הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

השבוע במליאה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-12-26 19:48:50

השבוע במליאה
"השבוע במליאה"

השבוע במליאה

אושר תקציב העירייה לשנת 2019:

איזון תקציבי, עמידה במדדי איכות, צמיחה בתקציבי פיתוח

תקציב עיריית ערד יעמוד השנה על 189 מיליון ₪
עוד בתקציב: עלייה בתקציב החינוך, תגבור ניקיון וגינון, התייעלות אנרגטית, עלייה בתקציבי פיתוח ותהליכים משני מציאות עירונית

 

ירון רבינוביץ'

הצוות הכלכלי של עיריית ערד סיים בימים אלה שבועות של עבודה סיזיפית מול מחלקות העירייה, בדיקת כל סעיף וסעיף בתקציב השנתי שלהן ושל העירייה כולה, והתוצאה הסופית הונחה ביום שלישי השבוע לאישור חברי המועצה.
"זו השנה הרביעית בה מציגה עיריית ערד שמירה על תקציב מאוזן, גם מבחינה ביצועית, תוך כדי הגדלת היקף השירות לתושבים ופיתוח פרויקטים עירוניים", אומרים בעיריית ערד.

ראוי לציין שבשנים האחרונות מקפידים בעירייה לאשר את התקציב השנתי החדש כבר בסוף דצמבר, בניגוד לשנים אחורה, בהן אישור התקציב השנתי התגלגל עמוק אל תוך שנת העבודה תוך יצירת אי-ודאות תקציבית בפעילותה. בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע לאישור התקציב, הוצגו כל נתוני התקציב לחברי המועצה ולציבור בשידור לייב בפייסבוק והצוות הכלכלי שכולל את דודי אוחנונה סגן ומ"מ ראש העיר, רינה יוסף גזברית העירייה וימית לוי סגניתה, זכה למחמאות רבות מראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו.

עיר בהמראה

תקציב עיריית ערד יעמוד השנה על 189 מיליון ₪ (כולל תקציב מותנה), לעומת 177 מיליון ₪ בשנה הקודמת. האם זהו תקציב גדול או קטן? קשה להשוות היקפי תקציב בין רשויות שונות, אך מהתקציב עולה שההוצאה העירונית לתושב עומדת על 6,600 ₪ לשנה והיא דומה לממוצע הארצי של כלל הרשויות. כמו כן, אנחנו רואים צמיחה מתמדת בהיקפי התקציב.

תקציב העירייה לשנת 2019 ממשיך את המדיניות הכלכלית האחראית שנבנתה בשנים האחרונות. גם התקציב החדש, כמו קודמיו, שומר על איזון תקציבי, כולל איזון ביצועי, הוא מראה הצטיינות במדדי יעילות כגון שיפור אחוז גבייה, הוצאות שכר נמוכות מתקני משרד הפנים, שמירה על גירעון מצטבר נמוך, ועוד. לאות הערכה על הביצועים העירוניים זכתה ערד להיכלל בתכנית היוקרתית של משרד הפנים "עיר בהמראה" שבחר בפינצטה מספר רשויות בודדות שנמצאו כמי שמנהלות את תקציביהן באחריות, תוך מיצוי תקציבים ממשלתיים ובקרה קפדנית על ההוצאות השוטפות. הפרס יהיה בדמות השקעה ממשלתית גדולה בפיתוח ההון האנושי והכלכלי של העיר.

לשם המחשת ההישגים הכלכליים ניתן לראות כי, בסוף שנת 2014 עמד הגירעון הנצבר של העירייה על סכום של 14.7 מיליון ₪. גירעון זה שמצטבר לאורך השנים מקשה על פעילות העירייה. כיום, בסוף שנת 2018 צנח הגירעון בחצי(!) לסכום של 7.2 מיליון ₪ בלבד.

כמו כן, העירייה הפסיקה לקחת הלוואות לכיסוי גירעון (המינוס) כפי שעשתה עד שנת 2014 ולמעשה, בשלוש שנים האחרונות נלקחות הלוואות לפיתוח בלבד שמאפשרות השקעות בפרויקטים כלכליים מניבים. בשנת 2015 עם תחילת הקדנציה של עו"ד ניסן בן חמו אוזן התקציב לראשונה, שנה לאחר כך כבר הועברה יתרה של כחצי מיליון ₪ לפיתוח. בתקציב 2018, לאחר עדכון התקציב שאושר במליאה יועבר סכום נאה של 2 מיליון ₪ לפרויקטים עירוניים. 

תקציב קשיח

תקציב עירייה הוא למעשה תקציב קשיח שאינו ניתן לשינויים רבים. יש בו הכנסות מתקציבי ממשלה ייעודיים לפעילויות שונות, ולא ניתן להעביר כספים מסעיף לסעיף. יש בו הכנסות ידועות מגביית ארנונה ותשלומים שונים ויש בו הוצאות מובנות של שכר והוצאות תפעוליות כמו חשמל, מים וכד'. המבחן הגדול של הנהלת העיר ומועצת העיר הוא השמירה על המסגרת התקציבית ומשחק יצירתי בתוך המסגרת. כך למשל, בתקציב 2019 הצליחה הנהלת העיר לקצץ בהוצאות העירייה ולא בהוצאות המיועדות לשרות התושב. היא הצליחה לשריין תקציב לתגבור עבודת התברואה, הניקיון והגינון בעיר, ובעיקר, הצליחה להגדיל את תקציב החינוך שעומד כיום על 25% מסך התקציב העירוני, בזכות תוספת סייעות צמודות-ילד, פרויקט ניצנים בחופשות ותכניות לימוד חדשות. בשם השקיפות אפילו צמח תקציב פעילותו של מבקר העירייה.

