הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

"אנחנו ממשיכים בתנופה"

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-09-13 19:20:44

"אנחנו ממשיכים בתנופה"
""אנחנו ממשיכים בתנופה""

מעל 700 איש התכנסו ביום חמישי שעבר בקולנוע 'אורון' לכנס הבחירות הראשון של ראש העיר לקראת הבחירות שייערכו ב- 30.10.2018.

כמו הרצאה ב- TED, חמוש במוניטור ולחצן להעברת שקפים, הרצה ראש העיר את משנתו לפני קהל רב ומשולהב שמלא את קולנוע אורון

 

ירון רבינוביץ'

בתחילה, הוקרן סרטון על הישגיו של ראש העיר. לאחר מכן עלה ראש העיר, לקול מחיאות כפיים ושריקות מהיושבים באולם כשהוא אומר "ערב טוב לכולם, איזה ערב מרגש. עוד לפני תחילת הערב, אתם הגיבורים שלי, מגיע לכם מחיאות הכפיים, יצאת מהבית, הגעתם וטרחתם ובחצי השעה הקרובה אספר לכם מה עשינו, כמה קשה עבדנו וכמה קשה אנחנו הולכים לעבוד עבורכם".

כאן החל ראש העיר בנאום בסטייל "TED" או כמו בהשקת מוצר חדש בסגנון אייפון או הדומה לזה.
ראש העיר המלווה במצגת מתחיל בהרצאה לקהל כאשר הוא מחלק את דבריו לפי נושאים:

"לכל ראשי הערים בארץ יש קדנציה של 5 שנים. לי היו רק 3 שנים בלבד ובהם היית צריך להספיק יחד עם הצוות שלי להוכיח לכם שאנחנו ראויים לקדנציה נוספת. מה שהספקנו לעשות בערד ב- 3 שנים, לא הספיקו לעשות ב- 20 שנה האחרונות. מעיר הנמצאת בהידרדרות עם מורל נמוך הפכנו לעיר בהמראה. המהפך שביצענו בערד הוא מהפך כלכלי, חינוכי, צביוני, תעסוקתי, תדמיתי ובעיקר תודעתי. באחת הנסיעות שלי לארה"ב ישבתי עם הדירקטוריון של קק"ל ארה"ב, שהם התורמים הגדולים בעולם שהיה להם משבר עם ערד, הם היו פה והתאכזבו ואמרו 'אנחנו לא נגיע לפה יותר'. הם שאלו אותי שאלה קשה, מכשילה, 'אדוני ראש העיר, מה האתגר הכי גדול שלך?'
התשובה המידית היא: חוסר בכסף, חוסר בפרויקטים, חוסר בכוח אדם, אבל אז זה הכה בי ועניתי להם: "To make people believe". להאמין, שהשינוי הוא אפשרי.

כלכלה:

"כשאנחנו מדברים על מהפך כלכלי אני חייב לתת קרדיט גדול לצוות המקצועי בראשות דודי אוחנונה ביחד עם אנשים טובים, ההבנה הייתה שהכול מתחיל ונגמר בתקציב מאוזן, לקחנו עיר בגירעון ב- 2015 והם יכולים לספר מה שהם רוצים, הקופה הייתה ריקה. 9 מליון ₪ גירעון שוטף. עם זה התחלנו את הדרך, עם הגיבנת הזו. האתגר הראשון היה לייצב את התקציב ולבנות תוכנית לכלית אמיתית ל-3 שנים, הגענו איתה למשרד האוצר והצלחנו את 2015 לסיים באיזון שזה נס.
לאחר מכן את 2016 ואת 2017 סיימנו כבר עם יתרה תקציבית.
ב-2017 עיריית ערד קיבלה פרס 'ניהול פיננסי מצטיין', דבר שמעולם לא קרה פה.
שלא יספרו לכם סיפורים, לממשלת ישראל יש הרבה כסף והכסף הזה הוא לא נופל מהשמיים. אף משרד ממשלתי לא נותן כסף, סתם ככה לאף עיר. הוא נותן כסף לאחר שהערים מציגים תוכניות, אחרי שהם מציגים שהם יכולים לעמוד בזה כלכלית ושהם יכולים לבצע. זה בדיוק כמו המשכנתא שכל אחד מכם אולי ייקח או לקח. הבנק לא נותן לכם 100%, הוא נותן 70% ואתם צריכים להביא 30%. כך זה עובד בפרויקטים בממשלת ישראל. אנחנו הצלחנו לייצר את ההון הזה, מכסף עושים עוד כסף. ב- 3 שנים הבאנו לעיר רבע מליארד שקל בפרוייקטים ואותם אתם רואים מפוזרים ברחבי העיר. חלקם בביצוע וחלקם יבוצעו. פארק יהושפט ששנבנה עכשיו בעלות של 12 מליון שקלים, המרכז לגיל הרך עם מרכז טיפת חלב, המרכז הכי חדשני בדרום יהיה כאן בערד.
19 מליון שקלים השקענו במוסדות החינוך. נכון, חלקכם סבלתם, אבל זה היה שווה את זה. עם בתי ספר מחוזקים ומשופצים , גני ילדים חדשים ומחודשים ושי לנו עוד לעשות ואנו נעשה, כי העלינו את החינוך לראש סדר העדיפויות."

