הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

יום פתוח לפסנתר בקונסרבטוריון ערד

מאת: גנדלמן סוּניה, מנהל קונסרבטוריון ערד writer
תאריך: 2011-12-01 12:30:24

יום פתוח לפסנתר בקונסרבטוריון ערד
"יום פתוח לפסנתר בקונסרבטוריון ערד"

חזון העומד לנגד עינינו הוא שנצליח ליצור הווי תרבותי – מוזיקלי רחב בעיר ערד. הווי שמתחיל בפעילויות ובקונצרטים כאן בקונסרבטוריון, ממשיך בהרכבים ותזמורות שמופיעים באירועים בבתי הספר של ערד ויוביל בעתיד להקמת גופי ביצוע  שיופיעו בכל אירועי התרבות של עירינו וייצגו את העיר מחוצה לה. 

אנו מזמינים אתכם, תלמידים ותושבים יקרים, ליום פתוח לפסנתרשיתקיים ב7.12.2011 ביום רביעי בשעה 18.30 בקונסרבטוריון ערד בו יופיעו תלמידים, מורים בקטעי נגינה עם הסברים

וילדים אורחים יקבלו הזדמנות להתנסות בנגינה בפסנתר.

מורות המלמדות פסנתר הן: מרים קורנברג,לובה סולו ואילנה מוטוסוב.      

 קצת  על הפסנתר

פסנתרהוא כלי הנגינה ממשפחת כלי המקלדת שהומצא בעשור האחרון של המאה ה-17 או בתחילת המאה ה-18. מנעד הצלילים של הפסנתר הוא הגדול ביותר מבין כל כלי הנגינה (מלבד הנבל) ומתפרש על מעל שבע אוקטבות.

במאה האחרונה נפוצים שני סוגים של פסנתר: פסנתר הכנף, שבו המנגנון המכני של הפסנתר נמצא במאוזן  לקרקע, ופסנתר עומד פסנתר שבו המנגנון המכני נמצא במאונך לקרקע, המכונה גם "פסנתר קיר".

הפסנתר הוא התפתחות של תוף וקסילופון, שכבר היו קיימים מאות שנים לפני הפסנתר.כמו הצ'מבלו גם הפסנתר הוא כלי מקלדת וכלי מיתר,אך בעוד שהצ'מבלו הוא כלי פריטה,הרי שבפסנתר מופקים הצלילים על ידי "פטישים" המקישים על המיתר,ולכן הפסנתר הוא גם כלי הקשה.

הפסנתר משתתף בסוגי מוזיקה רבים מאוד. בין השאר לוקח הפסנתר חלק חשוב במוזיקה הקלאסית. רוב המלחינים הגדולים של התקופה הקלאסית,כגון מוצרט ובטהובן ניגנו בפסנתר וכתבו עבורו. הפסנתר גם משמש כלי עזר למלחינים רבים, ומקל עליהם את ההלחנה.

במאה ה-20 השתלב הפסנתר גם במוזיקה הקלה. בג'אז מספק הפסנתר בדרך כלל ההרמוניה, ככלי מלווה וכסולן.

בהרכבים מסוימים, כמו למשל שלישיית ג'אז, משמש הפסנתר ככלי מוביל. כמו כן, משתמשים בפסנתר גם בפופ, ברוק, בקאנטרי ובמוזיקה אפרו- אמריקנית כמו בלוז.