הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

תג הסביבה

מאת: היחידה לאיכות הסביבה נגב מזרחי writer
תאריך: 2012-06-14 12:06:39

תג הסביבה
"תג הסביבה"

בישיבת המליאה האחרונה החליטו חברי המליאה פה אחד על תמיכתם בהצטרפות העיר ערד לתוכנית "תג הסביבה". אז מה בעצם אומרת התוכנית "תג הסביבה"?

המשבר הסביבתי בו העולם נמצא ובו מחסור חמור במשאבים חיוניים, משאבי המים ואנרגיה, הוא אחד הגורמים המרכזיים ליצירת תוכניות פיתוח סביבתיות מקיימות יעילות ובריאות יותר. מקומות רבים בעולם מיישמים תוכניות להתייעלות בצריכת משאביהן במרחב ובזמן. תוכנית "תג הסביבה" מקדמת התייעלות סביבתית המייצגת התייעלות בצריכת משאבי אנרגיה בדגש של צריכת חשמל, פסולת ומים. מטרת התוכנית היא לקדם תהליכים שיובילו התייעלות וחיסכון במשאבים במשק האנרגיה העירוני, ניהול נכון של הפסולת העירונית, הפרדתה ומיחזורה וכן חיסכון וניהול נכון של צריכת המים העירונית, בעיקר באזורינו שדל במשאב המים. המטרה הראשונה בהתייעלות זו היא צמצום הנזק הסביבתי הנגרם כיום והעלאה לסדר היום הציבורי את ההכרה בצורך לאמץ פיתוח בר קיימא כגישה כוללת לניהול עירוני. המטרה השנייה, אם כי לא פחות חשובה, היא השגת רווח כלכלי לתקציב העירוני. שלב ראשון בתוכניות להתייעלות הינו ביצוע סקר צריכת אנרגיה במוסדות הציבור העירוניים, הפצת הידע באמצעות הסברה למערכת החינוך, השלב השני הינו יישום תוכניות ביצוע באמצעות שיתופי פעולה וגיוס משאבים. עיריית ערד זכתה בתמיכה ממשרד התשתיות , במסגרת "קול קורא" וקיבלה מימון לביצוע סקר במוסדות הציבור. הסקר יספק לאנשי המקצוע בעירייה תמונת מצב של צריכת אנרגיה, ויסייע לקביעת סדרי עדיפויות וגיבוש תוכניות פעולה ליישום תוכנית ההתייעלות הסביבתית. הניסיון המקצועי הנצבר בארץ ובעולם מלמד שפוטנציאל ההתייעלות האנרגטית בעיר גבוה ביותר, לדוגמא: התייעלות בצריכת החשמל על ידי שינויים התנהגותיים בלבד, ללא צורך בהשקעת משאבים כספיים יכולה לחסוך לנו, כאן בערד, עד 10% בחשבונות החשמל (מבנים, תאורת רחוב ועוד). חיסכון זה יכול להתבטא באלפי שקלים. השקעה בציוד, פתרונות הנדסיים וטכנולוגיים להתייעלות, יכולה להביא לחיסכון נוסף של 10% נוספים עם החזרי השקעה של עד שלוש שנים. בפן החברתי סביבתי, השינויים יבואו לידי ביטוי במיצוב העיר כירוקה, כמו גם הפחתת פליטת גזי חממה ומזהמים שונים וצמצום ההשפעה על סביבתה. תוכנית ההתייעלות הסביבתית - תגרום לשיפור איכות החיים במרחב הציבורי והאישי כמו גם שמירה על בריאות התושבים.

*מי תהיה הרשות הירוקה של הנגב?

מעל ל-30 ערים ומועצות אזוריות מרחבי הארץ הגישו בשבועות האחרונים את טפסי המועמדות לתחרות הערים הירוקות המתקיימת ביוזמת קבוצת משוב. הנציגות מהנגב שמשתתפות בתחרות הן כאמור באר שבע, ערד ולהבים. עיריית ערד התייחסה להתייעלות האנרגטית בעיר והצהירה כי "שנת הלימודים תשע"ג תוכרז בעיר כ'שנת האנרגיה' תחת הכותרת 'ערד – יש אנרגיה באוויר'. לצורך מטרה זו נכתבו תוכניות חינוכיות לבתי הספר ובימים אלו מתוכננים מספר אירועים קהילתיים והרצאות בנושא. בנוסף, בימים אלו נבנה שיתוף פעולה עם 'קמפוס ירוק' ו'המרכז לאנרגיה' באוניברסיטת בן גוריון". תחרות העיר הירוקה שתתקיים השנה בפעם החמישית ברציפות מעוררת בכל שנה התעניינות רבה בקרב עשרות ראשי רשויות ברחבי הארץ. במסגרת התחרות, נבחרות על ידי הועדה הציבורית 10 רשויות אשר מוכיחות כי הן משקיעות מאמצים יחודיים בתחומי איכות הסביבה בנושאים כמו: גינון, חיסכון במים בהשקיה, שמירה על ניקיון ברחבי הרשות והעלאת מודעות התושבים לנושא, מחזור ואכיפה בנושאי השלכת פסולת בניין, עידוד בנייה ירוקה ותרבות הדיור.