הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

השכלה גבוהה בערד

מאת: דקלה שוקרון writer
תאריך: 2011-12-08 11:49:39

השכלה גבוהה בערד
"השכלה גבוהה בערד"

מרכז הצעירים בעיר פותח דלתות בכל מקום. אם רציתם ללמוד, זהו בדיוק המקום הנכון להגיע אליו ושם מחכה לכם יחס חם והמון סבלנות. במרכז הצעירים צוות מנוסה, בעל יחסי אנוש נפלאים המקבלים את פני  הצעירים במלוא תשומת הלב ומספקים תשובות ראויות, מה שבטוח הוא שמשם לא תצאו בידיים ריקות. בעברי  הלא ממש  רחוק בתחום הלימודים, עוד לפני הקמתו של מרכז הצעירים בעיר, היה נהוג כי עליך להחליט בעצמך מה תלמד והיכן ואין ספק כי שילמתי ממיטב כספי עבור קורסים שונים כמו קורס פסיכומטרי, שפע של נסיעות מחוץ לעיר שמלבד הפן הכספי שמייקר את העניין, גם העייפות המתלווה ללימודים היא משמעותית, כאשר מבלים במשך שעתיים ביום לימודים בנסיעות, וזה במידה שהלימודים הם  בבאר שבע.

כיום, התמונה שונה,  מרכז הצעירים נותן הכוונה, ולכן לא בהכרח שתבחרו לבדכם "מה תעשו כאשר תהיו גדולים", ההכוונה היא ממקום אישי, נעים ומקצועי מאוד, עזרה במלגות ללימודים, ועוד יותר מכך, קורס פסיכומטרי למשל ושלוחת האוניברסיטה הפתוחה, נמצאים כאן בעיר, אז נסיעה ללימודים במרחק נגיעה מהבית, זהו שינוי משמעותי ביותר  בחיים הסטודנטיאליים.

כל מה שרציתם לדעת על השכלה גבוהה בערד – בכתבה לפניכם

נתחיל בצעירים ביותר –

כנס משתחררים שהוא למעשה מכינה להכוונה לאזרחות, בחסות קרן גרוס,  משרד הביטחון היחידה להכוונת חיילים משוחררים, משרד  הביטחון, עיריית ערד ומרכז הצעירים, זוהי כבר השנה השלישית שהכנס קורה בערד.

חברת ההנחיה של הכנס היא "קולות בנגב", בשבי מחזורים בכל שנה מתקיימות  סדנאות לחיילים המשתחררים, מטרת הסדנאות להכין את המשתחררים הטריים לאזרחות בצורה הטובה ביותר, איך בוחרים מה ללמוד? סיור באוניברסיטה, הרצאה אקדמית ומפגש עם סטודנטים להקלת החרדות, הכנה לעולם התעסוקה,כתיבת קורות חיים,  ועוד.

הסדנה נערכת במשך חמישה ימים משעות הבוקר ועד אחר הצהריים, החיילים מקבלים זימון מצה"ל – התנאי הוא כי החיילים המשתחררים חייבים להיות בני ערד, מאחר והכנס מיועד לתושבי הפריפריה.

במהלך הסדנה החיילים המשתחררים עוברים יום השכלה גבוהה, במהלך יום זה הם מקבלים כלים פשוטים להבנה כיצד  להתייחס ללימודים אקדמאיים – מהיכן מתחילים וכיצד זה קורה. ביום הזה הם לומדים כיצד לבחור מקצוע ועד לרמת הרצאה באוניברסיטת בן-גוריון, השנה הם עברו הרצאה  מפי דן שחר, פרופ' לפסיכולוגיה קוגניטיבית.

לאחר סדנת ההכשרה לאזרחות, חיילים משוחררים המעוניינים ללמוד לימודים אקדמאיים ויש לציין כי הסדנה עצמה בהחלט משאירה טעם של עוד, בה הם נחשפים לעולם האזרחות הפותח בפניהם דלתות רחבות ואינסופיות, הכל תלוי רק בבחירה. מה גם שמרכז הצעירים נותן הכוונה וייעוץ מלא והדבר מניב תוצאות, מבחינת הסטטיסטיקה הארצית, ערד נמצאת  מעל לממוצע של כמות האקדמאים לכל עיר, ביחס לשאר הארץ.

