הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

המערבהדרום הפרוע

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-04-25 20:26:02

המערבהדרום הפרוע
"המערבהדרום הפרוע"

ביום שישי: בדואים רעולי פנים יורים מנשק אוטומטי בכביש 40, תוך ביצוע עבירות תנועה וסיכון הנהגים והסובבים אותם

ביום שני: בדואים חלקם רעולי פנים נכנסים לצומת אוהלים כנגד כיוון התנועה וחוסמים נתיב על מנת "לסגור חשבון".

מועצת הנגב : "אנו דורשים ממשטרת ישראל לטפל באופן רציני ואחראי בתופעה"
גלעד ארדן: "הלחימה באלימות ובהשתוללות בכבישי הדרום חייבת לעלות מדרגה"
ראש מועצת עומר: "תוצאה של ענישה מגוחכת של בתי המשפט בישראל".
ח״כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת ):"אנו מגנים בשאט נפש את האירועים שהיו בסוף השבוע"
תנועת רגבים: "נדרשת אכיפה סדורה ונחרצת בנגב - לא רק אחרי סרטונים וויראליים"

(ניתן לראות את הסרטונים בגיליון הדיגיטלי – לחץ כאן) https://youtu.be/QtZdLiANcrQ

ביום שישי האחרון, 20.04.2018, בדואים תועדו כאשר הם יורים מנשק אוטומטי במהלך נהיגה בדרום באזור כביש 40, תוך עבירות תנועה וסיכון הנהגים והסובבים אותם. בתיעוד נראים צעירים כשפלג גופם העליון מחוץ לרכב תוך שהם מנפנפים ברובים ויורים באוויר. ראש מועצת עומר: "תוצאה של ענישה מגוחכת של בתי המשפט בישראל".

ביום שני השבוע תועדו בדואים נוספים בצומת אוהלים בפעילות עבריינית תוך שהם באור יום, נכנסים לצומת נגד כיוון התנועה וחוסמים את הנתיב ימינה ובועטים ברכב הנמצא במקום.

"משטרת ישראל רואה בחומרה כל ניסיון לפגוע במרקם החיים התקין ובפגיעה בביטחון האזרח הנורמטיבי", מוסרים במשטרה ומוסיפים: "אנו רואים את אירועי הירי שהיו במהלך סוף השבוע בחומרה רבה ופעילות המשטרה תמשך ככל שיידרש עד למעצרם של כלל המעורבים״, נמסר מהמשטרה.

בעקבות דיווח שהתקבל ביום שישי האחרון אודות ירי בכביש 40 סמוך לצומת אוהלים, הוקפצו למקום שוטרים שפתחו בסריקות במקום לאיתור החשודים. מחקירה ראשונית עלה כי ככל הנראה מדובר בירי על רקע חתונה שהתקיימה באותו ערב בישוב שגב שלום. בפעילות במישור הגלוי והמודיעיני אותרו מעורבים החשודים בביצוע הירי.

בלילה יצאו לוחמי משמר הגבול ומשטרת ישראל לפזורת רמת חובב, משם יצאה שיירת החתונה. במהלך החיפושים שנערכו במקום אותר ג׳יפ ובו קליעים וכן רייזר, שני הכלים השתתפו בתהלוכה והם הועברו למשטרה. כמו כן עוכבו שני תושבי המקום, אב ובנו, בחשד למעורבות באירוע והם הועברו לחקירה ביחידה המרכזית של משטרת ישראל בבאר שבע.החתן ואביו, תושבי שגב שלום, עוכבו אף הם לחקירה שבסיומה נעצר החתן.
המשטרה ממשיכה בפעילות הנחושה כנגד עבירות אחזקה, סחר ושימוש באמל"ח וכנגד נהיגה פרועה המסכנת את משתמשי הדרך.

הודות לפעילות מודיעינית מעמיקה תפסה המשטרה כמויות נשק חסרות תקדים, בישובי המגזר הערבי בפרט. הן רק בשנת 2017 נתפסו אלפי אמצעי לחימה, נעצרו בכל רחבי הארץ 2,225 חשודים והוגשו 1,137 כתבי אישום כנגד חשודים בגין עבירות אמל״ח. מדובר בעלייה של 9.5% בכמות המעצרים ושל 42% בכמות כתבי האישום ביחס לשנת 2016.

בנוסף, בפעילות האכיפה הממוקדת של שוטרי משטרת ישאל בכבישי הנגב, ניתנו למעלה מ-15,000 דוחות תנועה בגין עבירות מהירות, אי ציות לתמרורים, נהיגה בזמן פסילה, סטיות מנתיב ועקיפות ועוד.

