הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חוק הגמלים: מוטב מאוחר מלעולם לא

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-05-24 09:15:47

חוק הגמלים: מוטב מאוחר מלעולם לא
"חוק הגמלים: מוטב מאוחר מלעולם לא"

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שניה ושלישית את 'חוק הגמלים' יחד עם תקנות לסימון גמלים בשבב תת עורי והטלת אחריות פלילית על בעלי הגמליםועדת הכלכלה אישרה ביום שלישי השבוע לקריאה שניה ושלישית את 'חוק הגמלים' ואת תקנות סימון בעלי חיים, במסגרתם יסומנו גמלים בשבב תת עורי.

החוק שצפוי לעלות להצבעה במליאה לקריאה שניה ושלישת בשבוע הבא, הוא פרי יוזמה של תנועת רגבים, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), תושבי הישוב רתמים, וחברי כנסת נוספים.
החוק קובע לראשונה כי בעליהם של הגמלים יישאו באחריות פלילית במקרה של תאונה וגרימת נזק, לחייב את סימונם בשבב דיגיטלי תת עורי בו יאוחסנו פרטי הבעלים - בדומה לשבב אלקטרוני בו מסומנים כלבים.החוק החדש יחייב גם העברת בעלות מסודרת שתתועד במאגר נתונים בידי משרד החקלאות.
מאיר דויטש, מנהל מחלקת מדיניות וחקיקה בתנועת רגבים, מציין כי גיבוש החוק החל לפני כשלוש שנים בעקבות מותו של דוד כהן ז"ל מהיישוב רתמים, כתוצאה מהתנגשות עם גמל בכביש המוביל ליישוב.
"מאז התנעת הליך החקיקה ועד היום, נקטפו חייהם של עוד שלושה בני אדם כתוצאה מתאונות עם גמלים", אומר דויטש. "לאחר התאונה האחרונה בה נהרג הנער ליאל אלמקייס בן ה-13, התגייס יו"ר ועדת הכלכלה חה"כ איתן כבל לעניין ודחף במהירות את הליך החקיקה. אנו מקווים שתקנות אלה יביאו לצמצום בתופעת הגמלים המשוטטים, ובכך יינצלו חיי אדם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' :
"דמם של תושבי הדרום אינו הפקר. תופעת הגמלים המשוטטים חייבת להיפסק, זהו חוק מציל חיים"

עוד מוסיף סמוטריץ':
"מדובר בחיי אדם ואין לנו פריוולגיה לעבור לסדר היום. תופעת הגמלים המשוטטים חייבת להיפסק.
הבסיס למניעת התופעה מסכנת החיים הוא יצירת הרתעה ואת זה אמור לעשות החוק שהגשתי. לאחר סחבת ארוכה שמקורה בעודף ביורוקרטיה במשרדי הממשלה החוק עבר בדקות האחרונות בועדת הכלכלה. זה צעד חשוב וכבר בשבוע הבא בע"ה החוק ייכנס לספר החוקים של מדינת ישראל".
בחוק ישנן שלוש נקודות עיקריות שיכולות לצמצם את התופעה באופן משמעותי:

"ראשית, תיקבע חובת סימון גמלים בשבב תת עורי שיאפשר זיהוי וודאי ותמידי של הגמל ובעליו. שנית, תיקבע חובת רישום בעלות במאגר שיוקם לשם כך בשירות הוטרינרי. ושלישית וחשוב מכל, תיקבע חזקה פלילית, בדומה לזו שקיימת במרשם הרכבים במשרד הרישוי, שתקבע שמי שרשום במרשם כבעלים של הגמל יישא באחריות פלילית בגין רשלנות ופשיעה בהשגחה על הגמל. לאחר מספר מקרים שבהם בעלי גמלים משוטטים ייקנסו וישבו בכלא תיווצר הרתעה שתביא לכך שבעלי הגמלים ישגיחו טוב יותר על הגמלים וימנעו מהם להגיע לקרבת הכבישים. גם לאחר שהחוק יושלם צריך יהיה לעמוד על המשמר ולוודא שהוא מקוים ונאכף בנחישות. חיי אדם לפני הכל", אומר ח"כ סמוטריץ'.

סיגל מורן, ראש המועצה האזורית בני שמעון:
"אני מברכת על אישור "חוק הגמלים". זהו השלב הראשון בטיפול בבעיית שוטטות בעלי החיים הגדולים וסכנתם בכבישי הדרום . יש עדיין הרבה מה לעשות בנושא אך אני שמחה על העשייה החשובה בנושא ומקווה, בשם כל תושבי הנגב, שנזכה לראות שינוי אמיתי בנושא בקרוב. תופעת החיות המשוטטות, לא רק הגמלים, בנגב כולו היא אחת הבעיות איתה, אנחנו  הרשויות המקומיות, המשטרה והסיירת הירוקה נאלצים להתמודד על בסיס יומיומי בכלים ומשאבים מוגבלים מאוד וללא יכולת אכיפה הרתעתית משמעותית.  מדובר  בבעיה שניתן לפתור אם רק מציבים אותה כיעד בסדר העדיפות הנכון. אין כאן עניין בין יהודים וערבים, הסכנה היא לכל תושבי הנגב . בעלי העדרים המאפשרים לבעלי החיים להסתובב בכבישים הם פושעים לכל דבר ועניין ממש כמו נהג ששותה לשכרה ועולה על ההגה.  החוק יאפשר לזהות את בעלי העדרים הללו ולפעול נגדם ביד קשה. לצד זה נדרש להוסיף משאבים וכ"א , כל אלו יחד ייצרו את ההרתעה הדרושה וימנעו את האסון הבא."