הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

פרוטוקול וועדת הכספים לא אושר במליאת מועצת העיר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-07-05 10:38:02

פרוטוקול וועדת הכספים לא אושר במליאת מועצת העיר
"פרוטוקול וועדת הכספים לא אושר במליאת מועצת העיר"

פרוטוקול וועדת הכספים לא אושר במליאת מועצת העיר
דרמה במליאת העירייה - במהלך מתוכנן הצביעו חברי האופוזיציה נגד פרוטוקול וועדת הכספים, סעיף 5, מהלך העוצר את כל עבודות השיפוצים המרכזיים בעיר הרשומים בפרוטוקול

הנהלת העיר תזמן במיוחד ישיבה מליאה שלא מן המניין כדי להביא שוב את הפרוטוקול לאישור
חבר המועצה, משה קוואס: "אם היו משנים את סעיף 5, הפרוטוקול היה מאושר"

ירון רבינוביץ'

ביום שלישי השבוע התכנסה מועצת העיר לישיבתה החודשית במליאה. על סדר היום היה מונח אישור פרוטוקול של וועדת הכספים, דבר שבשגרה, אלא שבפועל היו חסרים לראש העיר 2 קולות על מנת להעביר את הפרוטוקול.
במליאה היו חסרים חברי המועצה חיים מזרחי וולד סנדלרסקי.

חברי המועצה עופר ארצי ביחד עם ריקה צמח ומנו ביטמן הצביעו ביחד עם חברי המועצה יצחק וייס, משה קוואס, ברוך שלסר ואברהם ארנרייך נגד סעיף 5 בפרוטוקול:
העברת 415 אלף ₪ והתאמת תב"ר מ-שינויים והתאמות במוסדות חינוך גור להתאמת מקלטים לחדרי ספח בבית הספר 'טללים'.

למעשה דחו חברי המועצה את כל הפרוטוקול בגלל סעיף אחד ובו אישור תקציבים להמשך שיפוצים ופרויקטים ברחבי העיר, רוב של 7 חברי אופוזיציה מול 6 חברי קואליציה. ראש העיר היה חייב רוב של 8 חברי מועצה מול ה-7 שהצביעו נגד, שכן, גם תיקו בין בעד ונגד לא היה מעביר את החלטת הפרוטוקול.

 חברי הקואליציה שהצביעו בעד הם: ראש העיר, ניסן בו חמו, חברי המועצה, דודי אוחנונה, פלורי שטרלינג, אלי מצליח, מתי רוז וקונסטנטין קוצ'נוב.

התוצאה:
כל עבודות השיפוצים במוסדות החינוך ועבודות השיפוצים בעיר הרשומים בפרוטוקול, נעצרו עד לאישור הפרוטוקול מחדש והכל בגלל סעיף אחד.
לפי בדיקה שערך עיתון הצבי, רשימת הפרויקטים המרכזיים שנעצרו הם:
1. הצטיידות בית הספר 'יעלים', בסך חצי מיליון ₪.
2. שיפוץ בית הספר 'טללים'.
3. שיפוץ הקונסרבטוריון.
4. המשך העבודות במרכז לגיל הרך.
5. סימון מעברי חצייה בחופשת הקיץ.

בוועדת הכספים התנגדו חברי המועצה מגור, יצחק וייס ואברהם ארנרייך להעברת הכסף שנשאר כעודף מבניית 4 הגנים, כ- 415 אלף ₪ ודרשו להשאיר אותו אצלם על מנת שיבנו עוד מתקנים בגנים. יו"ר הוועדה, סגן ראש העיר וממלא מקומו, דודי אוחנונה, סרב לדרישה בכך שהכסף שנשאר כעודף חוזר לפרויקטים אחרים לפי תוכנית העבודה של העירייה והכל תחת אישורו של משרד החינוך. חברי המועצה מטעם גור התנגדו לכך ואת התוצאה ראינו ביום שלישי בערב שצירפו להצבעה את חברי המועצה, עופר ארצי, מנו ביטמן וריקה צמח ולמעשה כל תקציבי העבודה השוטפת בעיר נפלו בגלל סעיף אחד, סעיף 5.

