הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

תערוכת הכלבים הבינלאומית בערד

מאת: דקלה שוקרון writer
תאריך: 2011-10-27 10:59:26

תערוכת הכלבים הבינלאומית בערד
"תערוכת הכלבים הבינלאומית בערד"


דקלה שוקרון
ביום שבת, ה-22.10.11 אירוע רב יוקרה התרחש בעיר. בשיתוף פעולה של התאחדות הכלבנות הישראלית ועיריית ערד, הוצגה תערוכת הכלבים הבינלאומית, כאן בעיר ערד.


תערוכות נוספות הוצגו בעיר בעבר, בשנת 2005, 2008 והשנה, השנה היתה זו התחרות השלישית בגודלה ברמה הבינלאומית. לתחרות עוצמה עולמית רבה והיא שמה את ערד על מפת העולם, כ-150 מדינות ידעו כי התחרות מתרחשת בערד הדרומית, עוד פרט ברשימתה הטובה והמשובחת של העשייה בערד.


בתערוכה השתתפו 3000 מבקרים, רובם תושבי חוץ, בעיקר ממרכז הארץ, כמו: תל אביב, הרצליה, נתניה ועוד ו-600 כלבים, שהגיעו לעיר יחד עם צוות מקצועי שלם, חלקם הגיעו עם בעליהם ובני משפחתם, בליווי הספר, הוטרינר ואף מציגים שונים מהארץ ומהעולם שהציגו את כישוריהם של הכלבים.


התנאי הראשוני להשתתפות בתחרות הוא שעל הכלב להיות גזעי, שאר הקריטריונים הנמדדים בתחרות הינם שיקולים של מבנה, תנועה, שלד, שיער, הכלבים אינם נדרשים להיות מאולפים, אך עליהם לדעת לעמוד בזירה, ושלא יתקפו את הכלבים האחרים.


בנוסף, מסביר איתן אטינגר, יו"ר ההתאחדות לכלבנות ישראלית, כי כלבים טובים צריכים  לדעת להעסיק את עצמם, לחשוף את היתרונות שלהם ולהסתיר את חסרונותיהם.

שופטים ממדינות שונות שפטו את האירוע, שניים מהם לואיס פינטו טקסירה, וקרלה מולנרי הם שופטים רבי ערך בעולם הכלבנות, שופטים  מפורטוגל, שהשתתפותם בתחרות אינה מובנת מאליה כלל ולנו היה הכבוד הגדול לארחם כאן בערד. מטרתם של הכלבים המתחרים בתחרות היא כמובן לקטוף את התואר של "מנצח הגזע".

בחלקו השני של האירוע יתקבצו כל מנצחי הגזעים יחד להתחרות לפי קבוצות שונות (כלבי צייד, כלבים זעירים, כלבי שמירה, כלבי רועים ועוד) ובשיאה של התחרות ייבחר "כוכב התערוכה".

בין היתר, ניתן היה לראות בתערוכה בתערוכה גזעים נדירים בארץ, כגון בירדד קולי, סכיפרקה, מסטיף ממיורקה, שיקוקו יפני, טרייר צ'כי, בולדוג אמריקני ואחרים. כמובן, גם הגזעים הפופולאריים ביותר השתתפו בתערוכה, ובהם הרועה הגרמני, גולדן רטריבר, יורקשייר טרייר, פאג ועוד.

מאה הכלבים שהגיעו למקומות הראשונים, הוצגו על ידי טובי המציגים בארץ, שלושת המקומות הראשונים שזכו בתחרות הם:


1. במקום הראשון זכה כלב מסוג קאירן טרייר, בן  6 מגידול ישראלי, פרוותו של הקאירן טרייר היא היפואלרגנית, משום כך הוא מתאים לאנשים אסמטיים או אלרגיים לכלבים. תכונה משותפת לאוויר של ערד ולכלב הזוכה,הקאירן הוא כלב אמיץ מאוד, חזק, נאמן, אוהב ילדים ומלא שמחת חיים. כלב בעל אינטליגנציה גבוהה מאוד, שמסתגל בקלות. אוהב לשחק עם בעליו, אך יכול להעסיק את עצמו לבד.

