הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

האם אנחנו מוכנים לסבב הבא.

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-11-15 10:47:28

האירועים הביטחוניים בסבב מול עזה הובילו תוך יומיים וחצי, משקט מתוח, להסלמה וחזרה לאותו השקט לפני ההסלמה ואף גרמו להתפטרותו של שר הביטחון מהממשלה
סבב הלחימה בעזה הסתיים נכון לכתיבת שורות אלו. עכשיו מתעסקים במספרים, מי ניצח ומי הפסיד והשאלה הכי חשובה, האם אנחנו מוכנים לסבב הבא.

ירון רבינוביץ'

כמו לישראל, גם לחמאס יש שיקולים פוליטיים שמחייבים אותו לשמר את מעמדו במאזן ההרתעה ההדדי.
הסבב הנוכחי החל בעקבות פעולת צה"ל בעזה שהסתבכה כאשר נתקלה בכוח פלסטיני, וכדי לחלצו היה הכרח להשתמש בפעולה אווירית מסיבית שתאפשר את פינוי החיילים.
תוך יומיים וחצי, עברה מדינת ישראל טלטלה. משקט מתוח להסלמה כוללת וחזרה לשקט המתוח כאשר תושבי הדרום אינם יודעים האם ומתי יהיה סבב נוסף, שכן, מנהיגי החמאס אומרים בריש גלי, ששום הסכמה לא התקבלה ביחד עם מדינת ישראל. "שקט יענה בשקט".

לאחר סיום הסבב הנוכחי בעזה, נשאר לסכם את כל המספרים.
48 שעות של ירי, כמעט ללא הפסקה:
460 רקטות – ירה החמאס לעבר יישובי עוטף עזה ועד אשקלון.
כ-100 רקטות -  ייורטו על ידי כיפת ברזל.
הרוג אחד באשקלון מפגיעה ישירה בבית.
60 פצועים, אחד מהם, חייל. 3 נפצעו באורח קשה.
160 מטרות – חיל האוויר בתגובה, תקף כ- 160 מטרות של החמאס והג'יהאד האסלאמי ברחבי עזה.
חלק מהמטרות, מטה בטחון הפנים של חמאס, בניין הטלוויזיה, משרדי המודיעין הצבאי ואפילו בית מלון שאומרים ששימש את אנשי החמאס.

בסופו של יום, נראה כי התגובה הישראלית הייתה מאוד מדודה ולא מרחיקה לכת ואף לא תגובה חסרת פרופורציה, או כזו שמעבירה מסר תקיף.
"ישראל שיחקה לידי ההערכות של חמאס", אומרים פרשנים רבים. העובדה היא שביום שבת, חמאס העריך שהוא יכול להגיב על הרג שבעת האנשים בירי משמעותי ולהתחיל סבב של כמה ימים כי ישראל לא תרצה לחרוג מזה.
תושבי הדרום, לפי תגובתם החל מסיום הסבב, כנראה שלא מסכימים עם הקבינט הביטחוני ומפגינים כנגד ההחלטה. עוד ביום שלישי בערב, החלו ההפגנות ביישובים ניר עם ושדרות, שיצאו מכלל שליטה על ידי הבערת צמיגים, חסימת כבישים ועימותים עם כוחות המשטרה והמשיכו למחרת בכרם שלום כשהתושבים חוסמים את כניסת המשאיות במעבר לעזה.
שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהודיע כי הוא מתנגד לסיום הסבב מול עזה הודיע ביום רביעי כי הוא מתפטר מתפקידו.
"אכן אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי. למה דווקא עכשיו? מה שקרה אתמול, הקבינט בשילוב עם כל ההסדרה מול חמאס, זו כניעה לטרור. מה שבפועל אנו עושים כרגע, אנו קונים שקט במחיר פגיעה קשה של ביטחון מדינת ישראל. לא סוד שהיו חילוקי דעות ביני ובין ראש הממשלה לביני.
הנקודות הקריטיות שהובילו אותי להתפטרות הם:
1. הכנסת 15 מיליון דולר במזוודות לחמאס. מי שאומר שיש בקרה על הכסף אחרי שזה נכנס לרצועה, לא יודע מה הוא אומר בלשון המעטה.
2. הפסקת האש ולהערכתי כל 500 הרקטות שנורו למדינת ישראל לא קיבלו תגובה הולמת. היינו חייבים לסיים את הסיפור של גזרת הדרום. הרפיסות שגילינו מוקרן לזירות האחרות.
אם אני ימשיך לתפקד כשר הביטחון אני לא רוכל להסתכל בעיניים של תושבי הדרום והוריהם של החיילים הנעדרים. אני מבקש לסכם תאריך בחירות כמה שיותר מוקדם. הבוחר יחליט מהו הקו הנכון".
אמר אביגדור ליברמן בהודעת התפטרותו.