הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מה העניינים? בונים בניינים!

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-12-13 12:24:21

מה העניינים? בונים בניינים!
"מה העניינים? בונים בניינים!"

הקלישאה הוותיקה שוב רלוונטית בערד. לא פחות מ- 6 פרויקטים של דיור נמצאים כיום בשלבי איכלוס או שיווק. שני מלונות בוטיק ודירות נופש יוקמו בקרוב לאורך הטיילת, ועכשיו כבר אפשר להדליף: נחתם הסכם הבנות בין העירייה לצה"ל לשיווק עשרות מגרשים לאנשי קבע וכוחות הביטחון

ירון רבינוביץ'

אלה הם סימני הצמיחה בכל עיר: מפעלים חדשים, תדמית חיובית מתחדשת, שינוי במגמת ההגירה ובנייה חדשה. המון בנייה. זרועות של מנופים על קו רקיע. ערד לאחרונה, כך נדמה עונה על כל הקטגוריות. במיוחד על רקע תנופת הבנייה שמתחוללת כיום בעיר עם שישה פרויקטים של דירות למגורים במרכז העיר ועוד שניים בדרך. עם התנופה והתדמית החיובית-התיירותית החדשה ייבנו בקרוב שני מלונות בוטיק ודירות נופש למטיילים, וכיום אפשר כבר לספר על הסכם הבנות שנחתם בין העירייה למינהל המגורים בצה"ל על שיווק משותף של 50 מגרשים ובתי קרקע לאנשי קבע וכוחות הביטחון בשכונת רננים.

שלושה סיפורי רקע

סיפור ראשון: לפני כשנתיים וקצת הגיע לעירייה צוות גדול של מתכננים ממשלתיים עם מפות מפורטות שהשקיעו רבות בהכנתן לשכונות חדשות, בקצותיה הרחוקים של העיר. זו הייתה הפגישה הראשונה שלהם עם ראש העיר הנבחר, עו"ד ניסן בן חמו, והם לא היו מוכנים למה שעמד לקרות. "אני מעריך את עבודתכם הקשה, אך אין לי עניין בבניית שכונות מרוחקות. זה יגרום לניכור תושבים והגדלת העלויות הכספיות שלהם ושל העירייה גם יחד", אמר והמם אותם לחלוטין, "תכינו מפות חדשות. אני רוצה תכניות בנייה במסגרת ההתחדשות העירונית, אני רוצה לעורר, לצבוע ולהכניס חיים בכל מה שנחשב למרכז העיר, אני רוצה לעבות שכונות קיימות ולבצע תהליך Infill".

סיפור שני: במשך מספר שנים לא היה קבלן אחד שהתעניין בבניית דירות נוספות בשכונת יהושפט. אפילו לפרויקט בעל ההטבות 'מחיר למשתכן' אף אחד מהם לא ניגש. האזור נראה נטוש ועזוב. בעיריית ערד הגו רעיון יצירתי: להפוך את הסדר. קודם להקים פארק עירוני גדול ולבנות מבנה ציבור בדמות המרכז לגיל הרך ואז, עם בסיס חיובי כזה, לשווק סביבם מגרשים לבנייה. עד היום גויסו תרומות וכספים בסך של 26 מיליון ₪ והפארק העירוני והמרכז לגיל הרך כבר כמעט מוכנים. בטרם הונחה המדשאה הראשונה וכבר צמח בגבולו של הפארק פרויקט בן עשרות יחידות דיור. עוד זה מסיים לשווק ופרויקט נוסף מצדו השני של הפארק כבר יצא השבוע לדרך.

סיפור שלישי: יוקר הדיור בארץ ידוע לכולם. משרד האוצר נלחם בכך וביוזמתו יצאו לדרך שני תהליכים, א. "מחיר למשתכן", בו מאפשרת המדינה לקבלן לרכוש קרקע במחיר מוזל כדי לבנות דירות זולות, במפרט נמוך יותר. ב. הסכמי גג - הסכם בין מדינת ישראל, רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון שמאפשר הקמת שכונות חדשות בנות אלפי יחידות דיור בתחום הרשויות המקומיות איתן נחתם ההסכם.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, היה בין ראשי הערים הבודדים שהשמיע קולו נגד הסכם גג ולא ביקש אותו לערד. "הסיבות לכך היו שתיים, הראשונה היא, שאין ביקוש כיום לאלפי יחידות דיור בערד והבניינים היו הופכים ל"פילים לבנים". הסיבה השנייה היא, שהצפת העיר בדירות חדשות כאלה תיפגע אנושות בנכסי הנדל"ן של התושבים המתגוררים כיום בעיר", אומר ראש העיר.
בפועל מתברר שראש העיר צדק. הסכמי הגג ברחבי הארץ נתקלו בקשיים רבים של תשתיות לא איכותיות ועודף היצע, ומגדלי דירות רבים עומדים שוממים ואין להם ביקוש רב.