 

חינוך:

"יש כאן בקהל לא מעט אנשי חינוך, הקרדיט הזה הוא לא שלי, הוא של האנשים, של צוותי החינוך, שעובדים קשה כדי לחנך את הילדים שלנו ולהגיע לתוצאות מדהימות. דיברנו על השקעה במבנים, אבל יש לנו בערד את המגוון החינוכי הכי גדול בכל עיר שאני ראיתי בסדר גודל שלנו. בית ספר דמוקרטי יחיד בנגב, בית ספר מקצועי, בית ספר מקיף ממלכתי, בתי ספר יסודיים עם אזורי רישום פתוחים, בית ספר ממלכתי דתי, קידום נוער. אין אף ילד מערד שלא תהיה לו מסגרת. זאת העבודה הקשה של צוותי החינוך ואני חייב לומר לכם דבר נוסף. עם תוצאות לא מתווכחים. 85% לבגרות, 45% מהתלמידים שלנו ניגשים ל- 5 יחידות אנגלית, 19% ל-5 יחידות כימיה, 16% ל- 5 יחידות מתמטיקה, אלה מספרים של מרכז הארץ, עם הרבה פחות תקציבים אבל הרבה יותר נשמה, יעילות, סינרגיה עירונית. תיכון אורט ערד הוא בין 100 בתי הספר המצטיינים בארץ, שזה הישג כביר".

צביון העיר:

"רבות דובר על צביון העיר. אני אמרתי שאני אבחר ללא הקולות של חסידי גור. אנשים אמרו שפוליטיקה אני לא מבין, זה בלתי אפשרי. אי אפשר להיבחר ללא הקולות של חסידי גור. ב- 2014 הפסדתי את הבחירות מבחירה, כי ידעתי שאם אני אכנס ואהיה תלוי בגורמים האלה, העיר לא תמריא, אבל היה לנו הישג מדהים למועצה והתחלנו לעבוד קשה. חלק אומרים מזל, חלק אומרים השגחה מלמעלה, אבל לאחר שנה היו בחירות מיוחדות ואת התוצאות אתם יודעים כי רובכם יצאתם להצביע. 72% בחרו בי כדי להוביל את העיר. ועשינו את זה ללא הקולות שלהם. התחייבתי שהם יישבו באופוזיציה והם ישבו שם. ערד היא עיר ליבירלית, פלורליסטית, פתוחה וכל מי שרוצה לגור פה, יכול. אבל יש תנאי, אף אחד לא יאמר לנו איך לחיות, מה ללבוש ומה ללמוד. מי שרוצה לחיות איתנו, שיתאים את עצמו לעיר ולא להיפך. היינו העיר היחידה בדרום בסדר גודל שלנו שהעבירה את חוק המרכולים בשבת. אף אחד לא רצה לריב עם שר הפנים. אנחנו כאן, תושבי ערד, אומרים לכולם, שאנחנו נחליט איך אנחנו רוצים לחיות. אומרים לי, כמה עיניים נשואות לערד, אתה לא יודע איזה סמל אתם עבורינו, עבור הציבור שרוצה להיות חופשי. מערד הקטנה תצא הבשורה וזה בזכותכם. בזכות העמידה האיתנה, זה לא היה פשוט וזה לא יהיה פשוט, אבל נעשה את זה ביחד".

 

