקי. המגמה המדעית-הנדסית היא מגמת לימוד ברמת בגרות מוגברת ומיועדת לתלמידים בעלי יכולת לימודית גבוהה. המגמה מכשירה את התלמידים לקראת התמודדות משמעותית בלימודים להשכלה גבוהה. במגמה לומדים תלמידים מצטיינים, הנבחנים בבחינות הבגרות במתמטיקה, אנגלית, פיזיקה והנדסה ברמה של חמש יחידות לימוד. במסגרת ההתמחות באווירו-חלל לומדים תלמידי המגמה נושאים כמו: היסטוריית התעופה, אווירונאוטיקה, אסטרופיזיקה וקוסמולוגיה. כמו כן, עורכים התלמידים פרויקט קבוצתי של חמש יחידות לימוד, הנמשך כשנה וחצי. המגמה מציבה אתגרים מדעיים ומאפשרת לבוגריה להשתלב בחזית העולם המדעי טכנולוגי. תןכנית הלימודים מכשירה את הלומדים ללמידה עצמית ככלי לעיסוק בעולם מדעי-הנדסי דינאמי ומקנה מיומנויות בתחומי ידע חדשים, יכולת עבודה בצוות, מיומנויות חקר והערכה וחשיבה עצמית. בין היתר, יצרה המגמה קשרים הדוקים עם בסיס חיל האוויר בנבטים ואחת לשבועיים מגיעים לבית הספר טייסים מהבסיס ומלמדים את התלמידים על ניווט בעזרת תצלומי אוויר, סוגי מטוסים, טילים, מזל"טים ומורשת קרב של החיל.

לאחרונה אף ביקרו התלמידים בבסיס נבטים כפעילות העשרה מחוץ לכותלי בית הספר וכליווי ועזרה בהכנה לצבא לקראת גיוס. פעילות זו חיצונית זו מאפשרת לימוד מוחשי של הנושאים התיאורטיים בנושאי אווירודינמיקה, אווירונאוטיקה וכן נושאי עניין אחרים הנלמדים במגמה.

דניאל גלמן, ראם ויגדורוביץ', עדן זמיר, מקסים מינקוב, טל פייפר ומריה רובינסקי, הם התלמידים הנערכים בימים אלה למסעם הראשון לאולימפיאדת החלל. התלמידים יתחרו בארבעה תחומים: פיזיקה, מתמטיקה, אסטרונומיה וחקר החלל, וכן הצגה של עבודה או חיבור בתחום הקשור בחלל (אלגוריתמיקה ותכנות). השפה הרשמית של האולימפיאדה היא אנגלית וכל האירועים, המפגשים והתחרויות נעשים בשפה זו.

במסגרת ההכנה לאולימפיאדה ארגן בית הספר אורט ערד לחברי המשלחת מערך הכנה ותגבורים באנגלית, מתמטיקה ואלגוריתמיקה. התלמידים המועמדים למשלחת משתתפים בשיעורי תגבור החל מחופשת פסח, כמו גם בתגבור לחיזוק מיומנויות חשיבה. כמו כן, עושה בית הספר מאמצים רבים כדי להפגיש את התלמידים עם חוקרים בכירים בתחומים הרלבנטיים לעבודותיהם, כדי להעמיק את הידע שלהם בתחום החלל ולהכין אותם לתחרות.

בתחילת חודש יוני יתקיים מפגש מרגש עם רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אלוף משנה אילן רמון ז"ל. בשיתוף פעולה עם אורט ערד ומרכז אילן רמון באוניברסיטת בן-גוריון, בסוף חודש יוני יתקיים מחנה הכנה בן שבועיים של המשלחת במתמטיקה ובפיזיקה במימונם של קרן רש"י ותיכון אורט ערד. רכז המגמה ניקולאי שוורץ, אומר כי רונה רמון, אלמנתו של אילן רמון, הבטיחה לספר לקבוצה על חייו של אילן ולתת להם כמה מזכרות אישיות של המשפחה, שייסעו עם הקבוצה לתחרות. רונית ז'נו, מנהלת החטיבה העליונה בבית הספר, אומרת כי מגמת האווירו-חלל באורט ערד הוקמה כדי לתת מענה לתלמידים מצטיינים, תוך שיתוף פעולה עם בסיס נבטים של חיל האוויר: "אנחנו משקיעים המון במגמה, ובין היתר בפתיחת פלנטריום ומצפה כוכבים בבית הספר". הכספים לבניית פלנטריום ומצפה כוכבים, כמו גם לבניית מעבדה למגמה המדעית-הנדסית, נתרמו על ידי ד"ר שארלוט פרנק, סגנית נשיא בכירה במחקר ופיתוח של חברת  The McGraw-Hill companies.

פרט לתחרויות, למשתתפים מצפים סיורים מעניינים: ביקור בתשלובת "אנרגיה" שבה מיוצרים כל החלקים של תחנת החלל הרוסית, הלוויינים והטילים, ביקור במרכז הבקרה של תחנת החלל הבינלאומית ושיחה עם צוות התחנה השוהה בחלל, ביקור במרכז ההכנה ואימונים של האסטרונאוטים הרוסים ומפגש עם אסטרונאוט רוסי. המשתתפים גם יקחו חלק באירועי תרבות וספורט: סיור מודרך במוסקבה, סיור בקרמלין, ביקור בתיאטרון או מופע במוסקבה, תחרויות ספורט בין המשתתפים ואירועי תרבות מעורבים בין כלל המשתתפים מכל המשלחות.