הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חגיגות של מדע וטכנולוגיה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: איריס חממה, מנהלת מרכז מצוינות מדעי, תפוח פיס ערד
תאריך: 2019-03-28 10:35:41

חגיגות של מדע וטכנולוגיה
"חגיגות של מדע וטכנולוגיה"

מאירועי תפוח פיס בחודשים ינואר-פברואר 2019

איריס חממה, מנהלת מרכז מצוינות מדעי, תפוח פיס ערד

15.01.19 - יום שיא שכבתי, במסגרת העשרות עירוני, במרחב העירוני המשותף בנושא: תקשורת ומידענות, התקיים לשכבה ו' עירונית.

שיתוף פעולה בין משטרת ערד, ביה"ס לתקשורת "חלמיש", מרכז המצוינות המדעי ו"שלהבת". התלמידים נחשפו לנושא התקשורת במדיה בסדנת צילום, אבטחת מידע ברשת האינטרנט ופעילות התנסותית מדעית-טכנולוגית בנושא התפתחות טכנולוגיית התקשורת בעשור האחרון. כל תלמיד חווה את דרך פיתוחו של מוצר טכנולוגי בחידון ובחינת אוסף מוצגים. כמו כן התקיימה סדנא קבוצתית בנושא התפתחות השפה והכתב.

תחרות FLLאזורית

נבחרות ערד השתתפו בתחרות FLLהאזורית שהתקיימה בירושלים.

בתחרות השתתפו נבחרות מכל הארץ. נבחרות ערד הציגו בתחרות שני מיזמי חקר, העוסקים בנושא החיים בחלל: קשית לאסטרונאוט וטיפול בפסולת חלל.

ערד יוצגה ע"י שתי קבוצות משולבות של תלמידי קדם-דמוקרטי ואורט ערד.

קבוצות עירוניות רב גילאיות, שאפשרו קידום ערכי First  הכוללים: עבודת צוות, חניכה ומקצועיות אדיבה. התלמידים קיבלו משובים טובים מאד על רוח הקבוצה ותפקודה כנבחרת עירונית. אנו גאים באפשרות לייצג את ערד במעמד ארצי.

 

28/01/19 יום החלל הבינלאומי בערד חוגגים פעמיים

 

במהלך יום הלימודים הפורמאלי התקיים יום שיא חלל ואסטרונומיה לשכבה ה', בשיתוף פעולה עם צוות פלניטריום אורט ערד.

ביום זה חוו התלמידים התנסות בתחנות הפעלה שונות שכללו:

  1. תערוכה אינטראקטיבית "אסטרומניה", המשלבת את נושא החלל והפיזיקה
  2. חידון ע"ש אילן רמון בנושא החלל
  3. סדנת בניית מפת כוכבים
  4. סדנאות יצירה בנושא חלל

 

המשך האירוע התקיים בהפנינג קהילתי בשעות הערב, אליו הוזמנו הורים ותלמידים מתכניות שוחרי חלל ומצוינות והקהל הרחב. בשעות הערב נפתח מצפה הכוכבים, והתקיימו סדנאות יצירה וחקר בנושא חלל. תלמידי השוחרות לחלל הקימו את חדר החושך, בו היו פעילויות בצבעים פוספורוסנטים ומברק מראות.

כמו כן היתה פעילות חידון משפחת Kahoot  בנושא מערכת השמש.

במרחבי התפוח הוצגו מיצגים תוצרי תלמידים, שבנו לוויינים, מערכת כוכבים ותא בחללית. באירוע נכחו כ-200 משתתפים ממגוון גילאים, משפחות ומבקרים.

את האירוע חתמנו בכתובת אש-חללית, שהכינו שבט צופי ערד לבקשתנו, סמל אזכור וציון לחללית "קולומביה", להנצחת אילן רמון ז"ל.

אנו רואים במסורת שימור ההישג הישראלי ובדמות אילן רמון ז"ל, כוכב מאיר בטיפוח קמפוס החלל בערד לשנים רבות.

תכנית זו בתמיכת מיזם "סל מדע" ו"מצוינגב", המסייעים לנו לקדם את תחום החלל והתעופה בנגב.

 

 

19/02/19 - מרכז מצוינות מדעי מציג

במסגרת פרס חינוך עירוני

 

במסגרת מועמדות ערד לפרס החינוך העירוני, בפני וועדת הפרס, הגיעה להיכל המדע שהוצג במתנ"ס, אליו הועתק מרחב למידה פעיל, המשקף את קמפוס המצוינות והלמידה בתכניות מדע וטכנולוגיה לגילאי חט"ב וחט"ע.

המיצג כלל עמדות תלמידים ממגוון פרוייקטים ותכניות לימוד של כל השותפים במרחב החינוכי העל יסודי אורט: עם תכניות מצוינות, פרויקטים ותכנית החלל הבינלאומית. אולפנא: עם המיזם הסביבתי, אורט צור: עם הייחודיות הטכנולוגית  וקדם חט"ב במיזם שיתוף פעולה בנושא מדעים. "ניסינו לשקף במרחב אחד את האשכולות שאנו מטפחים בערד, לצד שיתופי הפעולה המגוונים במרחבי הפעולה המשותפים! מרכז מצוינות מדעי ערד הוא גורם מתכלל ומוביל את הנוער לקידום וטיפוח בתחומי מדע וטכנולוגיה.

