הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ציר ההברחות עדיין פרוץ

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2019-02-14 12:19:37

ציר ההברחות עדיין פרוץ
"ציר ההברחות עדיין פרוץ"

המדינה טוענת: ננקטים צעדי אכיפה חסויים בפרשת 'ציר ההברחות'

במהלך הדיון בעתירת רגבים התברר כי ציר ההברחות מהר חברון לערד נפתח שעות בודדות לאחר שנחסם באופן סמלי. המדינה סירבה לעדכן כיצד בכוונתה לאכוף את החוק והתעקשה לעדכן את בג"ץ בדלתיים סגורות בלבד, בצעדי אכיפה 'חסויים'

 

ירון רבינוביץ'

בג"ץ דן ביום שני השבוע בעתירה שהגישה תנועת רגבים בפרשת ציר ההברחות שפרצה הרשות הפלסטינית בתוך שטח אש של צה"ל בהר חברון, דרך המאפשרת תנועה חופשית ופעילות הברחות בין חברון ויאטה לבקעת ערד וליתר חלקי הארץ.
לקראת הדיון, המדינה עדכנה כי המנהל האזרחי והרשות הפלסטינית מנהלים 'מלחמת טרקטורים' בשטח - המנהל האזרחי מבצע חסימה סמלית להוכיח אכיפה, ותוך שעות ספורות הרשות הפלסטינית פותחת את הציר מחדש.
הנשיאה אסתר חיות אמרה בדיון לעו"ד רוזנברג, בא כח המדינה, כי נראה שצעדי האכיפה בהם נוקטת המדינה אינם אפקטיביים, וכי לכאורה לולא העתירה שהגישה רגבים, לא היו ננקטים צעדי אכיפה כלשהם.
נציג המדינה טען כי פעולות האכיפה מהוות מאבק סיזיפי, וכי אכן לא מסובך לפתוח את הציר מחדש. לדבריו, המדינה לא התפרקה מחובתה לבצע פעולות אכיפה, ותוך 48 שעות יינקטו עוד פעולות אכיפה סודיות, שהעדכון לגביהן יימסר לשופטי בג"ץ רק בדלתיים סגורות ובמעמד צד אחד בלבד.
"המדינה הייתה מספיק ישרה כדי להודות, שהתחילה לפעול בשטח רק בעקבות העתירה שהגשנו", אמר עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים. "המדינה הייתה יכולה לעשות עד היום הרבה יותר, כדי למנוע הברחה חופשית של נשק, סמים ונשים מאזור חברון לערד, באר שבע ותל אביב. תוך זמן קצר מאוד נדע אם הנפנוף בחומר סודי משקף שינוי ממשי בהתנהלות המדינה, או שזו רק דרך מילוט המשקפת את חוסר המעש שראינו עד היום".