הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

תרבחו ותסעדו - המימונה

מאת: דקלה שוקרון writer
תאריך: 2012-04-06 10:35:49

תרבחו ותסעדו - המימונה
"תרבחו ותסעדו - המימונה"

כמה כיף בצאת חג הפסח, לחגוג את המימונה. קולות של שמחה ומוזיקה צוהלת בוקעים מהבתים ושפע של מתוקים יחד עם תה חם מונחים על השולחן. החוגגים לבושים בכפתנים, הלבוש המסורתי והכל טעים וערב לחיך.

אז מה זה החג המיוחד הזה- מימונה? המדריך המלא- לחוגג המתחיל...

המִימוּנָה הוא חג עממי הנחגג במוצאי חג הפסח בקרב בני עדות המזרח, ממרוקו ועד כורדיסטאן. כיום, חג זה מזוהה יותר מכל עם יוצאי מרוקו בישראל. יהודי מרוקו חגגו את המימונה במוצאי שביעי של פסח, כי האמינו, שבלילה זה נפתחים שערי השמיים והיושב במרומים נענה לכל תפילה ובקשה. זהו חגעממי הנחוג במוצאי שביעי של פסח, באסרו חג (בישראל בכ"ב בניסן ובחוץ לארץ בכ"ג בניסן).

מקור המנהג הוא במסורת יהדות מרוקו, ולפי השערת החוקרים, החל במאה ה-18.

אחד ההסברים לקיומו של חג נוסף זה היא הזהירות היתרה שהיתה מקובלת במהלך ימות הפסח. היו נזהרים שלא לאכול איש אצל רעהו, בשל שוני במנהגים הקשורים להמנעות מחמץ וכיוצא בו. לכן, מיד לאחר פסח היו מארחים איש את רעהו, כדי להראות שמה שלא אכל אצלו בפסח לא היה בגלל איבה אלא בגלל חומרה, והנה עתה הם אוכלים איש ממאכלי רעהו.

תרוויחו ותצליחו:
חגיגת המימונה נמשכת לילה ויום, שבמהלכם אוכלים מאכלים הנקשרים בברכות (כגון דבש, חלב, קמח, דגנים ודברי מתיקה), מרבים בשמחה, מבקרים איש את רעהו ומברכים זה את זה בברכת "תרבּחוּ ותסעדוּ". על-פי אמונה עממית, המימונה הינה סגולה לפרנסה טובה ולמציאת זיווג.
 

ישנו קשר בין המילה מימונה למילה אמונה-חג הפסח הוא חג הגאולה - "בניסן נגאלו בני ישראל - בניסן "עתידין ליגאל"- להגאל.

מאחר שהחג הסתיים וגם חודש ניסן מתקרב לסיומו, אך הגאולה טרם באה - נוהגים יהודי מרוקו להוסיף עוד יום חג, הוא המימונה, כדי להביע את אמונתם בגאולה, שגם אם תתמהמה - בוא תבוא.
הקשר בין חג המימונה לחג הפסח וראשית התבואה: לפי הלוח הקדום שבתורה, חודש ניסן הוא הראשון לחודשי השנה ובו מבשילה התבואה הראשונה (השעורים). המשנה מציינת כי חג הפסח הוא אחד מארבעת ראשי השנה, ובו נדון גורלה של תבואת השנה - אם תהיה מבורכת אם לא.

משום כך נוהגים לקשט את שולחן המימונה בשיבולי חיטה ירוקה ובקערית ובה דגים חיים, ואוכלים מאכלים המסמלים שפע ופריון ומברכים עליהם כדי שיתברכו יבולי השנה.
 

השלמת שמחת חג הפסח:

לפי המסורת, במהלך ימי חג הפסח (פרט לליל הסדר) אין השמחה שלמה, מכיוון שהצלתם של בני ישראל הייתה כרוכה באובדן חייהם של המצרים, שטבעו בזמן קריעת ים סוף, וה' אסר לומר שירה בחג זה: "מעשה ידי טובעין בים - ואתם אומרים שירה לפני?"

לפיכך, נוסף חג המימונה על חג הפסח - מיד עם סיומו - כדי להשלים את השמחה החסרה.
 

המימונה - ויום פטירתו של מימון, אביו שלרמב"ם:

לפי המסורת, חל יום פטירתו של ר' מימון, אביו של רמב"ם, למחרת חג הפסח. מאחר שרמב"ם היה מנהיגם של יהודי מצרים וצפון אפריקה, מציין חג המימונה את ההילולה לזכר פטירת אביו.
ויש גם הסבר פולקלוריסטי הקשור לאמונה עממית במזל ובשֵד מזיק - "מימון - גדול מלכי השדים": באמצעות סעודת המימונה ביקשו לפייס את המזיק ולמנוע כל פגיעה או נזק.
 

קבלת פנים:

את פני האורחים - שלפי המסורת באים ללא הזמנה מוקדמת - מקבלים בעלי הבית בלבוש מרוקאי מסורתי ובברכת "תרבחו ותסעדו" - תצליחו ושיתמזל מזלכם - ולעתים גם בליווי צהלות וצהלולים. במרוקו נהגו לשלב במהלך הסעודה דברי תורה ודרשות לצד שירים ופיוטים.
במדינת ישראל חגגו תחילה את חג המימונה במסגרת משפחתית בלבד, אך בשנת תשכ"ו - 1966 יזמו יוצאי מרוקו אירוע כלל ארצי, והחג היה מאז למסורת קבועה.וכך, לצד האירוח בבתים (בעיקר במוצאי חג הפסח) נוהגים לחגוג את המימונה למחרת הפסח בפיקניקים המוניים ובארוחות "על האש". האירוע המרכזי מתקיים בגן סאקר בירושלים בהשתתפות חברי ממשלה וכנסת, מנהיגים ואישי ציבור. בשנים האחרונות יצאה הקריאה להדגיש את אופיו העל-עדתי של החג ולצרף לשמחה גם בני עדות אחרות בסיסמה "עם אחד - ביחד".