השגרירים הטובים ביותר הם תלמידנו, ואני הייתי רק המלווה והשוזרת בין המימדים השונים", חוויה של הפקה להעצים ולכנס את השותפים לטובת מערכת החינוך בעיר.

 

24/02/19 - פסטיבל JrFLL  אזורי בערד

 

מיזם קיום פסטיבל רובוטיקה לגילאי 6-9 הוא מסורת בערד מזה 6 שנים.

כל שנה אנו מארחים קבוצות ממחוז דרום ליום שיא של כייף והנאה בתכנית

JrFLL. בערד קיימות 10 קבוצות. השנה אירחנו 11 קבוצות מרהט, אתגר לא פשוט, היות ומדובר בפסטיבל דו-לשוני.

התלמידים חוו חוויה של הנאה, למידה והערכה על תוצר שנתי, אותו חקרו, ובנו דגם בנושאmoon mission . את התלמידים בחנו צוות מנחים מתפוח פיס ערד ומתנדבים מחוץ לעיר. כמו כן כל הפעילויות בתפוח פיס אורגנו ע"י הצוות המקומי, והופעלו ע"י נוער מצוינות מדעית חט"ב אורט, תלמידי נבחרות הרובוטיקה FLL, FTC, FRC. שותפים לתכנית ביה"ס "יעלים-עופרים", ביה"ס "אבישור" ונבחרות עירוניות. אנו רואים במיזם זה חשיפה ראשונית לגילאי 6-9 ברובוטיקה, ומקיימים קבוצות בית ספריות ועירוניות. אנו שואפים בשנה"ל הבאה לקיים את התכנית בכל בתיה"ס היסודיים, ובכך לאפשר למירב תלמידים ליהנות מיסודות הבניה ב Lego, כבסיס לפיתוח חשיבה טכנולוגית ויזמות.

שותפות כלל מערכת החינוך תביא להעצמת התחום הטכנולוגי במרחב העירוני המשותף. תכנית זו פועלת בסיוע "סל מדע" ו"מצוינגב", ומאפשרת חשיפה רחבה לתלמידים בעלות סמלית (במסגרות הבית ספריות).

 

 

 

 

 

מרכז מצוינות science-tech -תפוח פיס

 

מרכז המצוינות פועל במרחב העירוני, במסגרת הפורמאלית והאפורמאלית, מספק תכניות בשלושה מעגלי פעילות: חשיפה, העמקה וחקר.

המסגרת הפורמאלית מזמנת חשיפה לכלל באי מערכת החינוך בתחומי מדע וטכנולוגיה.

תלמידים בקבוצות עניין פונים לתכניות העמקה פונים בהמשך ליום הלימודים, במתכונת מצוינות בית-ספרית, או במסגרות נוער שוחר מדע עירוניות.

מרכז המצוינות מאמין שאין גבולות ללמידה והובלת תלמידיו להישגים, לחקר ולהתפתחות, ומקדם הובלת תלמידים במיזמים, פרויקטים ונבחרות ברמה ארצית ועולמית.

בשנה"ל תשע"ח הגיעו ל NASAלאליפות עולם ברובוטיקה, FTC, והגיעו למעמד הגמר בתחרות יזמות לצרכים מיוחדים. כמו כך נחנך קמפוס החלל עם החזון למצוינות אישית. במרחב עירוני שיתופי מטפח אנו נגדל את הדור הבא של ערד, לבוגר חדשני, יוזם, בעל מיומנויות חשיבה מדעית-טכנולוגית.

 

26.02.19 - ביקור משלחת אנשי שלטון מקומי מסין

ביקור משלחת אנשי שלטון מקומי מסין, במרכז מצוינות מסעי, סיור היכרות עם פעילות המרכז במעגל הלמידה הפורמאלי והאפורמאלי, מפגש עם קבוצות תלמידים שפעלו ביום זה במרכז.

חניכי תכניות העשרות גנים-בתכנית הלימודים "כדור הארץ במערכת השמש", חניכי תכניות העשרות יסודי-בתכנית חשיפה לפיזיקה של הקול, כולל מפגש בכניסה בנושא שיגור גשושית "בראשית" לירח, סיור במעבדות ובסדנאות הרובוטיקה לגילאי יסודי-מרחב בנייה Legoובסדנת מייקרים לנוער, שם נחשפו לפרויקטים ברובוטיקה בקבוצות השונות והכירו מקרוב את חברי הנבחרות ותוצרי האתגר השנתי.

כמו כן התקיים שיח לקידום שיתופי פעולה באשכולות הקמפוסים הפעילים בערד: חלל, ביורפואה וקמפוס הנדסי.

המבקרים מאד התרשמו וביקשו לסקור ולתעד רגעים קסומים של תלמידים סקרנים וחקרנים בכל שלבי הגיל.

נשמח להמשך שימור הקשר ופתיחת ערוצי שיתופי פעולה עם סין!

תודות ללשכת ראש העיר, ולמר גבריאל ריזינאשווילי, שנתנוה הזדמנות לחשיפה זו למרכז science tech.