מהלכים משני מציאות

הדו"ח השנתי של תקציב העירייה כולל נתונים כספיים רבים, והוא מציג רק בנגיעות קלות תהליכים שישנו את המציאות העירונית כבר השנה. הראשון שבהם הוא תהליך ההתייעלות האנרגטית שמוביל עו"ד ניסן בן חמו בשאיפה לעצמאות כלכלית עירונית. לפי חזון ראש העיר, בשנת 2020, בעוד שנתיים (!) ערד תהיה לעיר הראשונה שתייצר לעצמה את החשמל שהיא צורכת, ואם נהיה אופטימיים, העירייה אפילו תמכור את עודפי החשמל שלה לחברת החשמל בדרך לאותה עצמאות כלכלית והשתחררות מהתלות החונקת של מענקי איזון ממשלתיים.

השבוע התרחשה פריצת הדרך. לראשונה הסתיימה התקנת לוחות סולאריים על גג בית ספר טללים והעירייה החלה לייצר חשמל בעצמה (ראו כתבה בנפרד). ובקרוב תסתיים  התקנת לוחות כאלה על גגות  מבני ציבור נוספים ובהם: אולם ספורט עיינות ובתי הספר לבאות וחלמיש . במקביל פועלת העירייה להורדת צריכת החשמל העירונית ע"י החלפת תאורת הרחוב לתאורת לדים חסכנית, החלפת כל התאורה במבני החינוך ובמבנים הציבוריים בעיר, החלפת כל המזגנים ליחידות חסכוניות, החלפת תצורת החימום בקאנטרי למשאבות עם הספק נמוך (חסכון של 65% בעלות החימום). בסופו של חשבון תחסוך העירייה בהוצאות האנרגיה העירוניות בסך של כ 2.5 מיליון ש"ח בשנה.

המהלך השני שצפוי השנה לשפר את איכות החיים בעיר, הוא הקמת מערך עירוני של שיטור לשמירה על הסדר במרחב העירוני. במחצית 2019 תגייס העירייה שוטרים ופקחים רבים, תוסיף ניידות סיור לכבישי העיר, תתקין מצלמות אבטחה רבות ותפעיל את המוקד העירוני 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. מערך של שיטור עירוני מופעל בעשרות רשויות בארץ והוא יפחית באופן ניכר את הפרות הסדר במרחב הציבורי ואת עבירות איכות החיים ויגביר את תחושת הביטחון של התושבים בשעות היום ובמיוחד בשעות הלילה. בתקציב 2019 נוכל לראות התייחסות תקציבית להוצאות ההקמה והתפעול השוטף של השיטור העירוני מול אגרת שמירה שתיגבה מהתושבים, כפי שמתקיימת בכל אותן רשויות שמפעילות מערך דומה.

מהלך נוסף משנה מציאות עירונית, הוא ההשקעה העצומה של העירייה בענף התיירות בעיר. אין מדובר בהקצאה כספית שתתפוגג עם הזמן אלא דווקא בהשקעה בתשתיות תיירותיות כמו טיילת מואב, המסלול המוטורי, מסלולי אופניים בתוך העיר ובשטח הפתוח (סינגלים), ועוד, כמו מסלול ירוק ליזמים שמקימים כיום מלונות בוטיק, קיום סדנאות העשרה לתיירנים, קיום אירועים מושכי תיירות כמו פסטיבל ערד, פסטיבל ביובליץ ואחרים.

הפרויקטים המתוכננים ל- 2019

פעם, לפני כארבע שנים, תקציב הפרויקטים העירוניים עמד על 5 מיליון ₪ בשנה. כיום עומד תקציב הפרויקטים בשנים 18-19 על כ- 148 מיליון ₪.  נציין על קצה המזלג את הפרויקטים שבביצוע בימים אלה: טיילת מואב, פארק יהושפט, המרכז לגיל הרך, שיפוץ מוסדות חינוך, שדרוג גני שעשועים, מגרש דשא סינטטי, התייעלות אנרגטית והנגשת שכונות ותיקות.

ומהם הפרויקטים המתוכננים לשנת 2019? הנה העיקריים שבהם: שיפוץ ושדרוג אולם אורון, שיפוץ ושדרוג הקונסרבטוריון, טיילת "סף מדבר", התחדשות עירונית במרכז העיר, טיפוח סביבתי בשכונת אבישור, שיפוץ ושדרוג מגרש האתלטיקה ואולם ספורט 'עיינות', ועוד ועוד.

 

בעד. מועצת העיר מאשרת ברוב קולות

מליאת מועצת העיר התכנסה השבוע ביום שלישי לדיון ואישור התקציב השנתי. בדיון הארוך הציגו  ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, גזברית העירייה רינה יוסף וסגניתה ימית לוי את עיקרי התקציב, את ביצועי העירייה והמבט העירוני קדימה. רוב חברי מועצת העיר תמכו ואישרו את התקציב. התנגדו: שני חברי סיעת חי וחבר המועצה משה אדרי נעדרו מהישיבה.