מנהגי החג:

ליל המימונה מתאפיין בהשארת דלת הבית פתוחה (כל עוד בני הבית נמצאים וערים), כדי להזמין את כל מי שרוצה להיכנס, ולאו דווקא רק בני משפחה, מכרים או מוזמנים מראש.

ביישובים שבהם קיים ריכוז גבוה של יהודי מרוקו מתאפיין ליל המימונה גם במעין "סיור כתובות", שבו כמעט כל משפחה הייתה מבקרת אצל כל המשפחות האחרות – מה שהגדיל את תחושת החגיגיות, כיוון שלילה כזה היה לרוב מסתיים בשעות השחר המוקדם (דלתות רבות היו נסגרות רק בשעה ארבע בבוקר).

הכיבוד שהונח על השולחנות הוא ברובו המכריע מתוק, כנראה כדי להדגיש את התקווה למתיקות בשאר תחומי החיים. מוגשים ממתקים וריבות מסוגים שונים, שהוכנו כולם על ידי בעלת הבית במהלך הפסח. משום כך, כל המעדנים המתוקים הללו היו חייבים להכיל רק מרכיבים כשרים לפסח, דהיינו: תמרים, בוטנים, שקדים, אגוזים, סוכר וכו' – אך ללא קמח או מרכיבי חמץ אחרים. את המופלטות, מאכלים העשויים קמח וממאפייני המימונה, מכינים דקות ספורות בלבד לפני ההגשה.

מופלטה

החומרים הדרושים:

1 ק"ג קמח

3 כוסות מים

כף וחצי מלח

 אופן ההכנה:

מערבבים את כל החומרים יחד ויוצרים בצק רך מאוד.

מהבצק יוצרים עיגולים בעזרת ידיים משומנות בשמן.

מניחים את העיגולים על השיש, כ- 3/4 שעה.

לאחר מכן, משמנים את מקום העבודה ו"פותחים" את הבצק בעזרת שמן לעיגול גדול ודק.

מחממים מחבת או מולטי שף, לחום בינוני גבוה ומניחים את המופלטה הראשונה.

הופכים אותה ומניחים עליה את המופלטה הבאה, שוב הופכים אותה על פניה ומוסיפים אחת נוספת- יש ליצור

כ-15 מופלטות ואז ניתן להוציא את כולן ולהתחיל שוב לערום מופלטות זו על זו.

את המופלטות המוכנות ,יש לכסות במפית, שלא תתייבשנה.

על המופלטה מורחים, בדרך כלל, חמאה ודבש, אך ניתן למרוח כל מה שטעים.

 ריבת אבטיח

חומרים:

אבטיח במשקל 3 ק"ג (משתמשים בקליפת האבטיח, שמשקלה 2 ק"ג בערך. את האבטיח עצמו מוזמנים לאכול או לעשות איתו ככל העולה על הדעת)
1 ק"ג סוכר
מיץ מלימון שלם או 1/2 כוס מיץ לימון משומר (לפי בחירה)
1/2 כוס ערק

הוראות הכנה:
1. שוטפים היטב את קליפת האבטיח, מחלקים אותו לארבעה חלקים ומרוקנים את הפרי האדום. כל חלק של קליפה - חותכים לפלח ברוחב של 3 ס"מ, אותו פורסים לרצועות.

2. בעזרת קולפן משונן קולפים את הקליפה הירוקה החיצונית כאשר משאירים רווח בין פסי הקילוף (כך שנוצר פסים בלבן וירוק לסירוגין). אם אין קולפן משונן אפשר לוותר זה פשוט יפה יותר.

3. מכניסים לקערה את קליפת האבטיח ושופכים מעל את הסוכר מכסים בניילון נצמד ומאחסנים במקרר למשך לילה או עד שכל הסוכר נמס לחלוטין.

4. מעבירים לסיר בישול ומבשלים על אש נמוכה למשך כשעתיים. מוסיפים את הערק וממשיכים לבשל.
האבטיח יוצא מסוכר ושקוף עם מעט מאוד סירופ. במידה ונוצר מצב שיש יותר מדי סירופ בסיר, ניתן לרוקן לתוך סיר קטן ולהחזירו לריבה במהלך הבישול בכמויות קטנות של כמה כפות בכל פעם.

עלי שוקולד

חומרים:

200 גרם שוקולד מריר איכותי
עלים בגדלים שונים ובצורות מגוונות

אופו ההכנה:
1. ממיסים את השוקולד בשיטת באן מרי (סיר כפול). את העלים משפשפים היטב בספוג עדין ובסבון כלים ואחר כך שוטפים במים משאריות הסבון. מניחים במסננת לייבוש.

2. בעזרת מברשת מברישים כל עלה בשוקולד בצדו המחוספס -כשלוש-ארבע שכבות. אם רוצים שעלי השוקולד יתקבלו עבים יותר, מוסיפים שכבות. מניחים על גבי ניילון או נייר אפייה עד שהשוקולד יתקשה היטב.

3. לאחר שהשוקולד מתקשה, מפרידים אותו מן העלה.