הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הכן גינתך לחורף

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-11-10 10:01:12

הכן גינתך לחורף
"הכן גינתך לחורף"

אז הטמפרטורות יורדות, והרוחות מבקרות בגינתנו ואכן קשה לשמור על העבודה הקשה שעשינו בקיץ על מנת לטפח את הגינה המיוחדת שלנו, אם כך קבלו טיפים לשמירה על הגינה בחורף,
לקראת האביב לא תצטרכו לעמול קשה.
טיפים ידידותיים לשיקום הגינה מנזקי הקיץ, ותכנון הגינה לחורף הקרוב:

גיזום
לפני שהחורף מגיע, מומלץ לגזום את העצים על מנת לרענן אותם ולגרום לצמיחה מחודשת.
גיזום עצים גם למען הבטיחות: כידוע בחורף ישנה סכנת התמוטטות עצים וענפים הנובעת מגשמים ורוחות עזות, מומלץ לגזום את העצים והענפים ולאחר מכן יש למרוח משחת עצים מיוחדת אשר מונעת ריקבון והבאת חרקים.
גיזום ורדים לפני החורף ימנע מהצמח להיכנס ל"תרדמת חורף": יש לגזום את הורדים כ- 30 ס"מ מפני הקרקע, לחתוך באלכסון כלפי חוץ על מנת לשמור את כוחות הורדים לגדילה מחודשת גם באביב.

הומוס / קומפוסט לזיבול
תוספת חומר אורגני חשובה מאוד לגינה. בעת הכנת ערוגה חדשה יש להצניע הומוס / קומפוסט לעומק של 30-20 ס"מ בעזרת קלשון. בשתילה נקודתית אפשר לערבב את ההומוס / קומפוסט בבור השתילה עם הקרקע המקומית. במקומות שתולים, שבהם אי אפשר להצניע את החומר, יש לפזרו מלמעלה ולחכות שהגשמים יצניעו אותו. ההומוס במיוחד נוח לפיזור באדניות ובעציצים בגלל מרקמו העדין. זה הזמן לתת פוש אחרון לפני החורף ולדשן: דישון נכון המשלב יחס בין יסודות ההזנה ישמרו את גינתנו מטופחת ובעלת יכולת התאוששות מהירה לקראת האביב שלאחריו.

דשא
כיסוח נכון של הדשא, מונע עשבים ומשפר את איכות השורשים שלו. כיסוח הדשא מפחית את קצב הצמיחה של העשבים השוטים ואף מקטין את כמויות הגזם שדורש פינוי. בחורף צריך לעקור את העשבייה מהדשא פעם בשבוע-שבועיים.
מומלץ לגזום את שולי הדשא באופן קבוע ושבועי כדי למנוע את התפשטותו הלא רצויה ולהקנות לגינה מראה נקי ומסודר. יש לגזום בצורה אופקית או אנכית אך לא בצורה אלכסונית כיוון שלא תושג המטרה הרצויה.

השקיה
היות ושורשי הצמח זקוקים לאוויר / חמצן יש לשמור על השקיה מדודה של הגינה, מפני שהצפה של בית השורשים במים מסלקת את האוויר מנקבוביות הקרקע, דבר שיגרום ל"חניקת" הצמח והתייבשותו.
תכנון שעת ההשקיה היעילה. בהשקיה בבוקר, כשהטמפ' נמוכה יחסית, אידוי המים הוא מינימאלי ועל כן רצוי להשקות בשעות הבוקר המוקדמות או בלילה.

זורעים בחורף
בחורף נזרע טופח ריחני (בתערובת צבעים או בצבע אחיד) וכובע נזיר גדול (יש צורות וצבעים שונים. כולל זנים ננסיים) אפשר לזרוע גם סלסלי כסף, ציפורני-חתול תרבותיות, דרבנית, בר-דרבן, פשתנית מרוקנית ופשתה גדולת-פרחים. זרעים קטנטנים עדיף לזרוע במגשי הנבטה ולא ישירות בגינה.
צמחים עונתיים
על אף היותם של העונתיים זקוקים להשקיות תכופות, בחורף אפשר להתנחם בעובדה שיורד גשם, המספק את חלק מצריכת המים שלהם. בכל מקרה, קשה לוותר עליהם - על הצבעים והצורות הנפלאים שלהם ועל ההבטחה של "פיצוץ" צבע באביב שהם נושאים איתם.