הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הילה זוהר מערד זכתה לאות המחוז לנוער מתנדב

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2012-01-26 10:31:21

הילה זוהר מערד זכתה לאות המחוז לנוער מתנדב
"הילה זוהר מערד זכתה לאות המחוז לנוער מתנדב "

מינהל חברה ונוער במחוז הדרום של משרד החינוך העניק השבוע בירוחם את "אות המחוז לנוער מתנדב" לשנת הלימודים תשע"א לעשרים ושמונה תלמידי כיתות י' - יב' מהדרום ובוגרי מערכת החינוך, כאות הערכה על פועלם ועל עשייתם הייחודית למען הזולת.

אות ההצטיינות מוענקת לתלמידים על פי מספר קריטריונים, בהם פעילות התנדבותית ייחודית ובלתי שגרתית, פעילות רצופה של עשר שעות חודשיות לכל הפחות והתמדה בפעילות למשך שנה אחת לפחות. קריטריונים נוספים הם פעילות התנדבותית המוכרת ע"י הרשות או על ידי בית הספר וקבלת הכשרה לקראת ההתנדבות ובמהלכה.

19 רשויות מהדרום נרתמו לפעילות שיזם מינהל חברה ונוער במחוז דרום. בכל רשות הוקמה ועדה שבחרה את התלמיד המצטיין מטעמה והעבירה החלטתה למחוז דרום. תשעה-עשר המתנדבים שיזכו ב"אות המחוז לנוער מתנדב" קיבלו את תעודת ההערכה  מידיהם של עמירה חיים, מנהלת מחוז דרום, אלי שטרית, מנהל מינהל חברה ונוער במחוז דרום ויוסי לוי, מ"מ מנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך בטקס שיתקיים בהיכל התרבות בירוחם. 

בנוסף ל-19 שנבחרו מכל הרשויות, בחרה ועדה מחוזית 9 בני נוער מצטיינים נוספים – אחד  מכל תחום התנדבות שהוגדר מראש: הדרכה, מנהיגות, קשר בין-דורי, בילוי בשעות הפנאי, חירום והצלה, חינוך, בריאות, איכות הסביבה ויזמות חברתית.

התשעה שנבחרו בוועדה המחוזית היו מועמדים לקבל מידי שר החינוך, גדעון סער, את פרס שר החינוך לנוער מתנדב מצטיין ע"ש אלעד ריבן ז"ל, התלמיד שנספה באסון הכרמל במסגרת התנדבותו ב"מחויבות אישית". פרס זה הוסב משמו הקודם "אות הפעיל המצטיין", אשר הונהג בשנים האחרונות במסגרת אירועי חודש הילדים והנוער שאורגן על ידי מינהל חברה ונוער. מבין התשעה, בחרה ועדה ארצית שני תלמידים מהדרום (מדימונה ומקרית גת), אשר יקבלו  משר החינוך ומינהל חברה ונוער "ציון לשבח" עבור פעילותם למען הקהילה.

כל תשעה המועמדים יוזמנו לטקס חגיגי שיתקיים בט"ו בשבט, 08.02.12, במרכז הקונגרסים בחיפה.

עמירה חיים, מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, ציינה כי "מערכת החינוך בדרום מקדמת את ערך ההתנדבות והתרומה לקהילה מגיל צעיר ועד לקבלת זכאות לתעודת בגרות חברתית. התלמידים שיקבלו את האות ראויים לכל שבח על מעורבותם הקהילתית ועל המסירות וההתמדה. אני שמחה על ההזדמנות להודות להם ולהעניק להם את הפרס באופן אישי".

הילה זוהר- מתנדבת מערד:

הילה זוהר, בת 16 הלומדת בכיתה י"א בתיכון אורט ערד, בפרס הצטיינות על התנדבותה במספר פרויקטים קהילתיים בעיר. הילה הגדילה לעשות וכיום היא מתנדבת, פחות או יותר, בכל רגע פנוי. בשנה שעברה הייתה פעילה במועצת הנוער העירונית והתנדבה במכבי האש. השנה סיימה הילה קורס מד"צים (מדריכים צעירים) במתנ"ס לקראת התנדבות במסגרות קהילתיות; כיום היא מתנדבת כ-80 שעות בחודש,במד"א; ומדריכה בהתנדבות מלאה ילדים עם צרכים מיוחדים בחוות אביר.

-הילה, מאיפה הג'וק הזה? למה את מתנדבת כל כך הרבה?

"כיף לי לעזור לאנשים אחרים", היא אומרת. "כיף להיות נוכחת בכל מיני מקומות, לעזור, לדעת מה קורה בעיר שלי ועם התושבים". 

-מכל הדברים שאת עושה, מה הכי מספק אותך?

"במד"א, אין ספק, יש לי את ההזדמנות לעזור, ואפילו להציל חיים. במסגרת התפקיד שלי כמע"רית (מגישת עזרה ראשונה), אני יכולה למדוד דופק, להרגיע מישהו שנפצע. זו הרגשה מאוד טובה. גם בחווה אני עוברת חוויות נהדרות. סוסים זו האהבה הכי גדולה שלי. אני רוכבת כבר ארבע שנים, ואם אני יכולה לעזור לאנשים דרך הסוסים, זה נפלא".

-מה את עושה במסגרת ההתנדבות?

"בחווה אנחנו מכינים את הסוסים לקראת רכיבה טיפולית של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. אנחנו עוזרים להם לרדת מהסוסים, מנקים מה שצריך. בחווה לקחתי ילד אחד תחת חסותי: אני מעבירה לו כמה שיותר מהידע שלי, כדי שהוא יידע כל מה שאני יודעת. הוא אומר לי שאני עוזרת לו ללמוד דברים חדשים. חשוב לי להרגיש שאני באמת עוזרת".

-מה היית רוצה לעשות כשתהיי גדולה?

"יש לי הרבה כיוונים. אני לומדת במגמת תקשורת, אז אולי להתפתח שם ולהיכנס לטלוויזיה, או להמשיך בדרך שלי במד"א ולעשות קורס חובשים. אולי גם אמשיך עם הסוסים, אבל בכל מקרה אבחר בעבודה ערכית".

-היית רוצה להעביר מסר לנוער של ערד?

"הייתי רוצה שהנוער לא יפסיק להתנדב. חברים, בואו לעזור כמה שיותר, שימו את עצמכם בצד ותרשו לעצמכם לעזור גם לאחרים".

מקסים אוקנין, מ.מ וסגן ראש עיריית ערד, אמר בטקס בירוחם:

"נתינה והתנדבות הינם מערכי היסוד בחברה המכירה בתרומתן של הסולידאריות והערבות ההדדית ללכידות החברה ולביסוס יסודותיה. חברה ערכית הדוגלת ומעודדת נתינה לזולת ולסביבה מעודדת את חבריה לגלות אכפתיות וערנות לסובב, להושיט יד לאחר למימוש צרכיו ולקידום רווחתו. בכל הקשור לנוער מתנדב, הדבר בעל ערך כפול ומכופל. בדור הפייסבוק וההצמדות למסכים, הנוער האיכותי הזה מקדיש שעות על שעות לפעילות התנדבותית. ערד, ששמה את הנוער בראש סדר העדיפויות שלה, מצדיעה למתנדבי הנוער. העצמה של יחידת הנוער, בראשותה של עפרה בצלאל, ובשיתוף ומעורבות של רחלי אברמזון, מנהלת מח' החינוך, היא שמובילה לפעילות ענפה בקרב הנוער בתחום ההתנדבות".