הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

סיכום אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-05-03 11:32:48

סיכום אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות
"סיכום אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות"

עכשיו, לאחר סיום אירועי פסח, יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות, חזרו לנשום ולו במעט בעיריית ערד. חודש אפריל העמוס השאיר את כל עושי המלאכה על הרגליים שעות נוספות והוציא אותנו התושבים מחוץ לביתנו לספוג מעט תרבות.

יום הזיכרון

השנה בגלל העבודות על כביש 31 ובגלל לקחים מהטקס של שנה שעברה, חלו אילוצים על עיריית ערד להעביר את הטקס לצד השני של גן החמישה ומעז יצא מתוק. עבודת הכשרת השטח של עובדי עיריית ערד על מתחם גן החמישה הביא את כלל תושבי העיר לחוות הטקס בצורה נוחה וראויה, הקהל התמקם על המדשאה מכוון רחוב יהודה וצפה בטקס לכיוון כביש 31. מכיוון שזו הייתה הפעם הראשונה בה חל הטקס במתכונת הנ"ל, היו מפיקי הטקס תחת לחץ רב אם השינוי בכיוון יעבור אבל כעת, לאור ההצלחה ולאור הביקורות הטובות, נושמים אותם אנשים לרווחה. הטקס עצמו לווה כמיטב המסורת, ע"י חיילי בא"ח נחל ששומרים על קשר חשוב ורציף עם העיר ערד. החיילים לא שימשו כתפאורה אלא לקחו חלק פעיל בטקס מתחילתו ועד סופו. ככל שנה, גם השנה כל כיתות י"א היו שותפים לטקסים של יום הזיכרון. חשוב לציין שלא רק התלמידים המצטיינים נבחרים להשתתף באירועים אלא כל תלמידי השכבה. מזה שנים רבות שדויד אלברט מנהל בהתנדבות את הנחיית הטקס בצורה מרשימה, ואילו השנה נקרא הקדיש ע"י ישראל בלון, אביו של אמיר בלון ז"ל ואת לפיד הזיכרון הדליקה יעלה רענן פסטרנק, אחותו של ברק פסטרנק ז"ל. תפילת ה-'יזכור' נקראה ע"י מאיר הלוי ושמות הנספים נקראו ע"י חיה לפיד.

לאחר הטקס בגן החמישה, נהרו תושבי העיר לאולם אורון בו התקיימה הפקה מקורית של הצוות המוביל: עופר סלע, אלימלך מור, דיויד וולדמן, מיל יהודה ובהפקתה של מרינה גלייזר. כפי שנהוג משנים עברו, גם השנה הוקדש הטקס למשפחות השכולות בני ערד. השנה הוחלט להקדיש למשפחת ייטב, שבנם שלמה ז"ל, היה הטייס הראשון שיצא מהעיר ערד, ולמשפחת אלחאייני שאיבדו את האחות אסתר פחימה ז"ל בפעולת טרור. בטקס שובצו קטעים מוסיקליים בביצוע התזמורת הקאמרית כלי קשת ערד ושובצו גם קטעים שנכתבו על ידי בני משפחה שכולים.

את הערב חתמו בספריה העירונית עם ערב שירי לוחמים. אל הספרייה הגיעו מעל 80 איש, צעירים ומבוגרים כאחד, להתייחד עם זכר הנופלים בעזרת שירי זיכרון בניצוחם של דודו שי וכרמית פשיטיצקי. זוהי הפעם הראשונה שבה מקיימים ערב כזה בספריה, ההצלחה של הערב השאירה את המארגנים מלאי גאווה. "אנו מקווים להפוך את ערב שירי הלוחמים למסורת", מסרה מרינה גלייזר, מנהלת מחלקת אירועים של עיריית ערד.

למחרת בבוקר, התקיים בבית העלמין העירוני, טקס ממלכתי על פי כל הכללים וההנחיות. מחלקות העירייה לא וויתרו על הנוחות ובמקום הונחו הצללות וכיסאות לרווחת התושבים. צוותים של חיילים חילקו נרות וזרים ובהנחייתה של בלה לוי שדאגה להסתובב עם החיילים, על כל קבר של נופל הונחו זרים והודלקו נרות זיכרון. ליד כל קבר נעמדו תלמידי כיתות י"א מבית הספר התיכון על מנת לחלוק כבוד למתים שבזכותם אנו חיים פה כיום.

