הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

נערים ושותים

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-06-07 10:14:01

נערים ושותים
"נערים ושותים"

השבוע התקיים באודיטוריום של תיכון אורט הצגה להורים בנושא "אלימות, אלכוהול וסמים בקרב בני הנוער". ההצגה, שהתקימה בחסות ועד ההורים, בשיתוף הנהלת בית הספר דיברה על הסכנות הנלוות לשתיית אלכוהול באופן חסר אחראיות בקרב בני הנוער ובחוסר בתרבות שתייה בקרבתם.

בשנים האחרונות הפכה הבעיה למגפה. רבים מבלים בשעות הקטנות של הלילה במועדונים ושותים שם לשכרה. רבים אחרים לא רוצים לשלם מחיר גבוה על משקאות במועדונים ומגיעים "מתודלקים" מהבית. כיום, ברור כי שתייה מביאה אדם למצב של ערפול חושים למרות שהוא אינו חש בכך. בנהיגה המצב חמור יותר כי מהירות התגובה נפגעת וכך גם השמיעה והראייה. 

נהיגה בשכרות היא רק אחד הסממנים לתופעת שתיית האלכוהול בקרב בני הנוער, שהפכה לשכיחה. תחילת השימוש באלכוהול היא בדרך כלל דרך ניסיון חד פעמי הנובע מלחץ חברתי וסקרנות. ואולם, הניסיון החד פעמי הופך לתרבות, ואיתה שתיית תכופה של אלכוהול.

עפ"י נתונים שהתפרסמו, 28% מהתלמידים דיווחו על שתיית אלכוהול בסופי שבוע. רבע מהתלמידים שהשתתפו במחקר, דיווחו כי השתכרו לפחות פעם אחת. נתונים אלה, שנאספו בשנת 2010, אינם מעודדים. לשם השוואה, בשנת 1994 רק 14% מהנערים שהשתתפו במחקר דיווחו כי השתכרו לפחות פעם אחת. כך גם עלה ב-17 השנים האחרונות מספר בני הנוער שדיווחו כי התחילו לשתות עוד לפני גיל 12

נדמה כי ההיבט הפסיכולוגי הוא החשוב ביותר לניתוח בסוגיית שתייה של בני נוער. רותי סנדלר, פסיכולוגית נוער סיפרה כי לשתייה יש בהתחלה קטע חברתי, של בילוי עם חברים ושתייה תוך כדי הבילוי. ואולם, בהדרגה הופך המפגש החד פעמי עם הטיפה המרה להרגל ולצורך, שמביא את המתבגר להתחיל לשתות לבד. מכאן, קצרה יותר הדרך להתמכרות

"בני נוער לא צריכים לשתות", מספרת סנדלר, "הם חושבים שהם צריכים", ענתה והוסיפה שבני נוער מתרצים את השתייה בכך שזה מכניס אותם ל"ראש טוב", מאפשר להתפרק ממתח וליהנות, ובצורה אופיינית לגיל ההתבגרות גם עוזר להם, לדעתם, לרקוד במסיבות בצורה משוחררת ולהתחיל עם בחורות. היא הדגישה את מה שיודעים רבים – שחלק מהצעירים מתחילים לשתות כתוצאה מלחץ חברתי. 

על נזקי השתייה פירט פרופסור מתי ליפשיץ, יושב ראש החטיבה לרפואת ילדים וטוקסיקולוג בבית החולים סורוקה בבאר שבע. לדבריו, שתיית יתר בקרב צעירים עלולה להביא לדיכוי במערכת העצבים המרכזית והמוח, עד כדי אובדן הכרה, כושר שיפוט ירוד ונטייה לאלימות כתוצאה מכך. במקרים נדירים, כפי שחווינו בשנים האחרונות, שתייה מופרזת עלולה גם לגרום למוות

יש לציין כי מדינת ישראל הכריזה מלחמה על התופעה. בעלי עסקים שמוכרים אלכוהול לבני פחות מ-18 צפויים למאסר עד שישה חודשים או לקנס של עד 13 אלף שקל. ואולם, ברור שהתופעה נמשכת ומתעצמת. כאן גם מקומם של ההורים במליאה. עפ"י מחקרים, ילדים רבים נחשפים עד גיל 12 לשתיית אלכוהול בנוכחות הוריהם – בחגים ובשמחות משפחתיות. ההמלצה היא לספר לילדים אמת לגבי הסכנות בשתיית אלכוהול ולהוות מודל לחיקוי בשתייה מבוקרת ולא מוגזמת. מחקרים הראו שיש קשר בין שתייה בקרב ילדים ובין שתייה בקרב הוריהם.

מאורעות השנים האחרונות ברחובות ישראל, במועדונים ובכבישים הוכיחו שאנו בבעיה, אך פתרונה תלוי רק בנו. דרך ההצגה בתיכון, הועבר המסר כי הדרך לפיתרון עוברת במודעות ובהבנה של ההורים שכמעט אין זה אפשרי למנוע מנערכם לשתות – אולם באחריותכם ללמד את ילדכם אחראיות, כדי שאם הוא מחליט לשתות, ישתה בצורה מבוקרת וימנע מהסכנות שעורבות בשתיית יתר של אלכוהול.