2. במקום השני זכה קוקר ספאנייל אמריקאי, כבן שנתיים, אותו הציג מציג מספרד, זהו כלב מגידול ישראלי. כלבי הקוקר ספאנייל האנגליים הגיעו לאמריקה בסוף המאה ה-19. עופות הציד באמריקה היו על פי רוב קטנים יותר מהעופות האנגליים, לכן ממדי הכלב הוקטנו ונעשו בו שינויים נוספים בדרך של הרבעה סלקטיבית. במהרה התפתח סוג שונה מהקוקר ספאנייל האנגלי, ובשנות ה-30 של המאה ה-19 הקוקר ספאנייל האמריקאי הוכר כגזע נפרד.

בישראל משמשים כלבי הקוקר ספאנייל ככלבי משטרה. הם משמשים בתפקידי איתור סמים וחומרי נפץ בשל נאמנותם וחוש הריח החזק שלהם.


3. במקום השלישי זכה כלב מסוג אלסקן מלמוט, כבן שלוש, לא מגידול ישראלי, אך בבעלות ישראלית. כלבים אלה ליוו את שבטי האינואיט והאינדיאנים באזור הארקטי, הם חיו אתם, שמרו עליהם מפני זאבי ודובי הקוטב, יצאו עמם לציד ולמרעה, כל זאת עוד לפני בניית מזחלת הכלבים הראשונה. אצל האינואיטים משבט המאלימוט באזור נהר הקוטציביו שבאלסקה, התפתח גזע כלבים אופייני הנקרא על שמם. השימוש בכלבים לגרירה התפתח עקב הצורך בסחיבת סירות האומיאק לאורך החוף, ולאחר מכן ככלי תחבורה יבשתי, קבוע, אשר החליף את השימוש המסורתי באיילי הצפון. החזקת כלבים באזור ארקטי זה היוותה כמעט עניין של מותרות כמות המזון הייתה מועטה והחזקת כמות גדולה של כלבים (בדומה לשבטי אינואיט באזורים אחרים) הייתה בלתי אפשרית. עיקר עבודתם של כלבי שבט המאלימוט הייתה סחיבת סירות האומיאק הכבדות מצייד הלווייתנים וגרירת אוהלי העור הכבדים במהלך נדודיהם. בשל עובדות הסטוריות אלו התפתחו אצל בני השבט כלבים גדולים יותר וחסונים יותר מקרוביהם בסיביר, בעלי צריכת מזון מועטה ביחס לגודלם ומשקלם, סיבולת וכושר גופני גבוהה שאפשרה להם לגרור את המזחלות הכבדות וקשר חם וקרוב יותר עם בני השבט בשל מספר הכלבים המועט שהחזיק השבט וחשיבות כל כלב וכלב להמשך קיומו של השבט.


הגזע הובא לתודעה בעת הנהירה ההמונית לאלסקה בעקבות הזהב שהתגלה שם בשנת 1896. מחפשי הזהב גילו במהרה את כלבי המלאמוט החזקים אשר שימשו אותם לעבודותיהם השונות, מחירם של כלבי המלאמוט עלה וכמות הכלבים שהייתה בנמצא קטנה, בשל כך החל יבוא של גזעים שונים לאזור כגון סן ברנרד, ניופאונדלנד, מסטיפים למיניהם ועוד, גזעים אלו אשר התאימו פחות לעבודה באקלים זה עורבבו עם כלבי המלאמוט המקומיים ובמרוצת הזמן נעלמו תכונות עירוב אלו עקב דומיננטיות טיפוס ה "שפיץ". בשנת 1935 הוכר הגזע על ידי ההתאחדות.


קהל המשתתפים מספר שחווה חוויה יוצאת דופן והאווירה היתה נעימה מאוד, בשנה הבאה מארגני התחרות מעוניינים שוב לשתף פעולה ולחגוג יחד את חגיגות הארבעים להיווסדה של התאחדות הכלבנות בישראל וחגיגות היובל של העיר ערד, חגיגות משותפת התבסס על ניסיון עבודה משותף בין ההתאחדות לבין העירייה שהניב תוצאות יפות וטובות לכל המשתתפים ובעיקר נתן עניין בעיר ועוד מקור פרנסה, אומנם כספי ההשתתפות בתחרות לא היו עבור העיר, אלא לכיסוי הוצאות התחרות, אך יחד עם זאת תפוסת המלונות הן בעיר והן בים המלח היו בתפוסה מלאה וגם המסעדות שלנו ואתרי התיירות שפעו מטיילים שנהנו מהנוף ומהשירות הדרומי. היה נפלא!