הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

פרויקט מחשב לכל מורה, התאמת בתי הספר למאה ה - 21

מאת: ליאת בן-דב writer
תאריך: 2011-05-23 12:04:51

פרויקט מחשב לכל מורה, התאמת בתי הספר למאה ה - 21
"פרויקט מחשב לכל מורה, התאמת בתי הספר למאה ה - 21"

לפני כשלוש וחצי שנים קיבלו מורי בתי הספר היסודיים בערד מחשב נייד במסגרת קרן אתנה והתנסו בהוראה מקוונת בכיתות. היום לאחר 3 שנים המחשב הפך לכלי עבודה חשוב ביותר של כל מורה. השבוע הושאלו למורים מחשבים חדשים השייכים לרשות המקומית במסגרת תוכנית משרד החינוך להתאמת בתי הספר למאה ה- 21. כמאה בתי ספר במחוז  נכנסו לתהליך ההתאמה בשנת תשע"א וביניהם 5 בתי הספר היסודיים בערד.

במסגרת זו רוכש משרד החינוך עבור כל כיתות האם מקרן תלוי, רמקולים, אמצעי החשכה סביבות תוכן אינטרנטיות ומחשב נייד לכל מורה. בית הספר מקבל השתלמות מוסדית של 30 שעות, הדרכה שבועית של רכז התקשוב והדרכה דו שבועית של מדריכי תחומי דעת - מדעים, שפה, מתמטיקה ואנגלית. המורים קיבלו הדרכה בשימוש בתוכנה אינטרנטית הבודקת נוכחות ואירועי משמעת ומחליפה את היומן הכחול של המורה. הפרויקט מקנה למורה את כל האמצעים ללמד שיעורים מקוונים בכל כיתה ובכל מקצוע.  

יחידת המחשוב העירונית תכננה והקימה את הפרויקט תוך מתן תשומת לב לכל הדרישות הן הפדגוגיות, והן האישיות של המורים. בשיקולי בחירת המחשב הנייד ניתן דגש לצרכי המורה: משקל הנייד צריך להיות קל ככל האפשר והמסך צריך להיות ברור מספיק, על המחשב להתחבר לכל ערכות התוכן, לאינטרנט ולתוכנות ייעודיות נוספות אשר הותקנו מראש.

שיאו של הפרויקט התקיים ביום ראשון. כל מורי בתי הספר היסודיים בערד התכנסו באולם בית הספר התיכון אורט ערד. לאחר טקס קצר בו נשאו דברים ראש העיר טלי פלוסקוב, מנהלת מחלקת החינוך רחלי אברמזון, מנהלת יחידת המחשוב העירונית אירית כהן והמשנה למנכ"ל DELL צור אשת, חולקו לכל המורים מחשב נייד אישי בתיק נשיאה מהודר.

אירית כהן מנהלת יחידת המחשוב העירונית: "אני שמחה להגיע לרגע הזה שסוגר את התחלת הביצוע של פרויקט התקשוב של המאה ה-21. בסופו של דבר חלוקת המחשבים הניידים זו גולת הכותרת של הפרויקט, כי היא מגלמת בתוכה בעצם את כל המשמעות של הפרויקט. בסופו של דבר כל מה שעשינו עד עכשיו – ההשקעה בתשתיות, באינטרנט אלחוטי, ברוחב פס, בעמדות העגינה ובמקרנים - הכל נועד כדי שבסופו של דבר כל מורה ומורה יוכל להגיע לכיתה אחרי שהכין את עצמם בבית, לפתוח מחשב נייד ולהעביר שיעור מתוקשב כמו שצריך".

המחשבים הושאלו למורים בליווי הדרכה קצרה בשימוש וחיבור לטכנולוגיות הקיימות בכיתות. המחשב מגלם את כל ההשקעה הן בתשתיות ובענן האלחוטי וברוב הפס ובערכות התוכן והמקרנים ומשמש כאמצעי הוראה יום יומי.

במכרז המחשבים זכתה חברת מל"מ-תים אשר סיפקה מחשבים ניידים מתוצרת ענקית המחשביםDELL , עם יתרונות בולטים של עמידות וביצועים טכנולוגיים ברמה הגבוהה ביותר כיום. המחשבים נרכשו עם שלוש שנות אחריות, דבר המאפשר מתן שירות שוטף ויעיל בעת הצורך. צור אשת המשנה למנכ"ל DELL ציין בטקס: "אני בטוח שאתם תגלו עם המחשבים החדשים כמה חשוב להימצא בתוך המאה ה- 21 עם מחשבים שהם גולת הכותרת של הטכנולוגיה. ועכשיו, יש בידיכם את הכלים, והם חוד החנית, לחנך את הילדים מבחינתנו".

במסגרת התאמת בתי הספר למאה ה- 21, כל התלמידים בבתי הספר היסודיים מקבלים גישה – שם משתמש וסיסמא - לאתר באינטרנט המכיל שיעורים מתוקשבים. משרד החינוך באמצעות העירייה מימנו את העלות ומנהלי בתי הספר בחרו את האתרים. הדבר מאפשר למידה מהבית בליווי ההורים ואפשרות לכל תלמיד להתקדם ולתרגל באופן אישי. אתרים אלו מכילים תכנים מעניינים ומגוונים במגוון מקצועות. ההורים מוזמנים לחוות עם ילדיהם את חווית השיעורים המתוקשבים.

בבתי הספר הותקנו לוחות אינטראקטיביים המאפשרים לקיים שיעור בו התלמיד לוקח חלק פעיל בפעילות והמורים יכולים להשתמש במערכי שיעור ממוחשבים עם שלל אפקטים ההופכים את השיעור לחוויה נעימה מרתקת וחדשנית.
שיתוף פעולה בין מנהלי בתי הספר, מחלקת החינוך, משרד החינוך, יחידת המחשוב ועוד, הביא להקמתו המוצלחת של הפרויקט למען תלמידי העיר ערד.

ראש העיר טלי פלוסקוב: "אנחנו רוצים לעשות את הכל כדי שהכלים שאתם צריכים בעבודה היומיומית שלכם יהיו הכי מתאימים והכי מקסימלים שאפשר מבחינת היכולות ומבחינת העזרה בעבודה השוטפת שלכם. אני מאוד מעריכה את העבודה שאתם עושים ואני רואה שהעבודה שלכם לא פשוטה, אבל אני מאמינה מאוד במערכת החינוך שלנו ואני יודעת שאנחנו בדרך הנכונה, מרגישים את זה גם הילדים וגם ההורים, ואני מאמינה מאוד שגם אתם מרגישים שכל העיר נמצאת באיזושהי תנופה יחד עם מערכת החינוך, כי בלי חינוך אין עיר. אנחנו צריכים אתכם בעיר שלנו כדי שהעיר שלנו תפרח ותצעיד קדימה ומה שאנחנו יכולים לתת רק תגידו ואנחנו נשתדל שזה יקרה".    

ומה הלאה? עיריית ערד ובתי הספר חוברים יחד לפרויקט "סיסמא לכל תלמיד" – ועל כך נרחיב בפעם אחרת.