הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ערד נפרדה מהסופר עמוס עוז ז"ל

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2019-01-02 20:52:12

ערד נפרדה מהסופר עמוס עוז ז"ל
"ערד נפרדה מהסופר עמוס עוז ז"ל"

 

ירון רבינוביץ'

הסופר המוערך עמוס עוז הובא השבוע למנוחת עולמים בקיבוץ חולדה, בנוכחות עשרות חברים, בני משפחה ותושבי ערד בעבר ובהווה. בין מניחי הזרים הייצוגיים היה ראש עיריית ערד עו"ד ניסן בן חמו, שהניח זר על קברו הטרי של עוז בשם עובדי העירייה ותושבי העיר. עמוס עוז ז"ל התגורר בערד עם משפחתו במשך שנים רבות, ועסק בביתו בכתיבה ויצירה שהקנו לו תהילת עולם, ואף תיאר את ערד ונופה המדברי בכתביו. לאחר הלווית עוז אמר ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו כי הנהלת העיר תבקש מהמשפחה רשות להנציח את זכרו באחד המוסדות החינוכיים - התרבותיים בעיר.

עמוס עוז נחשב על ידי רבים לאחד מבכירי הסופרים בישראל. הגותו העיונית עסקה בספרות, בזהות ישראלית וציונית וספריו וסיפוריו תורגמו ל-45 שפות, יותר מכל סופר ישראלי אחר. עוז זכה בפרסים יוקרתיים לספרות בישראל ובעולם, בהם פרס ישראל (1998), פרס גתה (2005), פרס היינריך היינה (2008) ופרס ביאליק. מ-2007 עד מותו הוזכר שמו מספר פעמים כמועמד ראוי לפרס נובל לספרות.

בסוף שנות ה-80 עברה משפחת עוז להתגורר בערד ועזבה את העיר כעבור כשלושים שנה, בשנת 2013 נפרדו עמוס ונילי מחבריהם בעיר ועברו להתגורר בתל אביב. במהלך עשרות השנים חיו השניים בצניעות בעיר, למרות הפרסום והיוקרה הבין לאומית לה זכה עוז בכל אותן שנים. לפני פחות מעשור ציינה עיריית ערד את יום הולדתו ה- 70 בשלושה ימים של אירועי שירה וספרות, אליה הגיעו אמנים ואנשי אקדמיה רבים ונשיא המדינה דאז, שמעון פרס, הגיע במיוחד לחגיגה זו.

השבוע כאמור נפטר עמוס עוז וערד מתאבלת על אחד מסמליה, שהקרין עליה מזוהרו ומכבודו. בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום ג' השבוע אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, כי עוז היה לסמל של מדינת ישראל ובכל זאת הוא חי בעיר כאחד האדם. עוד אמר ראש העיר כי, בערד מיום הקמת העיר לא נהוג לקרוא רחובות על שמות אישים ישראליים, לכן עיריית ערד תבקש ממשפחת עוז רשות להנציח את שמו בדרך מכובדת אחרת. ועדת ההנצחה והשמות תתכנסנה בקרוב לדיון בנושא.