הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חידון מורשת קרב ה-12 בתיכון אורט ערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-06-02 15:11:34

חידון מורשת קרב ה-12 בתיכון אורט ערד
"חידון מורשת קרב ה-12 בתיכון אורט ערד"

זו השנה השתיים עשרה שתיכון אורט מקיים לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל, את החידון לזכרם של בני ערד שנפלו במערכות ישראל ובשרותם הצבאי. החידון נערך בשיתוף ועד הורי הנופלים בערד.

השנה התקיים החידון ביום שלישי, ה- 3/5, במתנ"ס ערד. החידון הוקדש לנושא חיל האוויר ותרומתו במלחמת ששת הימים ובמבצעים שונים, מבצעים אשר תרמו רבות לחיזוקה של מדינת ישראל.

בתיכון אורט ערד רבים מהתלמידים מתנדבים לחיל האוויר ולקורס טייס בפרט.  9  טייסים בצה"ל הם בוגרי תיכון אורט ערד. שלמה ייטב הוא אחד מהם, טייס שנפל בתאונת אימונים בשנת 1980. בינואר 1977התגייס שלמה לצה"ל, ושירת בחיל-האוויר, בבית-הספר לטייס. הוא השקיע את כל מרצו וכישרונו. במרס 1977, הוסמך שלמה כטייס בחיל האוויר ועלה לדרגת סג"ם. ביולי 1978הוא החל לשרת בתנאי קבע. שלמה עלה לדרגת סגן והוצב לשרת במטוסי תובלה. סגן מפקד יחידתו כתב למשפחתו: "שלמה היה לוחם אמיתי, טיפוס של הרפתקן, אך יחד עם זאת הקפיד על מקצוענות". שלמה ייטב היה בוגר בית ספר יעלים ותיכון אורט ערד, הגיע לערד בגלל מחלת אסטמה, התגבר עליה, היה תלמיד מצטיין , שימש כיו"ר מועצת תלמידים, שחקן כדור יד בהפועל ערד, ערך את עיתון בית הספר ואימן קבוצת כדור יד. נפל בתאונה טיסת אימונים ב- 10/7/80.

לחידון הגיעו הורים ומשפחות שכולות, תושבי העיר ערד, ראש העיר טלי פלוסקוב, ממלא מקום ראש העיר וסגנה מקסים אוקנין, מנהלת מחלקת החינוך רחלי אברמזון, מנהל התיכון גרגורי פוזניאנסקי, סא"ל אמיר מפקד הטייסת הבינלאומית מבסיס נבטים יחד עם סרן רועי וחיילים מבסיס נבטים, מחנכים ותלמידי התיכון.

טלי פלוסקוב ציינה בדבריה, "כי החידון הוא מסורת של שנים רבות בתיכון ערד, דבר המביא שיח על ערכים ומורשת עם הישגים ושייכות לאומית. זו הזדמנות טובה לדור הצעיר ללמוד פרקים בתולדות המדינה ואפשרות להכיר את האפשרויות הפתוחות לפניהם בצה"ל. החידון נערך גם להנצחת בנינו שנפלו ואני שולחת חיבוק חם ואוהב למשפחות השכולות ונושאת תפילה לשובו של גלעד שליט".

מנהל התיכון גרגורי פוזניאנסקי אמר: "ביה"ס מקנה חשיבות רבה לשימור זכרם של בוגרי ביה"ס ובני ערד שנפלו במערכות ישראל ובעת שירותם הצבאי וזוהי מסורת ערכית בית ספרית לקיים חידון זה כבר השנה השתיים עשרה".

צוות השופטים כלל את נציגת משפחת הנופלים נעמי אלון, יו"ר צוות השופטים, מפיקת ומארגנת החידון רינת ביטון, נציג צוות היסטוריה בתיכון אורט ערד ארנון ראביד ונציגת התלמידים יו"ר מועצת תלמידים אילונה פומנקו.

