הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

כנס ראשון

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-06-07 09:53:48

כנס ראשון
"כנס ראשון"

כנס ראשון מסוגו לקידום בריאות הנפש התקיים לראשונה בעיר ערד בהובלת כללית מחוז דרום

 

הכנס הוא פרי שיתוף פעולה של מחוז דרום כללית יחד עם קבוצת 'שכולו טוב', חברת 'דיאלוג' ומועדון 'מלב ולב ערד' ומטרתו לחשוף לציבור הרחב את מערך שירותי בריאות הנפש בעיר


"הרעיון ליום החשיפה עלה במסגרת הפורום העירוני לקידום בריאות הנפש, בעידוד ובשת"פ עם משרד הבריאות, במפגש של כלל השירותים הקהילתיים בערד שהתקיים לפני כחצי שנה." מספרת מירב יאול, עובדת סוציאלית ונציגת כללית מחוז דרום העובדת במרפאה לבריאות הנפש של כללית בעיר מיום פתיחתה: "דובר על הצורך בהבאת המידע על השירותים לקהל הרחב, כנס שיחשוף את תושבי העיר ערד לכלל השירותים המוצעים במסגרת סל השיקום. הסתבר שיש לא מעט מטופלים אשר כלל אינם מודעים לאפשרויות הנרחבות המוצעות להם דרך סל השיקום; כלומר, יש מטופלים העונים לקריטריונים (40% נכות נפשית ומעלה) וכלל אינם נהנים ממגוון המענים הקיימים בעיר ובסביבתה."

 

מאז כניסת הרפורמה בבריאות הנפש ביולי 2015, חלה תמורה משמעותית במערך השירותים המוצעים לכלל האוכלוסייה בתחום בריאות הנפש. כיום, כמעט שלוש שנים מאז הרפורמה, יש מגוון רב של מענים בתחומים שונים – חברה ופנאי, דיור, תעסוקה, השכלה ועוד. בנוסף, הורחבו שירותי הסומכות והחונכות, וכיום ניתן לקבל ליווי פרטני, קבוצתי וקהילתי באמצעות 'סל השיקום' של משרד הבריאות, אבל כאמור, חלק גדול מהזקוקים לטיפול אינם מודעים למענה המגוון הקיים.


"יום החשיפה תוכנן כך שבתחילתו יוצגו דוכנים של כלל השירותים הקהילתיים בתחום בריאות הנפש – דיור, תעסוקה, השכלה, חברה ופנאי – כך שבעצם תהיה הזדמנות בלתי-תלויה למטופלים ואפילו לאנשי מקצוע מהתחום להכיר ולהתוודע למגוון המרשים. היו 12 שירותים שהציגו את מרכולתם בצורה מזמינה ומאפשרת – מנשרים, כרטיסי ביקור ועוד. כמו כן, הוצגו עבודות יצירה ואומנות של משתקמים מהעיר, כמו גם דברי מתיקה (שניתן היה לרכוש במקום) שהוכנו במפעל שוקולד הממוקם בבאר-שבע ואליו מגיעים גם מטופלים מערד."

 

לסיכום היום ניתנה הרצאה בנושא 'גופנפש' על-ידי הפסיכולוג המחוזי של 'שירותי בריאות כללית', מר ינון יאיר נוי-מן. ההרצאה הועברה בצורה המותאמת לקהל, בין אם מדובר במטופלים ו/או אנשי מקצוע, והיא כללה גם תרגול קצר של דמיון מודרך והרפייה.

עוד השתתפו בכנס: צוות מרפאת בריאות הנפש של ערד (דר' איגור ארונוב, צלולה בת ישראל מור, אליזבט רויטור, עו"ס מנאר קסום מירב יאול עו"ס, נציגות מהנהלת מערך בריאות הנפש במחוז (ורד בלול פויכטונגר, נציגת הסיעוד, ומתיה בר-טל, האחראית על עבודה סוציאלית בברה"נ), העו"ס המחוזית, הגב' שבלת הרשקוביץ-ארגס וראש מנהלת נגב דרומי, דר' פואד אלצאנע, נציג ההנהלה של מחוז הדרום.