הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

בשורה לסטודנטים:

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-07-12 13:10:43

בשורה לסטודנטים: משנת הלימודים הקרובה גם סטודנטים לתואר שני יהיו זכאים למועדי ב'

 

אושר: ועדת החינוך של הכנסת אישרה ביום שני השבוע בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יעל גרמן בתמיכת שר החינוך ויו"ר ועדת חינוך לפיה ינתנו שני מועדי בחינה לסטודנטים לתואר שני (כפי שמוגדר בחוק כיום עבור סטודנטים לתואר ראשון)

 

ח"כ גרמן התייחסה בדיון

"אני מקבלת אינסוף פניות של סטודנטים שעכשיו מתברר, כמה פעמים פנו לאוניברסיטאות והשיבו פניהם ריקם, התיקון לחוק יתקן את העיוות שנוצר בזכאותם של הסטודנטים לתואר שני".

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), יוזמת החוק: "אני מקבלת אינסוף פניות של סטודנטים אשר כעת מתברר כמה פעמים פנו לאוניברסיטאות בבקשה למועד נוסף והשיבו את פניהם ריקם, לא עזר להם שהסבירו שהם מטפלים בילדים או עובדים במשרה מלאה. כמו גם פניות על איך הכריחו אותם להיבחן, נכשלו בקורס ונאלצו לשלם שוב לקורס חוזר . היום כשהנושא הוצף, אני מגלה את הקשיחות שהסטודנטים נאלצו להתמודד איתם, לאור כך ולטענות שנשמעות כאן אני מתרשמת שאין ברירה אלא לחוקק. מתעקשת שהחוק יחל משנת הלימודים הקרובה (תשע"ט), לא רואה היערכות מיוחדת אשר נדרשת ואם כן שלושה חודשים מהיום זה מספיק".

 

עוד הוסיפה: "מבקשת להודות לשר החינוך, נפתלי בנט על ההירתמות והרמת הכפפה ויו"ר ועדת החינוך, יעקב מרגי על קידום ההצעה".

 

במהלך הדיון נשמעו קולות מטעם היועץ המשפטי של המל"ג ופרופ' מדינה מהאוניברסיטה העברית אשר ביקשו להכניס לחוק סייגים משמעותיים. לבסוף הוחלט  להשאיר את החוק כפי שהוא ולקבל סייג אחד לפיו קורס ומבחן הנערך במתכונת בינלאומית, לא יכלול מועד ב'.

 

רקע

הזכאות למועד בחינה נוסף מכוח החוק לא קיימת עבור סטודנטים לתואר שני, כפי שקיימת עבור סטודנטים לתואר ראשון (ע"ע חוק זכויות הסטודנט סעיף 15ב') ולפיכך כל פקולטה במוסד להשכלה גבוהה עושה כראות עיניה בעניין זה.

רבים מהסטודנטים לתואר שני הם אנשי משפחה אשר עובדים בעבודות במשרה מלאה ונסיבות חייהם לא תמיד מאפשרות להם ללמוד למבחן ברמה הראויה או להתייצב למועד הבחינה הראשון שנקבע. זאת ועוד, אם הסטודנט לא מצליח להגיע לבחינה או חלילה נכשל בה – נגזר עליו פעמים רבות להשתתף בקורס חוזרבתשלום נוסף. מצב זה מקשה על הסטודנטים גם מפני שזמן הלימוד לתואר מתארך וגם מפני שהם נדרשים להוציא כספים נוספים ומיותרים.

הצעת החוק של ח"כ יעל גרמן מציעה לקבוע כי סטודנטים לתואר שני יהיו זכאים לשני מועד בחינה בכל מוסדות הלימוד להשכלה גבוהה, בלי שייפגעו זכויותיהם או שייאלצו לשלם סכום נוסף בשל מועד בחינה שני.