אלה צרניאקוב, מנהלת תחום השכלה גבוהה וצעירים עולים, מעניקה למתעניינים ייעוץ בשלושה מפגשים התורם להכוונת החייל המשוחרר, תהליך רישום ותהליך סבסוד, כמו עזרה במתן מלגות ועוד. מערד התקבלו בעקבות הייעוץ – למכינות :

"אופקים להייטק" –תכנית הנותנת הזדמנות חד פעמית לחיילים משוחררים, מהפריפריההגיאוגרפית והחברתית ,ללא נתוני קבלה ללימודים אקדמיים ואשר מתקשים לעמוד בנטלהכלכלי של הלימודים, להתקבל ללימודים אקדמיים. ולרכוש השכלה אקדמית – תואר ראשוןבהנדסה ומדעים, במיטב המוסדות להשכלה גבוהה בישראל. התוכנית מאפשרת לגשר על פעריםכלכליים ואקדמיים, במכינה קדם אקדמית מורחבת ומושקעת, בה ישפרו את הישגיהםוידיעותיהם לרמה המאפשרת קבלתם ללימודים אקדמיים בתחומי ההנדסה והמדעים ולהשליםבהצלחה את לימודי התואר הראשון , בתחומים מבוקשים בתעשייה בישראל. התכנית מספקתמעטפת תמיכה וסיוע כלכלי לאורך כל תקופת הלימודים.

"עתידים לתעשייה" –תכנית הנמצאת בטכניון בחיפה."עתידים לתעשייה ולמגזר העסקי" הינה תוכנית מתוך 4 תוכניות של העמותה המיועדת לבוגרי השירות הצבאי או הלאומי, בטווח הגילאים 21-30.התוכנית מאתרת צעירים בעלי פוטנציאל למצוינות מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל ומסייעת להם לרכוש השכלה אקדמית בתחומי ההנדסה והמדעים, במוסדות להשכלה גבוהה.

בוגרי התוכנית ישתלבו בעולם העבודה  בתחום עיסוקם בתעשיות ובחברות היי טק ברחבי המדינה.

עתידים לתעשייה נותנת הזדמנות לצעירים שנתוניהם האקדמיים מאפשרים להם ללמוד באקדמיה, אך זקוקים לתמיכה כלכלית ואישית, אשר מאפשרת להם לממש את חלומם ואת הפוטנציאל הטמון בהם.

"בוחרים מחר"לסטודנטים המובילים בתחום החינוך.תכנית המלגות הייחודית "בוחרים מחר"מיסודה של הסוכנות היהודית מיועדת עבור סטודנטים מובילים להקמת קהילה חינוכית אשר תיקח חלק פעיל בעיצוב פני קהילה והחינוך,רוחות של התחדשות להשפיע, לשנות ולהנהיג. חברי הקהילה החינוכית ישתלבו כמורים וכמחנכים במערכת החינוךהפורמאלית והבלתי פורמאלית ויהיו שותפים לשינויים חינוכיים ולהובלת יזמותחינוכית.

התכנית מעניקה:

*   מלגת לימודים בסך 8,500₪.
*
  השתלבות בהתמחות מעשית בבתי ספר כבר בשנה ג' (המוכרתלצורכי ותק)
*
   דיור מסובסד.
*
   תוכניתמנהיגות והכשרה מגוונת וייחודית.
*
   ליווי אישי ומנטורינגמקצועי – להוראה וליזמות חינוכית חברתית.
*
   השתייכות קהילתיתלקבוצת צעירים מובילה ויוזמת אשר תפעל לקידום יוזמות חינוכיות וקהילתיות.

עוד דבר חשוב שמרכז הצעירים  שואף להקים בעיר בהובלת ראש העיר הוא קרן מלגות עירונית, ולאו דווקא קרן המתבססת על מצב סוציו'-אקונומי, אלא דווקא על עשייה חברתית, שעות עבודה בתוך הקהילה , רעיונות מעניינים להקמת פרויקט שיתרמו לעיר ועוד.

ועוד הישג חדש-בלחצה של ראש העיר על משרדי הממשלה לראשונה תכנית ארצית להשכלה  בערד :

 תכנית "הישגים"תכנית הישגים הוקמה בשנת 2002 במטרה להרחיב את הנגישות להשכלה גבוהה בקרב בני הפריפריה כשיתוף פעולה בין המועצה להשכלה גבוהה, התכנית פועלת ב - 45 מרכזים בפריפריה ובכלל זה ישובים יהודים, דרוזים, ערבים ובדואים. במשך השנה נותנים רכזי הישגים שירותים בכל ישובי התוכנית ליותר מ- 20,000 צעירים. התוכנית מסייעת לכ- 3000 סטודנטים חדשים בכל שנה להצטרף לספסלי האקדמיה ולמכינות הקדם אקדמאיות.

התכנית ממומנת על ידי מ. הבטחון, המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), העירייה ושיקום שכונות. מטרתה  לתת אפשרות גם לאלו שכלל לא חשבו בכיוון של לימודים אקדמאיים, לפרוץ את דרכם בנושא ההשכלה ולהירשם ללימודים תוך סיוע של רכז התכנית, אשר בעתיד יעבוד  במרכז הצעירים ותפקידו יתמקד בעיקר בהכוונת צעירים "ושליפתם" מתוך חיי היומיום הרגילים ויתמוך בהובלתם בצורה ערכית ומשמעותית על מנת שיצאו ללמוד לימודים אקדמאיים.

 הישג גדול למרכז הצעירים: האוניברסיטה הפתוחה כבר כאן!

