הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חלמיש מהשטח

מאת: תלמידי חלמיש writer
תאריך: 2011-12-15 12:28:17

חלמיש מהשטח
"חלמיש מהשטח"

חנוכה בגולה

שנהב אלבז ה'1

חג החנוכה, חג האורים, בישראל אנו חוגגים את החג בהדלקת נרות ואכילת סופגניות ולביבות ובשירים עליזים לכבוד החג .

כיצד חוגגים את נס החנוכה יהודים הגרים במדינות מעבר לים?

בסדרת הכתבות הבאות, יצאנו הכתבים הצעירים לראיין, לחקור ולבדוק את חגיגות החג בתשאול עולים חדשים וותיקים ולהיזכר איתם על החוויות מהחג לפני שעלו לארץ.

אומנם אנו חוגגים את חג החנוכה עם סופגניות טעימות ממולאות בריבה או שוקולד אם תרצו, אך בארצות מעבר לים מוסיפים לחג אווירה שונה הכוללת בין היתר תלבושות ותחפושות מיוחדות.

מירי פבלי, תושבת ערד שעלתה מלונדון לפני שנים רבות נזכרת בילדות ובחגיגות חג החנוכה בארץ מולדתה: "את חג החנוכה חגגנו באותו הזמן של חג המולד והסילבסטר, היינו מתחפשים, עוברים מבית לבית ושואלים את השכנים תעלול או ממתק",

עוד מוסיפה פבלי כי הייתה אווירה מיוחדת והילדים נהנו משני העולמות. "שילבנו את מנהגי החג , הדלקת נרות עם הקהילה היהודית והוספנו לחגיגות מנהגים של חגים נוספים" .

חג החנוכה מאופיין גם כחג הקלוריות, סופגניות עתירות שומן, בטעמים שונים שבמהלך השנים רק משתבחים ומשתדרגים. "בילדות באנגליה , לרוב הכינו רק סופגניות מקוריות, עם ריבה ואבקת סוכר- הכי טעימות שיש, מזכירות לי את טעם הילדות ".

גילינו כי גם מעבר לים מדליקים נרות בחנוכייה,אוכלים סופגניות ושרים את שירי החג, בנוסף ישנם ילדים שנהנו גם ממנהגי החג, וגם מחגיגות נוספות של חגים בגולה.

 

חנוכה במצרים

הללי רוז ואלינור אמירוב

כיצד חגגו את חג החנוכה במצרים?

שאלנו את לולה טאט (נונה) סבתא של הללי שעלתה ממצרים בצעירותה.

נונה סיפרה, כי היו מדליקים חנוכיית שמן , אכלו לביבות הנקראות "זלביה" , הבנים שיחקו תמיד בסביבונים מסוגים שונים וכל ילדי המשפחה קיבלו מטבע זהב מבריק – דמי חנוכה. בסיום הדלקת הנרות בכל ערב שרו, התפללו וסיימו במשפט "לשנה הבאה בירושלים הבנויה".

למשפחה הייתה חנוכייה גדולה עשויה מעץ שהכינו בעצמם ועל החנוכייה גילפו עיטורים השייכים לחג ועיטורים המסמלים את המשפחה ואת שמה. השמש מרכזי וגבוה משאר הקנים ועל כל קן כוסית מלאה בשמן ופתיליה מבד פשתן שנשמר מחג סוכות ושימש כיסוי לאתרוג . את החנוכייה היו מציבים  מול דלת הכניסה לבית.

כשגורשו ממצרים אסרו עליהם לקחת  חפצים יקרי ערך ובהם החנוכייה שנותרה במצרים .

אחד מהמאכלים המיוחדים לחג במצרים הוא לביבות הנקראות  "זלביה" הטבולות במי סוכר

מתכון לביבות זלביה-

2 כוסות קמח                               

1 כפית שמרים יבשים

1 כפית מלח

1 כפית סוכר

1.5 כוסות מים

שמן לטיגון עמוק

אופן ההכנה:
מערבבים את המרכיבים לבצק נוזלי, מכסים במגבתלחה ומניחים בצד, עדשהבצק מכפיל את נפחו (כשעתיים). מחממים שמן לטיגון עמוק. יוצקים למחבת כפות מהבצק ומטגנים כ- 2 דקות מכל צד.  טובלים בתוך  "סירופ" סוכר שהומס במים רותחים עם טיפת מי ורדים.

