הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

להיות סטודנט בערד משתלם?

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-03-29 12:03:49

להיות סטודנט בערד משתלם?
"להיות סטודנט בערד משתלם?"

האם ערד עושה חסד לאותם סטודנטים ועוזרת להם להוריד דאגה אחת מעל הראש בתקופה הקשה בחייהם? האם החיים בערד נוחים, קלים ויותר מכל זולים לסטודנטים? בקיץ האחרון ראינו רבבות סטודנטים מכל הארץ יוצאים בצעקה על יוקר המחיה. המחאה שהתפרסה ברמה ארצית הזכירה לנו את מה שידענו מזמן: יקר לחיות בישראל. שכר הדירה מרקיע שחקים, מוצרי המזון הבסיסיים כבר לא נגישים לכולם, התחבורה ציבורית אינה נחלת הכלל ותרבות זה מושג לעשירים, על אחת כמה וכמה אם אתה סטודנט.

הנטל הכלכלי על הסטודנטים בישראל הוא בלתי אפשרי ומאלץ רבים להסתמך על הוריהם שיעזרו להם לממן את שכר הדירה במקרה הטוב או כמו סטודנטים רבים, הם מחליטים לא לעזוב את בית הוריהם ולהסתמך עליהם כלכלית עד גיל מאוחר מהרגיל. לא פעם נתקלתי בסטודנטים הגרים במרכז הארץ ונאלצים לשלם מחירים מופקעים כל חודש לבעל הבית על דירה של חדר וחצי. לא פעם שמעתי סיפור על סטודנט שצריך לשלם עשרות אלפי שקלים ללימודים במכללה כזו או אחרת. המצב נעשה בלתי אפשרי ושכבות שונות באוכלוסיה לא יכולות לבחור לעצמם עתיד אקדמאי, הרי לא לכולם יש הורים המסוגלים להחזיק אותם כלכלית.

תרבות

הדבר הראשון עליו הסטודנט העני מחליט לוותר: התרבות. תרבות נתפסת כעיני רבים כמותרות ולא פעם שמענו הקיץ את הספקנים מלגלגים על המוחים על כך שהם מעיזים להתלונן על יוקר המחיה ועל המינוס בבנק ובאותה נשימה לצרוך תרבות באופן תדיר. ואכן, כאשר המצב דוחק, הדבר הראשון עליו תיאלץ לוותר הוא המותרות. לא כך הדבר בערד. צעירים בערד זוכים לפריבילגיה ששאר תושבי הארץ מפנטזים עליה והיא תרבות להמונים - תרבות בחינם. בשנה האחרונה היינו עדים להופעות רבות ללא תשלום (הגרובטרון, מרסדס בנד, אוליב שואו ועוד..) בנוסף מרכז צעירים התקדם השנה מספר צעדים קדימה בתחום התרבות וחנך את ה"ג'אם סשנים" במועדון החזרות "המחתרת", אותו אירוע חברתי שבו באים צעירים תושבי העיר לנגן ביחד, וליהנות אחד מחברתו של השני. טיולי הסחבקיה אשר תפסו תאוצה בחודשים האחרונים מוציאים את צעירי העיר מהבית לטיולים באווירה אחרת ובמחיר סמלי למקומות מעניינים ברחבי הארץ. בנוסף מרכז הצעירים מארגן מסיבות, הרצאות, הופעות ואירועי ספורט כאלה ואחרים. גם האזור הגיאוגרפי בו ערד נמצאת מספק לתושביה אפשרויות בילוי רבות: מסלולי הטיול רבים הסובבים את העיר, אתרי הטבע, נוף ומורשת, ג'יפים ואופניים. אמנם כמות אירועי התרבות לא משתווה עם ערים יותר "סטודנטיאליות" בישראל (באר שבע לדוגמא), אבל באופן יחסי לגודלה של העיר ומס' תושביה הצעירים, יש כאן אירועים רבים ואפשרויות בלתי מוגבלות.

שכר דירה

גם שכר הדירה בערד בהשוואה לשאר חלקי הארץ הוא נגיש יותר לסטודנט הממוצע. שכר הדירה בערד נמוך באופן משמעותי משכר הדירה בבאר שבע. לדוגמא דירת 2 חדרים בשדרות בן-גוריון בבאר שבע עולה 2,200 ₪ לחודש לעומת דירה באותו הגודל בערד ברחוב בן יאיר תעלה 1,250 ₪ לחודש. ההבדל המשמעותי הזה יכול לחסוך כ- 11,400 ₪ לשנה (כמעט 50,000 ₪ לכל התואר). בנוסף ככל שדירתך בבאר שבע תהיה קרובה יותר לאוניברסיטה ולמרכז העיר כך גם יעלה שכר הדירה בהתאמה. זהו הבדל מהותי שרבים לא לוקחים אותו בחשבון כאשר הם מתחילים ללמוד בבאר שבע. ואכן הרבה מהסטודנטים הבוחרים לגור בערד מוצאים את עצמם עם חופש כלכלי גדול יותר משהיה להם אם הם היו בוחרים לשכור דירה בבאר שבע. כמו כן חשוב לציין שבעקבות השביתה האחרונה בשלטון המקומי, אחת מההטבות אליה הגיעה הממשלה להסכמה היא לתת הנחה של 50% בתשלום הארנונה לסטודנטים הבוחרים לגור בפריפריה, הנחה משמעותית שיכולה לחסוך עד 1,000 ₪ לשנה. גם עיריית ערד הגישה למשרד הפנים בקשה בצו הארנונה להנחה לסטודנטים.

