הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חגיגת ניצחון

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-05-09 18:28:40

חגיגת ניצחון
"חגיגת ניצחון"

יום השנה לניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית צוין באירועים רבים בעיריום הניצחון באירופה נקרא גם יום הניצחון על גרמניה הנאצית- היום בו חוגגים את ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה בשנת 1945.

במדינות המערב נחגג יום זה ב-8 במאי ואילו בגוש המזרחי - ב-9 במאייום הניצחון בחבר המדינות.
הכניעה ללא תנאי של גרמניה הנאצית התרחשה ב-7 במאי בריימס שבצרפת ונכנסה לתוקף ב-8 במאי.
בעלות הברית החליטו להכריז על כך בפומבי רק ב-9 במאי. למרות התכנון, דלפה הידיעה במערב וחגיגות ענק פרצו כבר ב-8 במאי) בעיקר בלונדון ,(שם השתתפו יותר ממיליון איש בחגיגות.למרות שמלחמת העולם לא הסתיימה בתאריך זה, אלא רק ב-15 באוגוסט ,1945 יום הניצחון על יפן, נחשב תאריך זה ( ה-9 למאי) לתאריך שבו מצוין סוף המלחמה.

בשבוע האחרון קיימה עיריית ערד, מחלקת קליטה ואירועים, מספר אירועים בעיר לציון יום השנה לניצחון על גרמניה הנאצית, ובראשם צעדת הכבוד שהפכה כבר למסורת מבורכת בה צועדים זה לצד זה וותיקי המלחמה, משפחותיהם, חיילים ותלמידים. כאשר צועדים רבים מחזיקים תמונות של יקיריהם שלחמו במלחמת עולם השנייה. הצדעה שלוותה בשירי המלחמה המשיכה עד לאנדרטת 'צער וניצחון' בשכונת גבים שם נערך הטקס המרגש שמתקיים מדי שנה. בטקס התארחו לוחמי הצבא האדום לשעבר, עטורי מדים ומדליות שזכו לכבוד רב.
עו"ד ניסן בן חמו, ראש העיר, מ"מ וסגן ראש העיר דודי אוחנונה, סגן ראש העיר אלי מצליח, חברי מועצה, גב' פאולינה צור, יועצת קליטה בכירה במשרד העלייה והקליטה וכמובן, תושבי ערד. חיילי בא"ח נחל במשמר כבוד ליד האנדרטה הוסיפו לטקס משמעות נוספת. וותיקי המלחמה התרגשו לראות את החיילים וספרו להם בהתלהבות על הימים ההם ועל הקרבות בהם השתתפו. ילדי גן גבים שרו ורקדו על הבמה וחילקו לכל אחד מהנוכחים ציפורן אדומה, פרח המסמל יותר הכל את הניצחון ,להקת ג'אז קלאס בהדרכת ליליה לובקובה שרה, תלמידי כיתה ט' מופת מהתיכון, קטרין טשקר ועומר ללוש, ברכו את "הסבים והסבתות" וריגשו מאוד את הווטראנים. ראש העיר, ניסן בן חמו, נשא דברי תודה ללוחמים שעצרו את הצורר הנאצי במלחמת העולם השנייה. בוריס בנשץ, יו"ר ברית וותיקי המלחמה ומיכאל שיסטר, יו"ר ארגון נכים ופרטיזנים נשאו דבר ברכה ותודות על התמיכה לה הם זוכים לאורך השנים בארגון אירועים וטכסים.
הטקס בהנחיית מרינה גלייזר, מנהלת מחלקת קליטה ואירועים, התנהל בעברית וברוסית לנוחות כל המשתתפים, והסתיים בהנחת זרים על האנדרטה ובשירת התקווה.

מלבד טקס זה התקיימו כאמור אירועים נוספים, ביניהם, אירועים חגיגיים במועדון סמובר, מועדון קהילתי של עמיגור אשלים, הקרן לידידות בשיתוף פעולה עם המחלקה לקליטה ובית גלעד קיימו אירוע מרגש בו נכחו עולים חדשים שהגיעו זה מכבר.

כמו כן התקיים אירוע מרגש של תיאטרון מלינקי, בהצגה בה סופר סיפור מדהים על חייל רוסי אשר הציל מאות יהודים בזמן המלחמה. ובערב יום חמישי יערך קונצרט חגיגי בכיכר העיר בהשתתפות אמנים רבים ויוקדש לשירים משנות מלחמת העולם השנייה.