הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מפעל מגבות ערד בסכנת סגירה מיידית

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-10-27 11:16:23

מפעל מגבות ערד בסכנת סגירה מיידית
"מפעל מגבות ערד בסכנת סגירה מיידית"

בעקבות ההמלצה להוריד מכסים על יבוא מגבות ממדינות כמו סין, בנגלדש ופקיסטן – המפעל עלול להסגר – אלפי משפחות בפריפריה יאבדו את פרנסתן אם מפעל הטקסטיל האחרון והמעסיק הגדול בעיר ערד יסגור את שעריו
מנכ"ל 'ערד תעשיות טקסטיל' שלח ערב חג הסוכות, מכתב לשר האוצר, יובל שטייניץ, לשר התמ"ת, שלום שמחון וליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בו הוא מזהיר מפני ההשלכות הצפויות עקב ההמלצה להוריד את מכסי היבוא. במכתב, מתריע גיא שוורץ כי המלצה זו, אשר התקבלה בעקבות דו"ח טרכטנברג, מעמידה את שלושת המפעלים של "ערד תעשיות" בערד, מגדל העמק ומצפה רמון – בסכנת סגירה מיידית.


שיעור המכס על ייבוא מגבות ממדינות שאין איתן הסכם סחר חופשי עומד כיום על 12%, כמקובל בכל המדינות המערביות בעולם. המלצת רשות המיסים היא להפחית את המכס ל-6% כבר בינואר הקרוב ולבטלו כליל בתחילת שנת 2013. במכתבו מבהיר שוורץ כי אם תתקבל ההמלצה, יוצף השוק הישראלי במגבות נחותות ממדינות כגון סין, בנגלדש ופקיסטן ומפעלי "ערד תעשיות", שמיקומם בישראל מושתת על ייצור מגבות משמעותי לשוק המקומי–ייסגרו: "ללא פעילות מקומית משמעותית, תוסט פעילות החברה למפעליה הקיימים כבר במדינות אחרות במזרח התיכון, כגון מפעלי החברה בירדן ובאתיופיה".


גארי היימן, הבעלים של "ערד תעשיות" ושל קונצרן הטקסטיל "סטנדרט טקסטיל" שהקים את המפעל לפני כ-35 שנה מתוך רצון לייסד תעשייה מסורתית בפריפריה, נשמע כיום מאוכזב ומיואש: "לא רק שמדינת ישראל אינה עושה דבר למען התעשייה המקומית, שמנסה כנגד כל הסיכויים לקיים את עצמה במדינה, אלא שכעת חוצה רף נוסף בהמלצה חסרת אחריות ונטולת כל היגיון כלכלי. המלצה זו, שאין לה תקדים באף מדינה מערבית בעולם, לא תיטיב עם הציבור וסופה בחיסול סופי של תעשיית הטקסטיל בישראל ובהכנסת אלפי משפחות בפריפריה למעגל האבטלה והטלת נטל נוסף על משלם המיסים הישראלי".


היימן הוסיף ואמר כי כל המדינות המערביות בעולם מטילות מכסי יבוא בכדי להבטיח את המשך קיומה של התעשייה המקומית ולמדינת ישראל, עם כל פעריה החברתיים והכלכליים, יש את כל הסיבות לעשות זאת: "בעוד שהתועלת לצרכן הישראלי מהפחתת מכסי היבוא אינה ברורה ואינה ודאית – הרי שהנזק שהיא טומנת בחובה הוא כבד-מחיר וממשי".


'ערד תעשיות טקסטיל' הינו מפעל הטקסטיל הגדול ביותר בישראל והיחיד כמעט שנותר מתעשיית טקסטיל מפוארת שגוועה לאיטה במהלך השנים האחרונות. המפעל, המהווה את המעסיק הגדול ביותר העיר ערד, מספק תעסוקה למאות משפחות בפריפריה באופן ישיר ומפרנס מעגל של אלפי משפחות נוספות. סגירתו של המפעל משמעה מכת מוות לעיר ערד בפרט ולפריפריה בכלל. המלצת רשות המיסים כפופה לאישור ועדת הכספים של הכנסת שצפויה להתכנס בסוף החודש לאחר חזרתה של הכנסת מפגרה.


מתוך שיחה עם מנכ"ל המפעל, גיא שוורץ, הועבר המסר כי ההנהלה בהחלט מאמינה שזהו מאבק צודק גם לעיר, לתושבים ולעובדי המפעל. הנהלת המפעל מנסה להקדים תרופה למכה, ותעשה ככל שביכולתה להמשיך במאבק על מנת שהמפעל לא יסגר וכל המשפחות המתפרנסות מהמפעל ימשיכו להתפרנס ממנו לעוד שנים רבות.