 כפי שציינתי בראשית הכתבה, במקום לנסוע ללימודים מחוץ לעיר  מספר פעמים בשבוע  ולחזור הביתה לערד, האוניברסיטה הפתוחה בשיתוף מרכז הצעירים, הון אנושי ערד ועיריית ערד, פתחו את הקמפוס בעיר , זוהי הפעם הראשונה שמתקיימים בעיר לימודים ללימודי BA.  מה שאומר שאפשר להגיע ללימודים במרחק של חמש דקות נסיעה.

 מרכז הצעירים נותן  מידע לצעיר המעוניין ללמוד על ידי הכוונה על ידי ספרים המרחיבים בכל נושאי ההשכלה הגבוהה, צוות מרכז הצעירים אומר: " נעשה כל שביכולתנו על מנת לעזור לאותם צעירים המעוניינים ללמוד, בפרט אם העניין הפיננסי מהווה מכשול או מגבלה, אנו נעבוד על כך שהמגבלה תוסר".המעוניינים במלגות יכולים להתעניין במרכז הצעירים, ישנן שפע של מלגות וצוות המרכז בקיאים בכל הנדרש לתת הכוונה למלגות המתאימות, באופן אישי עבור כל אחד.

במרכז הצעירים קורס פסיכומטרי מסובסד, במחיר אם תשאלו אותי- נמוך מאוד ביחס למה שדורשים מחוץ לעיר, אותו מעביר מדריך פסיכומטרי  מצוין,  שהשמועה אומרת כי עומדים בתור על מנת ללמוד אצלו וזהו עוד  יתרון גדול מאוד לתושבי העיר, המעוניינים להירשם לקורס.

מרכז הצעירים מציע  שפע של קורסים להכשרה מקצועית – גם לאנשים עובדים, עומדים להפתח: קורס טכנאי  PCאשר מכשיר את המסיימים לתיקון מחשבים אישיים, מנהלות משפחתונים, נהגי אמבולנס,  מדריך מסייע באמצעות בעלי חיים ועוד. גם לקורסים אלה  ניתן להגיש בקשה למלגה ו/או ואוצ'ר של שרות התעסוקה על בסיס סוציו אקונומי.

הקורסים מיועדים לכל תושבי העיר בכל הגילאים! לא רק לצעירים!

קצת על הצוות:

בראש צוות מרכז הצעירים עומדת נילי סורקיס, מנהלת המרכז,  העוסקת בקידום תחום הצעירים בעיר. גיוס משאבים, איתור והקמת תוכניות חדשות לקידום צעירים וניהול הצוות. קידום נושא הקמת מרחב קהילות צעירים, כפר סטודנטים ועוד. נילי משקיעה רבות בעבודתה ובניהול צוות מרכז הצעירים כדי שכל הדברים המובאים כאן על הכתב יתאפשרו עבור תושבי העיר.

צוות מרכז הצעירים מונה ארבעה מנהלי תחומים:

ורוניקה ירושלמי –מנהלת תחום תעסוקה והכשרות מקצועיות- האחראית על מאגר המשרות במרכז המונה מעל 300 משרות, סיוע בכתיבת קורות חיים, הכנה למרכזי הערכה, ותכנון והוצאה לפועל של כל הקורסים להכשרה מקצועית.

אלה צ'רניאקוב –מנהלת תחום צעירים עולים והשכלה גבוהה – האחראית על כל נושא המלגות, הכוונה להשכלה גבוהה, קהילות צעירים עולים ועוד.

מורן יפרח –מנהלת תחום קהילות צעירות ומעורבות חברתית – מרכזת את פרלמנט הצעירים, גרעין התיישבות של צעירים המתכנן להקים את ביתו בערד ומונה כ 30 צעירים, ומתן מענה לכל מי שמתעניין לעבור לגור בערד.

ואחרון חביב, אבישי לוי חברוני –מנהל תחום תרבות ומעורבות חברתית – האחראי על כל תחום התרבות, המופעים, מסיבות, פיקניקים המוניים, טיולי סחבקיה , ארועי במה פתוחה , חדר החזרות "המחתרת" אשר רכש כלי נגינה חדשים ועוד.

מרכז הצעירים ישמח לסייע לכל צעיר עם רעיון, כל דבר שבא לכם לעשות או לפתח יש מי שיקשיב ויסייע לכם בכלים ובתקציב להוציא לפועל.

אז אכן כפי שניתן להבין מבעד לשורות הללו, יש פה שפע של קורסים, סדנאות, לימודים ובעיקר  חיוך נעים והכוונה מצוינת, כל אלו ילוו את צעירי ערד להמשיך ולהתקדם.

תודות  על העשייה המבורכת, מה שבטוח הוא שצוות מרכז  הצעירים ובראשם נילי סורקיס, מנהלת המרכז, עושים הכל על מנת לתת קו מנחה ברמה אחרת בעיר, משהו שלא היה כאן קודם. והכל בא להם מעומק הלב, כיאה לאנשי ערד.