הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שגריר ארה"ב בערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2011-09-22 14:43:12

שגריר ארה"ב בערד
"שגריר ארה"ב בערד"

בעיריית ערד ראו בביקור שגריר ארה"ב בעיר אירוע בחשיבות עליונה. ראש העיר טלי פלוסקוב מינתה צוות הכנה מיוחד בראשות המנכ"ל רמי נבון. התכנון היה מדוקדק ביותר עד הפרט הקטן ביותר בכל ההיבטים. לאחר קביעת האתרים ואישור צוות השגרירות אשר הגיע לערד לסיור מוקדם, החלו העבודות בשטח שכללו תליית שלט ברכה גדול בכניסה לעיר, תליית דגלי ישראל וארה"ב על עמודי התאורה לאורך מסלול השיירה ובכיכרות, עבודות צביעה גינון והכשרת שטח מצפה מואב וסידורי ביטחון מיוחדים. 40 עובדי עירייה עמלו במשך שלושה ימים כדי להעמיד את הפרויקט ולהביאו לרמה הגבוהה ביותר. נאום ראש העיר הוכן בקפידה ונגע רק ברמז בנושא המדיני, ראש העיר הקפידה להדגיש את חזונו של דוד בן גוריון ליישוב הנגב ואת החשיבות הרבה לנושא החינוך בערד.

שגריר ארה"ב דני שפירו, הגיע לערד ביום שלישי, ה- 20.09.11 וביקר במשך היום בכמה מקומות בעיר. בסיור שהתקיים לאורך כל שעות הבוקר והצהריים, הציגה ראש עיריית ערד הגב' טלי פלוסקוב בפני השגריר את מתיחת הפנים שעוברת העיר בשנה האחרונה, בעיקר בנושאי חינוך ותשתיות, וציינה בפניו כי ערד הינה העיר הירוקה והממחזרת ביותר בדרום. שפירו אמר, כי אחד מתפקידיו כפי שהוגדרו לו על ידי הנשיא אובמה הוא להכיר את הארץ והאנשים בישראל וכי בחר בערד כעיר הראשונה בארץ בה יבקר באופן רשמי, על מנת להעביר מסר לגבי חשיבות הפריפריה בעיניו. שפירו הביע את התרשמותו מניקיון האוויר, ומהאווירה הטובה השוררת בעיר.


"אנו גאים ושמחים כי בחרת לבקר דווקא בעיר ערד לתחילת המסע שלך להכרת הציבור בישראל", אמרה פלוסקוב. "בשם תושבי ערד אני מאחלת לך כי מאמציך להשכנת שלום בטוח באזורנו ישאו פרי"." "יש לישראל ולארה"ב אינטרסים משותפים, וזה יוצר בינינו ברית אסטרטגית", אמר שפירו. "אנחנו שותפים בביטחון ישראל, תמכנו ואנחנו תומכים בביטחון. ביקרתי בכיפת ברזל, שהיא רק דוגמא אחת לזה. הנשיא אובמה אומר שהקשר עם ישראל הוא יותר מקשר אסטרטגי מבוסס אינטרסים, אלא גם קשר מוסרי בין דמוקרטיות. ישראל היא עדיין אחת הדמוקרטיות היחידות במזרח התיכון".


ביקורו של השגריר נפתח בליווי ניידת השיטור העירוני של ערד הובילה את השיירה אשר כללה שישה רכבי "ואן" אשר בתוכם צוות השגרירות, אנשי הביטחון וצוות צילום. השגריר התקבל בשעה 08:50 ע"י מנכ"ל העירייה בסמוך לכיכר הבנים. לאחר שיחה קצרה צעדו לקראת הרב הראשי של העיר, הרב יוסף אלבו, אשר בירך את השגריר בברכת הכהנים ובברכת יצחק אבינו "וייתן לך". הרב  גם הוסיף ברכה אישית משלו ואיחל לשגריר שפירו הצלחה רבה בתפקידו. הרב העניק לשגריר ספר תנ"ך והקדשה בשם תושבי העיר. הנוכחים במקום לא יכלו שלא להבחין בהתרגשות השגריר שאף הביע אותה: "לא ציפיתי לדבר כזה, אני נרגש ומודה לכם מעומק לבי".


משם עברה השיירה לבניין העירייה, שם המתינה ראש העיר במגרש החניה. בפגישה, שנמשכה 30 דקות, סקרה בפני השגריר את התהליכים שעוברת העיר, את התכניות והחזון של העיר. במהלך המפגש הוקרן קטע מסרט אשר צולם ביום ההכרזה על הקמת העיר בהשתתפות דוד בן גוריון. ראש העיר העניקה לשגריר שי: פסל הבולבוסים של ערד מזכוכית ממוחזרת.