השנה הוקדש חידון מורשת הקרב לחיל האוויר במלחמת ששת הימים ובמבצעים שונים. "ה' עוז לעמו ייתן" נכתב בספר חיל האוויר הישראלי או בשמו הרשמי "זרוע האוויר והחלל", הוא הזרוע האווירית של צבא ההגנה לישראל. חיל האוויר הישראלי נחשב לחזק במזרח התיכון ולאחד מחילות האוויר הטובים והמתקדמים בעולם. בחידון התמודדו עשרים ושמונה תלמידים מבית הספר. חמישה מהם עלו לגמר: לינוי שירי מכיתה ט'7, מרום שמואלי מכיתה ז'6, דניאל גלמן, נועם גפטר ומקסים מינקוב שלושתם מכיתה י'7.

התלמידים שעלו לגמר יצאו לסיור מוזיאון חיל האוויר בחצרים, שמעו הסברים רבים על המבצעים השונים של חיל האוויר וזכו בביקור נפלא בנושא מורשת קרב של חייל האוויר.

החידון כלל שאלות רבות: תחילה שאלות קצרות שעסקו בעיקר בחיל ולאחר מכן שאלות כלליות על המבצעים השונים של החיל כגון, מבצע מוקד, מבצע יונתן- אנטבה, מבצע "דוגמן " 5  ומבצע אופרה. השאלות הועלו על צג ונראו לכל הקהל.

החידון הסתיים בשאלת מפקד חיל האוויר אשר עסקה במבצע שלמה - מבצע להבאת יהודי אתיופיה לארץ בשנת 1991. זהו  מבצע ההצלה המוטס של יהודי אתיופיה, שהתרחש שש שנים לאחר פרסום מבצע משה, ובו הובאו ארצה כ-14,000 עולים ברכבת אווירית שפעלה ברציפות במשך 36 שעות. המבצע נמשך יום וחצי בלבד ברכבת אווירית רצופה של מטוסים אזרחיים ומטוסי תובלה צבאיים. במהלך המבצע המואץ עלו ארצה כ- 14,000 יהודי אתיופיה. התשובה לוותה בסרט מרגש שצולם על ידי חיל האוויר אשר מתאר את המבצע באישון הלילה.

החידון היה מלווה בסרטים גם על המבצע לפיצוץ הכור האטומי בעיראק וכן סרט שעסק במבנה ומעשיו של החייל.

לאורך כל החידון הופיעה להקת חיל האוויר במבחר שירים מרגשים.

החידון הסתיים בזכייתם של שלושה תלמידים:  במקום הראשוןזכה דניאל גלמן בפרס כספי של 1500 ₪, במקום השניזכה נועם גפטר בפרס כספי של 1000 ש"ח ובמקום השלישי זכתה לינוי שירי בפרס כספי של 500 ש"ח. הפרסים ניתנו על ידי עיריית ערד, אותם העניקה ראש העיר.

כל תלמיד קיבל ספר מהודר מתנת הורי ועד הנופלים. הספר נקרא "דובר צה"ל מודיע" ומאגד בתוכו הודעות היסטוריות מטעם דובר צה"ל אשר פורסמו לאורך השנים.

לחידון שותפים רבים- 

החידון הסתיים במשפטים הבאים: "מה לא נאמר על חיל האוויר, שותפים למעגל המבצעי באוויר בים וביבשה, אתגר לכל אחד, מגביהים עוף, רואים הכי גבוה שיש" ובציטוט : "ה' עוז לעמו ייתן, ה' יברך את עמו בשלום" (תהילים פסוק י"א ,פרק  כ"ט).

ראוי לציין את התרשמותם של אנשי חיל האוויר שנהנו מאוד מהתכנים המעניינים והמורכבים שהוצגו בחידון, מאופן ההגשה והידע הרב אותו גילו המתמודדים בחידון. סא"ל אמיר ציין: "יש  לכם תלמידים ערכיים, נפלאים ומקסימים. נהניתי מאוד להיות בחידון ולקחת חלק במיזם כה רציני מושקע וערכי. יישר כוח  לעשיה זו".