הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מסע ישראלי מחזור מ"ה 2012

מאת: אולגה קושניר writer
תאריך: 2012-03-22 11:10:48

מסע ישראלי מחזור מ"ה 2012
"מסע ישראלי מחזור מ"ה 2012"

צילום דנה צימברג

מסע ישראלי... שכבה יא' תמיד מחכה לו אחרי שראתה את השכבה מעליהם אחרי הטיול.

זה לא  סתם טיול, כל אחד עובר בו תהליך, שינוי בחשיבה בהשקפת עולם וגם כל השכבה מתגבשת והופכת מיחידים לקבוצה אחת גדולה חזקה ומגובשת.

כשהציגו את המסע וההכנות החלו, התגובות היו שונות, חלק אמרו:"למה נראה לכם שאני אשן בשטח? אקום בחמש? לא תודה אני נשאר בבית".

גם בין אלו שהצטרפו למסע היו מחלוקות, את השכבה חילקו לשש קבוצות בצורה אקראית שגרמה למעט בעייתיות :"מה זה אמור להיות? זאת הקבוצה שלי? למה נראה לכם?" וכו',

לאחר החלפות כולם נרגעו והחלה ההכנה- שני מפגשי הכרות עם המדריך והכרות הקבוצה אחד עם השני,  בהם דיברו על משך המסע והתוכן שלו. המסע נמשך שישה ימים כולל שישי ושבת,לכל יום ניתן שם, שבאותו יום למעשה, לא אמר לנו כלום: "יום אני ועצמי, יום אני והקבוצה, יום אני וקהילה" וכו', לא ברור בכלל.

 יוצאים לדרך

יום שני 13.2.2012 בשעה 03:30 לפנות בוקר, נפגשנו בבית הספר ויצאנו לדרך, לה אפילו לא ציפינו.

את המסע התחלנו מטקס בנחל גוונים ויצאנו לדרך, היום הראשון במסע היה מוקדש ל"אני ועצמי" ביום זה עברנו מסלול הליכה  ארוך: מכתש רמון, הר סהרונים , נחל ארדון וגבעת חרוט.

במשך היום, כל הנושאים שעליהם דיברנו היו קשורים לעצמינו ולהיכרות של כל אחד עם עצמו, למרות שאולי זה קצת מפתיע, לא באמת הכרנו את עצמנו, היה קשה לנו להגיד משהו טוב על עצמנו ולהגדיר את המטרות שלנו בחיים. בזמן המסלול הייתה עצירה ופעילות שנקראה "בדד" כל אחד ישב עם עצמו במדבר, ללא מוזיקה ומכשיר טלפון סלולארי ונתבקש לחשוב על מספר דברים... זו הייתה פעילות חשובה שעזרה לנו להבין דברים "על עצמי" וכבר נהיה ברור למה קוראים ליום אני ועצמי.

את היום סיימו בהכנת ארוחת ערב קבוצתית ולינה בחניון הגבס במדבר, ללא התנאים להם אנו רגילים.

יום שני למסע

את היום השני של המסע התחלנו בהשכמה בחמש בבוקר,ליום קראו "אני והקבוצה", בו הקבוצה הייתה צריכה להכיר אחד את השני ולהתגבש.

אכלנו ארוחת בוקר ויצאנו למסלול של 3 ק"מ אחריו המתינה לנו פעילות ODTבמצפה רמון שעזרה לנו להכיר אחד את השני. את היום סיימנו  בלינת שטח באורחן, במאהל מאוד נוח עם חימום ומקלחות. 

יום שלישי למסע

היום השלישי היה מוקדש ל"אני והקהילה", הדיונים ביום הזה עסקו בתרומה לקהילה ומה אני יכול לעשות כדי שהיה נעים יותר לחיות במדינה שלנו. את היום התחלנו מהתנדבות בקהילה- חלקה באשקלון וחלקה בקריית גת. חלק מהקבוצות התנדבו במקומות עבודה של אנשים עם מוגבלויות וחלק בבתי אבות. היה מאוד מרגש לדבר עם אנשים שאתה לא פוגש בכל יום ולשמח אנשים בודדים. את היום המשכנו בניווט עירוני בקריית גת ואשקלון (כל אחד בעיר שהגיע להתנדב).נתבקשנו למצוא מקומות שונים בעיר, בחלק מהקבוצות הניווט התחיל ממריבות אך כל הקבוצות סיומו אותו לבסוף. בערב הגענו לאכסניה ברמות שפירא.

יום רביעי למסע

גם את היום הרביעי אתחלנו בחמש בבוקר היום הזה היה מוקדש לאני והעם בארץ דיברנו על העליות ועל הקשר של כל אחד מאיתנו למדינה.ביום הזה ביקרנו בירושלים ביקרנו במוזיאון ישראל ודיברנו על חשיבותם של חפצי זיכרון.לאחר מכן ביקרנו בכותל למרות מזג האוויר הקר כל השכבה עשתה מעגל אחים ושרנו יחד.

בערב התכנסנו אנחנו ועוד שתי קבוצות שגם היו במסע, לערב המשותף שבו ראינו תמונות שלנו מהמסע, שרנו, רקדנו והתחרינו במורל עם קבוצות אחרות. נהננו מאוד בערב הזה. בלילה הגענו לאכסניה בכפר עציון.

היום החמישי למסע

היום החמישי של המסע ,יום שישי התחיל בשש בבוקר, בעקבות מזג האוויר הקר, נשארנו בכפר עציון, עשינו סיור בכפר, ביקרנו במוזיאון של הכפר ולמדנו על גבורתם של תושבי הכפר בזמן הקמת המדינה.

בערב עשינו קבלת שבת והדלקנו נרות, שיא היום היה כשעשינו בערב שבת מעגל "עין טובה",כל אחד צריך להגיד למשהו אחר בקבוצה שלו משהו טוב שהוא למד עליו במסע. הערב היה מאוד מרגש, הפעילות נמשכה בערך כשעתיים והפעם, אף אחד לא התלונן.

היום האחרון למסע בראשית...

ביום שבת, היום האחרון ירד שלג, מה שמאוד שימח אותנו. דיברנו על יהדות, שבת, מסורת, מנהגים והקשר שלנו ליהדות. כשיצאה השבת עשינו עטרה, שרנו שירים ונסענו הביתה.

כך נגמר המסע.

המסע לא משנה חיים, אך הוא גורם לך לחשוב אחרת ולהבין דברים על עצמך. המסע עוזר להיפתח ולהכיר אנשים חדשים שלמרות שהם בשכבה שלך לא הכרת אותם ולא חשבת שהם יכולים להיות שונים...

המסע גיבש מאוד את השכבה, ביום שחזרנו לבית הספר לא הפסקנו לשיר יחד ואפילו קבענו שניפגש אחר הצהריים.

המסע עוזר להכיר את הארץ ולהבין את הקשר שלך אליה ולעם היהודי.

כמו כן, אתה לומד להעריך דברים קטנים ואנשים שלא התייחסת עליהם בעבר.

המסע עשה בי שינוי,חזרתי שונה, עם חברים חדשים והשקפת עולם חדשה.

למדתי הרבה דברים על עצמי ועל החברה והדבר החשוב ביותר לא לשפוט אנשים רק על פי התנהגותם.

לדעתי זה שבוע שחשוב שכל אדם יעבור בחיים ולא יוותר למרות הקשיים.

אני אישית נהניתי מאוד ולא אחליף את השבוע הזה בשום דבר אחר.