הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

להבת הסקרנות של תושבי ערד - מרכז להב"ה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-12-01 12:33:13

להבת הסקרנות של תושבי ערד - מרכז להב"ה
"להבת הסקרנות של תושבי ערד - מרכז להב"ה"

מרכז להב"ה שנפתח בינואר האחרון הפך למרכז החיים בערד.
 

בינואר האחרון נפתח מרכז להב"ה העירוני במרכז המסחרי בערד. מרכזי להב"ה נפתחו ברחבי הארץ ביוזמת משרד האוצר ובשיתוף העיריות כמוקדים ל"צמצום הפער הדיגיטלי" בחברה הישראלית. במלים אחרות, לימודי מחשבים בחינם ולכולם.

מרכזים דומים נפתחו בארץ, אך הדוגמא הערדניקית נראית יוצאת דופן בהצלחתה: מהבוקר ועד הערב מתמלאת הקומה הראשונה בבנין שיא בילדים, צעירים ומבוגרים בכל הגילאים, שבאים להיחשף ולהתחבר לעולם המחשוב.

בין הנושאים הנלמדים במרכז: הכרת המחשב למבוגרים; קורסים לוורד, אקסל, הכנת מצגות, אלבומי תמונות ועוד; קורסי אנימציה ממוחשבת; תכנות משחקים; עריכת סרטי וידאו; ואפילו סדנת פייסבוק בת שלושה מפגשים, כמו כן, עוזרים למבקרים בשעות גלישה מודרכת, שבהם ניתן להיעזר במדריך בכל שאלה או עצה בנושא המחשבים, אינטרנט וממשל זמין .

"מה שמדהים במקום הזה", אומר אילן לרמן, מנהל מרכז להב"ה, "הוא שבגלל ההצלחה הגדולה שלו, אפשר לראות דרכו זווית מאוד מעניינת של העיר".

- מה למשל?

"המבוגרים סקרנים מאוד, חלקם הגדול מתמיד ומעמיק. הילדים מגיעים כשהם חלשים יחסית, אך לומדים מהר ומגיעים להישגים יפים מאוד. ילדי העובדים הזרים מצאו פה מקום בו הם יכולים לשחק במחשב במקום להסתובב ברחוב".

- אתה רואה במקום הזה גם ערך טיפולי, מעבר לפן החינוכי?

"ודאי. אתה רואה תלמידים שיושבים מרוכזים ומגיעים להישגים, כי יש להם עבודה ומטרה מוגדרת. ילדים מגיעים לכאן והם יושבים מרותקים בעיניים נוצצות מול המחשב. באחד מבתי הספר ישנה כיתה של ילדים שהגיעו לארץ לפני חודש חודשיים מאתיופיה, שאינם יודעים עברית, בלהב"ה עוזרים להם ללמוד את השפה בעזרת המחשב .

  • מיהם הילדים הרציניים ביותר?

"אתה רואה שילדים מגיעים לכאן במסגרת בית ספר ואז בצהריים אתה רואה אותם שוב בחוגי הצהריים של להב"ה שפיתחנו במיוחד לילדי ערד. יצירות התלמידים מוצגות בדף הפייסבוק של להב"ה ערד".

חלק מהסממנים לכך שלהב"ה ערד הפך למעין מרכז קהילתי הוא הפעילויות המיוחדות המתקיימות שם בחופשים ובחגים. בקיץ האחרון התקיימו שם לא מעט קורסים לילדים בשעות הבוקר, ובסוכות התקיים שם טורניר משחקי מחשב. את השעון הגדול שהוקרן על הקיר החכם עיצבו תלמידי קורס תכנות משחקים, ואת התעודות לזוכים עיצבו תלמידים מקורס גרפיקה ממוחשבת. בחנוכה הקרוב מתוכננות תחרויות נוספות. 

לרמן :"בהזדמנות זו אני מזמין את כל תושבי העיר לתערוכת עבודות תלמידים שתתקיים בחנוכה"

יתרון נוסף של המרכז הוא האפשרות לגלוש באתרים שבבית השימוש בהם הוא בתשלום. אתרים חינוכיים לילדים פתוחים לשימוש רק במרכז להב"ה.

- תכניות להמשך?

לרמן: "אנו עובדים כרגע בשתי כיתות שעובדות מהבוקר עד הערב ללא הפסקה. אנחנו מבקשים לפתוח כיתת מחשבים נוספת שתאפשר פתיחת קורסים נוספים ותעזור לצמצם את זמני ההמתנה לקורסים. מבחינתנו המטרה היא לאפשר לכמה שיותר מתושבי העיר ללמוד על שימושי המחשב ".

- כל הלימודים הם בחינם. אתה רואה בזה יתרון או חסרון?

"זה בהחלט יתרון, משום שאנשים שנרתעו מתחום המחשבים זוכים להתקדם ולהיחשף למחשב. החיסרון הוא בהתמדה. אם הקורס הוא חינם, אז גם לא כואב לפספס אותו מדי פעם. אבל גם עם זה אנחנו מתמודדים, עדיין, יש לנו 400 איש ברשימת המתנה לקורסים הבאים".

טלי פלוסקוב, ראש העיר, מוסיפה: "מרכז להב"ה הוא אחד המהלכים התרבותיים חינוכיים המרכזיים של העיר ערד. זה דבר ענק. בשנה שבה נפתח המרכז, הוא הפך לבית של כל כך הרבה אנשים, שלמדו בו כל כך הרבה דברים. הצוות שם עושה עבודה מצוינת, ואת התוצאות אפשר לראות בעיניים. אני חושבת שלא היה גוף בעיר שצמח בצורה מהירה כזו, וסיפק צורך חשוב כל כך לתושבים. הבנה במחשבים היא כיום עניין בסיסי, והיא מאפשרת הרבה מאוד – לצייר, לערוך, לכתוב ולתכנת. לכן המרכז ימשיך ויגדל, ואנחנו נדאג שכל המעוניינים ללמוד בו ולהתפתח בתחום המחשבים – ילמדו".

להב"ה במספרים:

להב"ה נפתח בינואר 2011* 7 מדריכים עובדים במרכז * 50מחשבים פועלים בשני חדרים ובלובי * לאורך השבוע לומדות במקביל 50כיתות מבתי הספר בעיר בשיעורים המותאמים לרמתם * 23קורסים מתקיימים אחר הצהריים ובערב * בחודש אוקטובר האחרון גלשו חופשי בלובי בלבד 142מבוגרים ו-475ילדים * סה"כ עברו באוקטובר האחרון כ-1500איש במקום* הקורס הקצר ביותר הוא סדנת הפייסבוק – 3מפגשים * הקורס הארוך ביותר הוא הכרת המחשב ואינטרנט – 15מפגשים * המבוגר ביותר שלמד בלהב"ה – בן 85* הצעירים ביותר בני 3שנים בלבד.