מתוך כך נוצרה בעיה:
באם לא יצויד בית הספר 'יעלים', התלמידים לא יוכלו לפתוח את שנת הלימודים, דבר הגורר עבודות שיפוצים אחרות בעיר, שיפוץ בית הספר 'אבישור' שתלמידיו אמורים היו לעבור אל בית הספר 'יעלים' לא יבוצע.
בית הספר 'טללים' שאמור היה לפתוח את השנה עם חדרי ספח, מעבדת מדע ומחשבים, לא יפתח איתם וההסבה ושיפוץ המקלטים יידחו שוב.

דודי אוחנונה, סגן וממלא מקומו של ראש העיר: "הצבעתם של מנו ביטמן, עופר ארצי וריקה צמח נגד תקציבי השיפוצים פוגעת בשישה פרויקטים דחופים של שיפוץ בתי ספר ושירותי חינוך לילדים לנוער: שיפוץ הקונסרבטוריון, המרכז לגיל הרך, ביה"ס טללים, תיכון אורט, היכל הספורט וביה"ס יעלים. הם פגעו גם בתקציב שאמור להגיע ממשרד התחבורה לסימון מעברי חצייה בחופשת הקיץ, מה שיגרום לסכנה בטיחותית בכבישי העיר.
הצבעתם נגד תקציבי החינוך נובעת מדיל פוליטי שרקמו עם חסידות גור. חסידות גור לא הסכימה להעברת 415 אלף ₪ ממשרד החינוך לטובת שיפוץ בבית ספר טללים אלא דרשה לקבל אותם למוסדותיה, ועמדה להתנגד לאישור הפרוטוקול. התנגדותם לא הייתה חשובה דיה כי יש לכאורה רוב חילוני במועצה. ואז התברר הדיל הפוליטי: שלושת החברים מנו ביטמן, עופר ארצי וריקה צמח הצביעו בתיאום עם גור נגד כל תקציבי החינוך כדי לסייע להם להפעיל לחץ על הנהלת העיר להעברת תקציב מילדי טללים לידי חסידות גור. לכן, יש לקחת בחשבון שאם השלושה האלה מוכנים כבר עכשיו למכור את ילדי ערד החילונית בדיל פוליטי, מה הם ימכרו לחרדים כדי לקבל את קולותיהם בבחירות הקרובות? כנראה שהמחיר יהיה גבוה הרבה יותר, הדבר היחיד שהם לא לקחו בחשבון הוא, שהנהלת העיר לא נכנעת ללחצים כאלה ואחרים".

על מנת בכל זאת לאשר את הפרוטוקול יהיה צורך לכנס את המליאה לישיבה שלא מן המניין, מכיוון שאין ישיבות שמן המניין עד לאחר הבחירות ולנסות לאשר שוב את הפרוטוקול, כאשר כל חברי המועצה נוכחים, דבר המקשה מאוד על ראש העיר להעביר את החלטת פרוטוקול וועדת הכספים.
"אני אזמן ישיבת מליאה נוספת לשלישי הבא בכדי לאשר את הפרוטוקול", אומר ראש העיר.
אם לא יהיו התפתחויות חדשות, הפרוטוקול אמור לעבור את ההצבעה בהצלחה.

תגובת ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "לצערי הרב גם בפוליטיקה יש קווים אדומים והיום הוא נחצה על חשבון ילדי ערד שישלמו מחיר כבד על המשחקים הפוליטיים. אני אכנס ישיבת מליאה שלא מן המניין על מנת להעביר שוב הפרוטוקול".
לשאלה מדוע לדעתו יש התנגדות לפרוטוקול וועדת הכספים והאם יש סיבה מוצדקת, ענה ראש העיר נחרצות:
"
הם רוצים לפגוע בראש העיר ולשחק משחק פוליטי מכוער שבא על חשבון התושבים".

מנו ביטמן בתגובה רשם ברשתות החברתיות: "אני מצביע אי אמון, מאחר ויש לי חוסר אמון מוחלט בראש העיר וסגנו...
הרי ברור שעוד מספר ימים ניסן יכנס ישיבה נוספת והפרוטוקול יעבור!
ויתרה מכך אם לא יהיה לניסן רוב, אני אצביע בעד."

עופר ארצי רשם בתגובה ברשתות החברתיות: "ראש העיר אינו מספר את האמת ומנסה להפיל את כישלונו ומצבו הפוליטי הרעוע על חברי מועצה שאינם סרים למרותו. אך הבעיה אינה המרות אלא אי האמון בהתנהלותו, בהתנהלות הנהלת העיר ובהתנהלות מקורבים אלו ואחרים ובמקביל ההרגשה לגבי חוסר אמינות בהתנהלות וועדות אלו ואחרות".

