הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ועדת הכספים:

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-06-07 09:47:48

ועדת הכספים: לקשור בין הזיכיון על ים המלח לשיקום הסביבתי באזור 
ח"כ מיקי רוזנטל: "ניתן להתמודד עם זכות הסירוב של כי"ל בחקיקה"

בדיון ועדת הכספים ביום רביעי השבוע, בנושא המלצות הצוות לעניין תום תקופת הזיכיון בים המלח, קיבל יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, את המלצת ח"כ רוזנטל שביקש לקשור בין המכרז הקרוב לשיקום הסביבתי באזור. עוד נקבע כי צוות הפיקוח בראשות ח"כ רוזנטל ינפק נייר עמדה מטעם ועדת הכספים ובו לוחות זמנים מדויקים להשגת היעדים וטיפול בסוגיית הכלכליות והסביבתיות לקראת המכרז הקרוב.       

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנ"צ): "ההמלצות שהוצגו סימנו את הבעיות אבל אין בהן פתרונות פרקטיים. 'זכות הסירוב' של כי"ל מעיבה על האפשרות לייצר מכרז נקי והוגן. ניתן לטפל בסוגיה זו בחקיקה חדשה. עלינו להפיג את העננה המשפטית הזו כעת".

מהי בעצם זכות הסירוב?
זכות קדימה היא זכות במקרקעין, המוכרת במגוון מצבים על פי דיני הקניין. זכות הסירוב היא למעשה הפן הנגטיבי של זכות הקדימה, וביסודן הכלכלי הן זהות. זכות סירוב היא מכשיר כלכלי רב עוצמה, המהווה תחליף פרקטי לזכות במקרקעין.
במקרה של כי"ל: זכות הסירוב, זה סעיף בזיכיון שהמדינה נתנה לכי"ל לפיהו במכרז הבא, על כל הצעה שתוגש למדינה לרכישת הזיכיון, כיל תוכל להשוות להצעה הגבוהה ולזכות במכרז.

 

"לא יהיה פתרון לבעיית מפלס ים המלח והבולענים ללא קשירתו למכרז הקרוב" הוסיף רוזנטל, "ים המלח סובל מנזק סביבתי קשה, שהוא מעשה ידי אדם. דרושה זיקה משמעותית בין הפעלת הזיכיון למצבו של ים המלח. הפרמטרים במכרז לא יכולים להיות רק כלכליים, טכנולוגיים או פיננסיים. את המשאבים הכלכליים צריך למצות תוך שמירה על ים המלח כמשאב ציבורי. אחרת נאבד את אוצר הטבע כולו. תום תקופת הזיכיון מייצר הזדמנות. צוות הפיקוח בראשותי יציג המלצות לפתרון כולל לסוגיות הכלכליות במכרז, לזכויות העובדים במפעלים וכן לשמירה ושיקום האזור".

עיתון הצבי פנה לכי"ל לקבלת תגובה, כי"ל בחרו שלא להגיב.