לפיכך ראוי לציין התנהלות זו, משום שבמרכז ערד יש חללים שעוד יתמלאו בבנייה למגורים בכל זמן ועת.  
שכונה כזו לדוגמה היא שכונת ראשונים, ליד קרית אמנים. למרות שישנו פיתוי גדול מאוד לשווק אותה לבנייה מעדיפים בעירייה "להמשיך ולהתנהל באחריות כפי שנעשה כיום, ולדאוג לאיזון הנכון של ביקוש והיצע בשוק הנדל"ן בערד".

מנופים מתרוממים

לאור ההחלטות הניהוליות שהוצגו לעיל, ובהשפעת התדמית המשתפרת והיצע התעסוקה המתרחב, אפשר לראות כיצד מתקיימת במקביל תנופת הבנייה במרכז העיר עם פרויקטים חדשים ופרויקטים שכבר שווקו והם לפני איכלוס לדיירים. מצאנו שישה כאלה בלי עין הרע.

א.פרויקט המגורים ארזי הנגב בקצה המערבי של העיר נבנו כבר שישה בניינים ועוד שניים באמצע בנייה כשעשרות הדירות החדשות כבר שווקו ונמכרו במהירות הבזק. ב. הפרויקט הצעיר ביותר הוא בצידה השני של העיר, "נוף מגדל"(כרמל) יהיה שמו, בין שכונת הרדוף לחצבים, עם בתים צמודי קרקע, מפלס אחד או שניים, 4-5 חדרים עם גינה. עבודת השטח כבר החלה ושיווק הבתים יחל בחודש ינואר. ג. פרויקט "רום הטיילת" במבוא שקד, ברחוב האירוסין כדי לדייק, חוגג סיום שיווקו של מגדל מגורים נוסף, ובקרוב יחל שיווק של בניין נוסף בן 11 קומות, עם דירות בנות 3,4,5,6 חדרים בעלות מרפסת או גינה. ד. בשכונת יהושפט, במרכז העיר ממש, כפי שציינו להלן, קמים שני פרויקטים חדשים: פרויקט המגורים "גני בראשית" שכולל עשרות יחידות דיור, ויסודותיו כבר הונחו בשטח. פרויקט זה שווק לרוכשים במלואו. ההצלחה הגדולה הזו מזמנת לנו פרויקט נוסף בסמוך לפארק יהושפט. ה. פרויקט "לב העיר" יכלול שלושה בנייני בוטיק עד 2 דירות בכל קומה ומבחר דירות בנות 3,4,5 חדרים. פרויקט זה מעורר עניין רב משום שהוא מתנהל באופן שונה מהמקובל. מדובר ברכישה ישירה של קרקע ממנהל מקרקעי ישראל ובנייה בהתארגנות עצמית, בסיוע חברה מקצועית, כך שעלות כל דירה צפויה להיות נמוכה משמעותית מקנייה ישירה מקבלן. ו. בשכונת רננים צפויה התעוררות גדולה. פרויקט המגורים שנבנה בכניסה לשכונה, בנייני מגורים נמוכי קומה, נמצא בשלב מסירה ואכלוס לרוכשים המאושרים. וחשוב לציין כי פרויקט המגורים של מנהלת צה"ל עושה בימים אלה צעד גדול ביחד עם עיריית ערד. לאחר ההחלטה על שיתוף הפעולה וקיום כנס מתעניינים ברכישת בתי קרקע בערד, יחל בקרוב פרויקט לאנשי קבע וכוחות הביטחון בו ישווקו 50 מגרשים בשכונת רננים במחירי קרקע מסובסדים ונוחים יחסית.

בנייה חדשה גם בענף התיירות

הצמיחה העירונית באה לידי ביטוי גם בענף התיירות. עד לאחרונה, מלון בוטיק יהלים עמד בבדידותו בצד טיילת מואב המיושנת. כיום טיילת מואב מתחדשת במסלול אופניים, ריצוף, תאורה וגינון וליד מלון בוטיק יהלים הוקם מלון בוטיק קטן, וכבר קמים יזמים נוספים בתהליכי רישוי אחרונים, עם תכניות בינוי מדהימות של מלונות בוטיק מעוצבים ויוקרתיים, ויזם נוסף כבר מקדם בניית 24 דירות נופש, סוויטות וחדרי אירוח סמוך לטיילת מואב.

לסיכום נוכל לומר, שבנייה למגורים היא מדד מצוין לצמיחה של עיר, אלה הם משפרי הדיור בתוכה, משפחות חדשות שמגיעות לעיר וקבלנים שמאמינים בכוחם של תושביה לרכוש לעצמם חלום בדמותה של דירת מגורים חדשה. הרווח הוא של כולנו.