תחבורה ציבורית

בנושא התחבורה הציבורית הסטודנט הערדי מרוויח יותר. סטודנטים אשר נוסעים הרבה באוטובוסים עירוניים מכירים ודאי את המנוי החופשי-סטודנטיאלי. כרטיס זה הוא למעשה חופשי-חודשי עבור סטודנטים, אשר מאפשר נסיעה בכל קווי האוטובוס באזור מסוים ללא עלות נוספת. בעלי מנוי חופשי סטודנטיאלי זכאים להנחה כפולה: ראשית, העלות הנמוכה משמעותית של המנוי; ושנית, על כל קו אוטובוס אשר מחוץ לתחום המנוי שלהם הם יזכו ל-50% הנחה, אפילו ברכישת כרטיס בודד - ללא צורך ברכישת "כרטיסיות". כלומר, אם הטענתם בכרטיס הרב-קו שלכם מנוי סמסטריאלי או שנתי עבור מטרודן באר-שבע, כל קו אוטובוס או רכבת מחוץ לבאר-שבע זה יעלה לכם רק 50% מהמחיר הרגיל. מנוי חופשי-סטודנטיאלי עבור כל מרחב באר-שבע הכולל את הקווים לערד של מטרופולין, כמו גם קווי מטרודן בתוך באר-שבע. עלות המנוי המרחבי היא 1,114 ש"ח לסמסטר א', ו-2,688 ש"ח לשנה כולה. 45 דקות נסיעה בתחבורה ציבורית זהו זמן סביר לסטודנט להגיע מביתו בערד אל שערי האוניברסיטה, זהו זמן ממוצע שלוקח לסטודנט במקומות אחרים בארץ להגיע מביתו ללימודים אך גם זמן הנסיעה הנ"ל יתקצר ברגע שעבודות ההרחבה על כביש 31 יסתיימו.

עבודה

אחת הבעיות העיקריות בה נתקל הסטודנט היא למצוא עבודה המתאימה לאורך חייו הסטודנטיאליים. הרצאות ושיעורים, עבודות ומבחנים, חיי חברה ופנאי, כל אלה מונעים מהסטודנט עבודות רבות ומאלצות אותו למצוא עבודה חלקית שתתאים ללוח הזמנים העמוס שלו. חברות כוח האדם בערד מחפשות תמיד סטודנטים נמרצים המעוניינים להרוויח. גם במאגר המשרות במרכז הצעירים קיימות עבודות רבות המתאימות לסטודנטים בענפים כגון חינוך, הדרכה, אבטחה, מטפל/ת ואחרים. חיפוש קל באינטרנט מגלה מגוון רב של משרות המתאימות לסטודנטים בערד ובאזור.

אבל למה דווקא ערד?

חשוב לציין שסטודנט שבוחר לגור בערד יכול לזכות במלגת מגורים ממרכז הצעירים ל-5 חודשי שכר דירה - חיסכון ענק לכל הדעות. גם מלגות לימודים רבות אפשר למצוא, מלאות או חלקיות, לאלה מאיתנו שינברו במאגר המלגות המלא אותו ניתן למצוא במרכז הצעירים. לדוגמא, "בוחרים מחר" הינה תוכנית המלגות הייחודית המחפשת סטודנטים מובילים להקמת קהילה חינוכית אשר תיקח חלק פעיל בעיצוב פני הקהילה והחינוך בערד. חברי הקהילה החינוכית ישתלבו כמורים וכאנשי חינוך במערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית בערד ויהיו שותפים לשינויים חינוכיים ולהובלת יזמות חינוכית. התוכנית מעניקה למשתתפיה מלגת לימודים בסך 8,500 ש"ח, השתלבות בהתמחות מעשית בבתי ספר המוכרת לצורכי ותק, דיור מסובסד, תוכנית מנהיגות, הכשרה מגוונת וייחודית ועוד הטבות כאלה ואחרות.

אז כמה יחסוך סטודנט בממוצע עם בחירתו לגור בערד? נתונים שנאספו במחקר שערך מכון המחקר "פאנלס" מראים כי סטודנט ממוצע הגר בבאר שבע מוציא מעבר להוצאה על שכר הלימוד כ-43 אלף ₪ בשנה על מחיה בעיקר על מזון, תחבורה, דיור ותקשורת. סטודנט המעתיק את חייו לערד זוכה לחסוך עד 15,000 ש"ח לשנה, זהו הבדל מהותי ביותר. אוכלוסיית הסטודנטים אשר נאלצת לצמצם את החורים בחגורה לאורך כל תקופת הלימודים יכולה לקחת את החיסכון האדיר הזה לשימוש טוב ולהתחיל את חייהם לאחר התואר עם קצת פחות הלוואות בבנק וקצת יותר שלוות נפש ביודעין שהמגורים בעיר הקטנה והמדברית הזו העניקו להם את הביטחון הכלכלי שהם (והוריהם) ייחלו לו כל כך.