תעסוקה

"כשאנחנו מדברים על תעסוקה, אין ספק שזה היה אחד האתגרים הכבירים שלנו. לא הייתה עיר במדינת ישראל שעברה טלטלה תעסוקתית כמו שהעיר הקטנה שלנו עברה. 1400 מפוטרים בין 2010 ל-2014 עם לא מעט מפעלים שנסגרו. שהתחלתי לדבר על חזון כלכלי, על תעשייה, זה לא היה פשוט. אני בתוך תוכי, חששתי, למרות שהאמנתי. הקמנו צוות משימה מיוחד. בדקנו וניתחנו וניסינו לבין איפה היתרונות שלנו. התחלנו לעבוד קשה, חרשנו את הארץ, פגשנו עשרות מנכל"ים. זרקו אותנו מהדלת, נכנסנו מהחלון, זרקו מהחלון, נכנסנו מהמטבח. התוצאה של היום, את ההתאוששות הזו, אף אחד לא יכול הגיד שהיא לא קיימת. עם 4 מפעלים חדשים שכבר עובדים, אלביט מערכות, שיש בו כבר 80 עובדים, יגייס 200 ופה אני חייב לומר תודה גדולה גם לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהוא מחויב לערד, אין ספק ומנכ"ל אלביט, אודי ורד. שנה וחצי לאחר המפגש ביני ובין אודי חנכנו כאן מפעל, אלביט. חברת פלקסטרוניקס, שהייתה בעבר בערד, עזבה וחזרה בגלל ההון האנושי. הם לא הצליחו למצוא אנשים ראויים במקום אחר. הם מעסיקים 100 עובדים ויעסיקו עוד. חברת אקולוגיה ערד, המייצרת מוצרי ניקיון אקולוגיים לתעשייה מתחילה בגיוס של 30 עובדים. חברת אלמי, תעשיות פלסטיק ועוד 3 מפעלים בהקמה. והיד עוד נטויה. בתעשייה אומרים מפה לאוזן, בואו לערד. יש שם צוות שילווה אתכם ויעשה את כל מה שצריך. השגנו הטבות ממשרד הכלכלה, הטבות מקלות לתעשייה. יש עוד הרבה עבודה".

המהפך בתדמית

"הכי חשוב מכל מה שביצענו זה המהפך בתדמית. מעיר שמופיעה בהקשרים שליליים הפכנו לעיר שהיא סיפור הצלחה. עיר שמקבלת פירגון תקשורתי וסיקור נרחב. עם מסלול המירוצים הראשון של מדינת ישראל, השקעה של משרד התרבות והספורט. אני רוצה לומר, אני לעולם אעדיף להוביל מאשר להיות מובל. להיות הראשון. נעשה טעויות, אבל אנחנו נהיה הראשונים. נהיה חדשניים, נהיה פורצי דרך. זאת הצורה להוביל.
אלברט איינשטיין הגדיר טירוף בצורה הבאה: לעשות פעם אחר פעם את אותו הדבר ולצפות לתוצאה שונה. 30 שנה בעיר הזו עשו את אותו הדבר. זה לא הצליח. אנחנו הגענו ואמרנו, מחשוב אחרת, נעשה אחרת, ונייצר מציאות חדשה, נשנה את כללי המשחק".

המהפך התודעתי

"המהפך מעיר שלא מאמינה בעצמה לעיר שהתושבים שלה לא מהססים להצהיר בגאווה 'אנחנו מערד ונשארים בערד'.
גם מאבקים היו לנו בדרך. לא היו לנו רק הצלחות, היו לנו מאבקים, אבל צריך להיות נחוש כדי לנצח בהם. אנחנו נאבקים בהקמה של מכרה בריר ואני יודע שיש פה אנשים שחושבים אחרת. אבל אני אומר דבר אחד, בריאות תושבי ערד היא לא משחק ואנחנו הובלנו את העירייה להגיש 2 בגצ"ים. הדבר היחיד שאני מבקש הוא שאף אחד לא ישחק עם הבריאות שלנו.
אולי הספקנו לשכוח אבל בתחילת הדרך נאבקנו על הטבות המס. הצלחנו בחקיקה, להביא להטבת מס של 16%. לא עוד חוסר וודאות.
משרד הפנים מאמין בערד ומגדיר אותנו כ-'עיר בהמראה' .
המשקיעים והתורמים חוזרים להאמין בערד.
משפחות צעירות מאמינות בערד, משפחות שבאות ומקימות בערד את הבית שלהם. כולכם ראיתם את הקמפיין 'שווה בערד', זה פשוט מרגש, תופסות אותי משפחות שאומרות, הגענו לכאן מתל אביב, מחולון, מנהריה, מבאר שבע והם מגיעים.
בממשלה אוהבים להיות חלק מההצלחות ורואים את זה כבר עכשיו. אף שר לא יפספס גזירת סרט, כולם רוצים להיות חלק מההצלחות וגם ממשלת ישראל תהיה חלק מההצלחה שלנו.

אנחנו נמשיך לנצח בכלכלה, בתעסוקה, בתשתיות, בחינוך, בתיירות, בתרבות כי הכל מתחיל בראש".

לאחר מחיאות כפיים ממושכות אמר ראש העיר:
"את כל זה אני לא מתכוון לעשות לבד, זה בלתי אפשרי", כאן הציג ראש העיר את המועמדים למועצת העיר:
דודי אוחנונה – מספר 2, פלורי שטרלינג- מספר 3, סיוון כהן אביטל – מספר 4, טל צחי – מספר 5, דורון אורגיל – מספר 6, עוזי שמילה – מספר 7, דודו שי – מספר 8, אוריאל אלחיאני – מספר 9, אינה ז'בינסקי – מספר 10.