 

תגובת משה קוואס, נציג סיעת חי: " ראש העיר מצהיר שלא ייתן לנו תקציבים מחשבון העיריה (ז״א שהילדים החרדים הם לא סוג ד', אלא אוויר,שקופים,לא קיימים) ובאמת לא נותן. הפעם מדובר בתקציב שהשר ליצמן דאג להביא ממשרד החינוך שמיועד לשיפוץ הגנים החרדיים.(רצ"ב סעיף מספר 5). נכון, באמת העירייה השתמשה בחלק גדול מהכסף לגנים החרדיים, אבל לא סיימה את העבודה , חסרים מתקנים, הצללות וכו'...החצרות וכד', לא תקניות, ובמקום לסיים את המלאכה, הם רוצים להסב את התקציב למוסדות אחרים המתוקצבים ע״י העיריה. לו היו עושים אצלנו כל מה שצריך, היינו מסכימים אף לזה, ומוכנים שמהתקציב המיועד העודף היה מועבר למוסדות אחרים, אבל כל זמן שאצלנו יש חוסר והכסף הועבר אלינו וביוזמתנו, אין שום הגיון שנסכים לכך, בבחינת הרצחת וגם ירשת? כל הדמגוגיה והמלל ששפכו עלינו, מראה על זלזול באינטליגנציה של התושבים החילוניים, כאילו מדובר באנשים שלא יודעים לזהות נתוניםועובדות אמת. אדרבה, יתכבד ראש העיר וישנה את סעיף מספר 5 ויסיים את הכשרת הגנים, שלצורך זאת הועבר הכסף מלכתחילה , נצביע בעד שאר הפרוטוקול כדי שכל המוסדות בעיר מכל חוג ועדה יוכלו לפתוח את שנת הלימודים כראוי, כולל הילדים החרדים, כפי שהצבענו תמיד באופן ענייני. אין לנו ספק שכל תושב נורמטיבי ולא משנה מאיזה מפלגה הוא, לא יסכים שיכינו לילדיו מוסדות על חשבון ילדים אחרים ושתהיה אפליה בין דם לדם ובין ילד לילד. מפה אני קורא לראש העיר אל תעשה פוליטיקה זולה על גבם של ילדים בני 3 ו-4, גם אם הם חרדים, הם ילדי העיר ולא יכולה להיות שום הצדקה להפליה חמורה זו".
תגובת ריקה צמח: " ההצבעה שלי במליאה הייתה הצבעת אי אמון בראש העיר ובסגנו דודי אוחנונה שמוביל את ראש העיר באף. נכון, מדובר בהרבה מאוד פרויקטים יפים על הנייר .... והרבה מאוד כסף. אך מאחר ועד לא מזמן כיהנתי בתפקיד יו"ר ועדת מכרזים אני יודעת שדיבורים לחוד ומעשים לחוד.
מעניין לראות כיצד בתקופה קצרה של חודשיים, עד לפתיחת שנת הלימודים היו נכתבים מופצים ומאושרים כל המכרזים שאמורים לבצע את כל הטוב הזה. ומי היו אלו שנבחרים לבצע בפרק זמן כזה קצר.
ברור שזה לא הגיוני ולא יכול להתבצע בפרק זמן כזה וזו רק זריעת חול בעייני הציבור רק בכדי לצבור הון פוליטי לקראת הבחירות. לו ראש העיר היה באמת מגיע בניקיון כפיים היה מזמן אותי ואת יתר חברי המועצה, טורח לשתף במידע, במהות ומפרט את אבני הדרך נכון לעכשיו, ויותר מכך מסביר מדוע שמר לדקה האחרונה לפני הבחירות את כל השיפוצים והמתנות היפות הללו ? אם זה לא משחק פוליטי לא ברור מה כן.
מעיון בפרוטוקול הוועדה אין הסבר, ישנה שורה סתומה "דודי נתן הסבר", אך הוא לא מפורט.
יואיל ראש העיר לשתף אותנו בהסברים. אבל זה משהו שלא עשה לאורך כל הקדנציה שלו, ראש העיר וסגנו חושבים שאין שום טעם להתייעץ או לשתף את חברי המועצה האחרים ולאור ההתנהלות הזו של ראש העיר לא פלא שכל חבריו נטשו אותו ומביעים אי אמון בכהונתו".