יום העצמאות

ב-20:10, עם צאת יום הזיכרון, נפתחה הבמה המרכזית באצטדיון העירוני. זה לא פשוט במסגרת התקציבית המצומצמת להביא אומנים מגוונים לערד שיתאימו לכל חתכי האוכלוסייה והקהל, אבל עניין פעוט זה לא מנע מעיריית ערד להרים אירוע גדול וחגיגי לכבוד מדינתנו ביום הולדתה. החגיגות, בהנחייתה של בת ערד, שירלי מור, נפתחו עם מופע לכל המשפחה של מיכל ינאי, אחרי מילות ברכה של ראש העיר טלי פלוסקוב, הופעלו הזיקוקין והאירו את השמיים לדקות ארוכות. רוני דלומי נתנה הופעה טובה שהרימה את הקהל ואחריה עלו למופע "ילדי ערד" ששרו ממיטב שירי ארץ ישראל בכישרון רב. לאחר עיכוב קל, להקת 'מטבוחה פרוג'קט' עלתה עם המון אנרגיות, הקהל שנשאר, נלחם במזג אוויר הקריר בקפיצות וריקודים על פי הקצב המסעיר של הלהקה. לאחר מכן, עלתה להקת 'אטליז' אחד השמות החמים בתעשיית המוסיקה האלטרנטיבית המקומית מזה זמן רב, ההרכב האקלקטי והמעניין הזה מגשים הרבה מן הציפיות שלו, מדובר באוסף מקצוענים ברמה הגבוהה ביותר - כישרון לא חסר שם כמעט בשום תחום. הערב נחתם במסיבת DJ לנוער שמלבד הדיג'יי שהוזמן מהעירייה, עלו גם בני הנוער שלנו שנתנו בראש עד השעות הקטנות של הבוקר.

בינתיים בחלק אחר של העיר, באולם דולב שבמתנ"ס, לא היה כיסא ריק אחד. למופע "לכו אתם" של ג'קי לוי ואריאל הורוביץ הגיעו תושבים רבים, המופע אגב, שהיה אמור להימשך שעה וחצי, לא נגמר בשעה המתוכננת והמשיך לעוד שעה בגלל האנרגיות החיוביות שקיבלו 'הפרפור מרים' מהקהל, ג'קי לוי אף מסר אחרי ההופעה כי "התרגשנו מאוד מהחיבור עם הקהל, נתקלנו באנשים חמים ופשוט לא רצינו ללכת הביתה". אריאל הקדיש במהלך המופע את השיר "רקפות בין הסלעים" לבני משפחת רבינוביץ' שאיבדו את בנם עומר ז"ל במלחמת עופרת יצוקה. השיר נכתב לזכרו. חשוב לציין כי לא בכדי המופעים של יום העצמאות המתקיימים במתנ"ס מורכבים מאומנים גברים, חשוב לעיריית ערד להגיע למגוון רחב של אוכלוסיה, כך גם הקהל המסורתי יכול לבוא וליהנות מהמופעים.

למחרת, בדשא של גן ההרפתקאות, התקבצו רבים מתושבי העיר ליהנות מהמנגל המסורתי של יום העצמאות ומהמופעים שארגנה העירייה. בעקבות לקחים שהוסקו מאירועים קודמים, הופרד שטח האירוע משטח הפיקניקים, מהלך שתרם להצלחת האירוע. על הבמה הופעה להקת סורפרייז הרוקדת כבר 3 שנים, בלהקה חברים כ-130 ילדים מוכשרים שרוקדים בהנחיית וויטלי ואוקסנה פבלוב. אחרי הלהקה, עלה מופע לכל המשפחה, מגרש המשחקים של רוני שהלהיבה את ילדי העיר. 'דנה אינטרנשיונל' נתנה הופעה טובה אולם שיא המופע היה כאשר ראש העיר טלי פלוסקוב עלתה לבמה עם דנה ושרה ביחד איתה את "דיווה", צופה מהצד זרק "כבוד גדול, לדנה כמובן". אחרי מופע 'בעקבות השפה העברית' של אסף אשתר, סגרו את המופע הסטודיו לריקודים של נעמה אסרף. בפארק פוזרו גם מתקנים מתנפחים בחינם לשמחת הילדים.

בצידו השני של הפארק התקיים טקס צנוע לפרויקט לא צנוע בכלל. מתחם הסקייט-פארק החדש, פרויקט פרי עבודתם של "קרן לב ערד" בשיתוף עם עיריית ערד ובמימון של JNF-US, נחנך בשמחה גדולה, זהו פרויקט גדול מימדים ברמה בינלאומית. הילדים באזור שהגיעו לחנוך את הפארק נראו מרוצים כי סוף סוף ניתן מענה לחובבי האקסטרים בעיר. הפרויקט התחיל מבקשה של נער אחד מעל דף הפייסבוק של ראש העיר, קרם עור וגידים ונעשה למציאות.