לאחר מכן, המשיך השגריר למפגש עם תושבי העיר, במצפור מואב, שם המתינו לו בציפייה, רבים מתושבי העיר העוסקים בתחומים שונים, כמו: חינוך, ספורט, משטרה ואבטחה, כיבוי אש, מד"א, רבנים, אנשי עסקים, עובדי העירייה, צוות מצדה, צוות מרכז הצעירים והסוכנות היהודית-שותפות 2000 , משפחות שכולות, בני נוער ואפילו כמה ילדים בגילאי יסודי, מביה"ס "חלמיש", שהיו אחראיים על ראיונות וצילומים.


כשהגיע השגריר למתחם המצפור, בסיור עם ראש העיר, עבר השגריר איש איש ושמע על תפקידו וסיפורו בכמה מילים. השגריר, איש נעים הליכות, נתן לכל אחד ואחד תחושה כאילו שהגיע במיוחד עבורו, הקשיב בנחת ושאל שאלות, התייחס לכל אחד באופן אישי, שבהחלט חימם את לב התושבים. לאחר מכן נאמה לקהל, ראש העיר, שסיפרה על קשרי הידידות בין ישראל לארה"ב ועמדה על הנקודה העיקרית שלשמה כולנו כאן - כמה טוב לגור בערד, לבסוף בירכה ראש העיר את תושבי העיר בברכת שנה טובה. אחריה, נאם השגריר לקהל התושבים שהגיע לפגשו. מר דן שפירו, מעט לפני נסיעתו לארה"ב לוועידה באו"ם. אמר בטקס: "אנחנו תומכים במו"מ ישיר ומתנגדים בתוקף להכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית. אנחנו מנסים, עם השותפים בקוורטט, למצוא בסיס משותף להחזיר את הצדדים למו"מ ישיר. אהיה שם מחר, כשהם יפגשו, ונמשיך את המאמץ המשותף ליצור עתיד של שלום, הזדמנויות כלכליות והצלחה". לאחר מכן, הזמין השגריר, את הציבור הנוכח בטקס לשאול שאלות על מנת לקיים שיח ציבורי, אחד השואלים ששבה את ליבם של כולנו ועוד התעקש לשאול בשפה האנגלית ולא בעברית,
היה תלמיד ביה"ס היסודי 'חלמיש', במסגרת ביה"ס לתקשורת. דניאל שאל מה השגריר אוהב בעבודתו, והקשיב לתשובתו של השגריר בתבונה רבה. מקסים!


עוד שאלה שנשאלה היתה לגבי המאמצים של ארה"ב לעזור בהשבתו של גלעד שליט הביתה, שאלה שכולנו שואפים להפסיק לשאול. השגריר אמר שארה"ב בהחלט תומכת במתן עידוד המדינות ועושה מאמצים רבים להשיב את גלעד לביתו בריא ושלם, אך אלו הן בסופו של יום החלטות ישראליות. הוא הוסיף וציין כי ביום הולדתו של גלעד, שחל לפני שבועות אחדים, הוא ביקר במאהל המחאה ופגש בהוריו של גלעד. בתקווה שכולנו נזכה לראותו משוחרר בקרוב משבי החמאס.


שגריר ארה"ב ציין כי לטעמו ביקורו קצר מידי בערד, ולהבא הוא ישמח להגיע לעיר יחד עם אשתו ובנותיו.
השיירה יצאה לתחנה הבאה בביקור, סיור בכפר נרדים. במהלך הסיור הוא קיבל סקירה ממתי רוז, מנהל הכפר, צפה בסרט מרגש עד דמעות של ביקור משלחת הכפר במחנות ההשמדה בפולין, ביקר בבתי הילדים ואף פגש את חיילי צה"ל אשר שהו בכפר לצורך סיוע לילדים.


בהתאם לתכנון, הגיע השגריר לאזור התעשייה, למפעל הסולארי MST, שם הוצגו בפניו פרויקטים 'ירוקים' לניצול אנרגיית השמש, ביניהם כאלה בביצוע ובתכנון. משם יצא הפמליה לכפר הנוקדים, שם חווה עם אנשיו אירוח בדואי, שמע על ההיסטוריה של המקום ונהנה מארוחת צהריים כיד המלך.


ראש העיר טלי פלוסקוב אמרה: "אני בטוחה שיש היום למדינת ישראל ולעיר לערד ידיד גדול. בשיחה שקיימנו הוא הדגיש יותר מפעם אחת שיש לו רעיונות לגבי המשך שיתוף פעולה עם העיר. אנחנו נוכל לראות את הדברים בהמשך. קיבלנו את השגריר בחום ובאהבה, גילינו אדם רגיש ואכפתי ואין ראוי ממנו למלא תפקיד חשוב זה".