הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

האם יעבור תקציב של מיליון ₪ לבית הספר 'גור'?

מאת: דקלה שוקרון writer
תאריך: 2012-03-01 11:33:31

האם יעבור תקציב של מיליון ₪ לבית הספר 'גור'?
"האם יעבור תקציב של מיליון ₪ לבית הספר 'גור'?"

בועדת הכספים שנערכה ביום שני, ה-27.02.12 השתתפו חברי הועדה- מרים שימן, נעמי מיצד, משה קווס,דודי אוחנונה, שלמה מונסונגו, משה אדרי ואורון קליימן ונוכחים נוספים-רינה יוסף-גזברית העירייה, חיים שימן-היועץ המשפטי לעירייה, רו"ח שי אהרונוף, מבקר העירייה ומנהלת מחלקת החינוך רחלי אברמזון. בדיון עלתה סוגיה שגרמה לסערת רוחות לגבי הנושא של הקצבת סכום של 1,000,000 ₪ ממשרד החינוך לטובת שינויים והתאמות במוסדות חינוך ת"ת גור ערד.

דודי אוחנונה, חבר בועדת הכספים בעירייה, התנגד בכל תוקף לתקצוב בית הספר בסכום זה, בטענה כי מדובר בסדר עדיפויות שגוי של הקצאת המשאבים, מהסיבה כי אין זה הגיוני ששאר בתי הספר היסודיים בעיר שופצו בסך 700 אלף ₪ (כולם יחד) ואילו לעומתם, בית ספר אחד ועוד הצעיר מבין בתי הספר (בית הספר 'גור' הוקם לפני כ-17 שנה, בעוד ששאר בתי הספר בעיר ותיקים מאוד, בני 47-25 שנים) הוא זה שמקבל סכום כזה. לטענתו, ראש העיר לא היתה צריכה לאשר הסכמה להעברת הסכום לבית הספר, אלא לבקש הסבת כספים לטובת מוסדות חינוך עירוניים.

לטענות שהעלה אוחנונה, הסבירה רחלי אברמזון, מנהלת מחלקת החינוך כי ההקצבה איננה מגיעה על חשבונם של שאר בתי הספר מטעם מערכת החינוך הממלכתי וממלכתי דתי, אלא שמדובר בכספים קואליציוניים שהועברו למשרד החינוך ואילו משרד החינוך מקציב אותם למוכר שאינו רשמי. אברמזון הוסיפה ואמרה כי בקשות למוכר שאינו רשמי אינן מוגשות מטעם העירייה, אלא מוגשות באופן עצמאי, משרד החינוך מבקש מהרשות לאמת את נתוני הבקשה, דן בבקשות ומקבל החלטה. זה הליך מקובל וכך נהגו גם בעבר.

בשלוש השנים האחרונות התקבלו ממשרד החינוך 3,000,000 ₪ לטובת בתי הספר העירוניים וזוהי החלטה לא של הרשות אם להקצות את הסכום בין כל בתי הספר, או להקצותם עבור בית ספר אחד, על פי הצרכים העולים מהשטח. גזברית העירייה ציינה, כי בסופו של דבר מה שחשוב זה הנעשה בפועל בבתי הספר ואילו בשנים האחרונות בתי הספר שופצו בזכות קרן רש"י.

מאידך, אמרה נעמי מיצד כי ישנו כעס של התושבים על הנושא ובצדק. לעומתה, טענו קווס ומונסונגו כי גם לילדי האוכלוסייה הדתית בעיר מגיע ללמוד במוסדות חינוך ראויים, כמו כן, כסף זה מיועד מלכתחילה על ידי משרד החינוך למטרה זו ולא למטרה אחרת. כלומר, שמלכתחילה הסכום המדובר מיועד לשיפוץ בית הספר גור לבנים. בסופו של דבר סיכמה את הדיון מרים שימן, יו"ר הועדה ואמרה כי לדעתה אין חלוקה הגיונית בתקציב שניתן על ידי משרד החינוך ומן הראוי לחלק את הכסף למספר בתי ספר. בוועדה התקיימה הצבעה לגביי נושא זה, כאשר שלושה מהם - שלמה מונסונגו, משה אדרי ומשה קווס בעד ואילו ארבעה-דודי אוחנונה, נעמי מיצד, אורון קליימן ומרים שימן הצביעו נגד. הדיון לגביי נושא זה יתקיים בהמשך, במליאת המועצה בתאריך ה - 13.03.12 . אנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות.

מטעם העירייה נמסר:

הסכום של מליון השקלים אינו קשור כלל לתקציב עיריית ערד, זהו כסף שהועבר ממשרד החינוך למטרת שיפוץ בית ספר ספציפי, כלומר: "כסף צבוע " שלרשות המקומית אין יכולת להשתמש בו על פי שיקול דעתה.

עוברים לתקציב מותנה

עוד נושא שעלה על הפרק הוא קיצוצים במענק האיזון השנתי, מענק האיזון הינו תקציב המתקבל לרשות המקומית מטעם משרד הפנים והוא משמש את הרשות בתקצוב כלל תחומיה.

בועדת הכספים הועברו הדברים הבאים, כי מאחר ומשרד הפנים אינו מתקצב כבעבר במאת האחוזים את התקציב השנתי, אלא 95% מהתקציב מועבר לעירייה, משמע כי חמישה אחוזים יורדים מהתקציב.אחד מהדברים הבולטים היה כי תקציבים שעמדו על הפרק, עומדים כרגע בסימן של תקציב מותנה, כלומר שיכול להיות שבעתיד יהיה את הסכומים הללו לתקצוב המקומות השונים. העירייה החליטה לשנות את התקציב בתחומים שונים כמו נוער ותרבות בפרט ולהלן חלק מהסעיפים בהם יפחת התקציב ויעבור לתקציב מותנה:

* חינוך שירותי תרבות ונוער - הפחתה של 100 אלף ש"ח מהתקציב.

* פעולות נוער במקום מתנ"ס - הפחתה של 100 אלף ש"ח מהתקציב.

* תיכון אורט - הפחתה של 100 אלף ש"ח מהתקציב.

* שכר המקום של ר"ן - הפחתה של 135 אלף ש"ח מהתקציב

*רווחה שירותי תרבות ונוער - הפחתה של 100 אלף ש"ח מהתקציב

מטעם העירייה נמסר בתגובה:

 אין קיצוץ בתקציב 2012 מדובר בדרך טכנית של חישוב בלבד, יתרה מזאת, תקציב הנוער והצעירים גדל ב - 200 אלף ₪ לעומת השנה שעברה. העברת תקציבים לסעיף מותנה נובעת מסיבה טכנית ולא תהיה לה משמעות מעשית בשטח, על פי הנוהל, הכנת תקציב לשנה הבאה מחייב לבנות תקציב עם הכנסות מענק בגובה של 95% ממענק האיזון של השנה הקודמת, חשוב לציין כי המענק בשנה שעברה גדל ב - 3.5 מליון ₪ לעומת השנה שקדמה לה! בעת קבלת אישור סופי על גובה המענק המצב יחזור לקדמותו.