חג שמח!

 

חנוכה אצלנו בחטיבה הצעירה

רון ליכטנשטיין, גיא ביטון 

בחטיבה הצעירה ב"חלמיש" יש מסורת כבר כמה שנים, להציג תערוכה של חנוכיות ממוחזרות.

הילדים מהגן ומכיתות א' הכינו כמה חנוכיות יפות ומקושטות מחומרים ממוחזרים כגון: גלילי נייר טואלט, כוסות חד פעמיים , נייר כסף ועוד.

לפניכם מספר חנוכיות מהתערוכה שבחטיבה.

 

חנוכה באתיופיה

דניאלה קושניר וסופי גרשקוביץ

יצאנו למרכז הקליטה של עולי אתיופיה, בכדי לשאול כיצד חגגו את חג החנוכה באתיופיה. חיפשנו ילדים ומבוגרים שדוברים את השפה העברית ונעזרנו בילדים שדוברים טוב את העברית בכדי לתרגם את מה שהמבוגרים אמרו.

אחד מהעולים מאתיופיה סיפר שהם חגגו במסיבה גדולה , שרו שירים, אכלו סופגניות והדליקו נרות עם כל המשפחה במשך שמונה ימים. עוד הוא סיפר, כי הייתה להם חנוכייה יפה וגדולה אך היא לא עברה מדור לדור ולא הגיעה איתם מאתיופיה, החנוכייה נשארה בידי המשפחה שעדיין מתגוררת באתיופיה.

שמענו מסיפוריהם כי היו להם תלבושות מיוחדות של העדה האתיופית ומאכלים מיוחדים להם. הילדים סיפרו לנו כי הם מאוד נהנו לחגוג את החג , ארגנו משחקים עם סביבונים, פאזל של חנוכה ועוד.

 

חוגגים חנוכה בהודו

אוראל מנשה, שחף אלבז ואיוון קזנצוב

רצינו לבדוק כיצד חוגגים חנוכה בהודו. חקרנו את בני משפחתו של אוראל שהגיעו מהודו ויכלו לספר קצת על המנהגים שלהם.

מצאנו כי הרבה מנהגים הם אותם מנהגים שאנו חוגגים גם כיום, הדלקת חנוכייה, אכילת סופגניות , משחק בסביבונים. יחד עם זאת סיפרו לנו שאת החנוכייה היו מדליקים באופן שונה. במקום השימוש של נרות שעווה בהם אנו משתמשים היום, השתמשו בהודו בהדלקת הנרות בשמן. הם סיפרו לנו כי העשירים היו מדליקים בשמן זית והעניים היו מדליקים בשמן קוקוס כי היה זול יותר.

עוד מצאנו כי היו מכינים לחם מטוגן עם סוכר ולביבות

 

חנוכה במרוקו

ספיר אסייג וליעד קטן 

יצאנו לחקור את ג'קו פרץ  ואדואל מלכה בני משפחתנו בשביל ללמוד כיצד חגגו את חג החנוכה במרוקו. האם המנהגים דומים או שונים? ומה מיוחד לעדה המרוקאית?

ג'קו פרץ, סיפר שגם במרוקו כמו בישראל שיחקו בסביבונים, הדליקו חנוכייה ואכלו מאכלי שמן, ובכל זאת היו מספר דברים המיוחדים לעדה המרוקאית.

במרוקו חוגגים בליווי מוזיקה ונגנים, לאורך השבוע כולו. במהלך השבוע מחלקים מתנות לכל המשפחה.

אדואל מלכה סיפרה כי היו עונדים כל מיני תכשיטים מיוחדים לחג, כמו שרשרת עם תליון של חנוכייה או סופגנייה, צמידים מזהב אמיתי ולובשים בגד מיוחד בשם כפתן.

אחד המאכלים המאפיינים את העדה המרוקאית הוא המאכל הידוע " ספינג' " , זוהי סופגנייה שאוכלים במרוקו העשויה בטיגון שמן ומצופה בדבש וסוכר.