"משטרת ישראל תמשיך לפעול למניעה, סיכול ואכיפה של אחזקה, סחר ושימוש באמצעי לחימה למען שלומם וביטחונם של כלל אזרחי מדינת ישראל ותמשיך לפעול כנגד בריונות בכביש וכנגד נהגים הנוהגים בניגוד לחוק תוך שהם מסכנים את עצמם ואת משתמשי הדרך האחרים", נמסר מהמשטרה.

בתגובה לאירוע מיום שני מסרה המשטרה: "ביום שני סמוך לשעה 10:00 התקבל במשטרת ישראל דיווח אודות תגרה ותקיפה בכביש 40 / צומת אוהלים. מתחקור ראשוני של שוטרים שהגיעו למקום עולה החשד כי הרקע לאירוע פלילי, נפתחה חקירה ונאספו ממצאים. בפעילות משטרתית שנערכה ביום שני בלילה, אותר ונעצר אחד החשודים במעשה, תושב הפזורה בן 29, התקיפה ובעודו רעול פנים. משטרת ישראל תמשיך ותפעל למען בטחונו של האזרח שומר החוק, ומנגד מיצוי הדין עם אלו הבוחרים בדרך פורעת חוק ועבריינית. ביום שלישי השבוע ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו."


תיעוד מעצרו של סוחר אמל"ח על ידי לוחמי יחידת המסתערבים של משמר הגבול/משטרת ישראל במעבר מיתר שבדרום הארץ

בהמשך לפרסום שהותר השבוע, כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעצרו במהלך חודש מרץ, אזרחים ישראליים תושבי ערוער שבנגב, ופלסטיני תושב יטא, בחשד למעורבותם בסחר באמל"ח בין שטחי הנגב לבין שטחי איו"ש, הותר ביום שלישי השבוע פרסום סרטון מעצרם של אחד החשודים הישראליים שהיה בדרכו לשטחי יו"ש עם עוד שני אנשים בתאריך 16.03.18.
(ניתן לראות את המעצר בגיליון הדיגיטלי – לחץ כאן - https://youtu.be/jKFk7QiGvvA)

מחקירת הפרשייה בשב״כ ובמשטרה עלה כי החשודים סחרו באמל"ח אל מול גורמים בנגב ובאיו"ש, כאשר חלק מאמצעי הלחימה, נגנבו מבסיס צה"ל ונמכרו לחשוד תושב יטא, אשר עסק גם בסחר באמל"ח בהיקפים נרחבים מאוד אל מול גורמים נוספים בגדה.
כאמור בסרטון נראים לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב נטמעים במעבר מיתר וממתינים להגעתו של החשוד בסחר באמל"ח. עם הגעת הרכב ובו 3 חשודים ביניהם החשוד בסחר, ביצעו הלוחמים את המעצר.
ח״כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת ):״הנהגת האוכלוסייה הערבית גינתה לאורך כל הדרך ובאופן רציף את תופעת הנשק הבלתי חוקי והתפשטות גורמים פליליים ביישובים הערביים וקראה לא פעם לאיסוף נשק זה ולטיפול יסודי בתופעות מכוערות אלה . ואין חולק על כך, שאנו מגנים בשאט נפש את האירועים שהיו בסוף השבוע שכללו התנהגות בזויה ובריונית באחד מהצמתים דרומית לעיר ב״ש. וגם הפעם, אנו שוב חוזרים ומדגישים שתופעות כאלה אפשר למגר ע״י איסוף הנשק הבלתי חוקי וטיפול יסודי בגורמי הפשיעה. אך עם זאת , אין מקום להאשמה גורפת וקולקטיבית והתלהמות  והסתה לא מקובלת כלפי האוכלוסייה הערבית בדואית בנגב ויצירת תמונה מוטעית ורחוקה מהמציאות. רובה המוחץ של החברה הערבית בדואית בנגב הם אנשים שומרי חוק שסובלים זה שנות דור מאפליה ממוסדת והזנחה בכל רמות השירותים שאמורה לספק המדינה. ואין ספק גם, שהמדיניות הממשלתית כלפי החלק החלש ביותר באוכלוסייה זו בכפרים הלא מוכרים, מדיניות של הריסת בתים והשמדת יבולים חקלאיים ומלחמה במקורות ההכנסה המסורתיים שלה , גרמה לקרע עמוק ולחוסר אימון בין האוכלוסייה לרשויות המדינה השונות״.

מועצת הנגב: "לאור הפרסומים בשבוע האחרון על נסיעה פרועה ושימוש בנשק באופן לא חוקי בכבישים בנגב, מועצת הנגב מגנה בכל תוקף תופעות של אלימות ופשיעה מכל סוג, כמו גם השימוש הלא חוקי בכלי נשק.אנו דורשים ממשטרת ישראל לטפל באופן רציני ואחראי בתופעה, ולא לאפשר את קיומם של מקרים אלו. חשוב להדגיש כי מקרים אלו, הנעשים על ידי קבוצה קטנה של פורעי חוק, אינם מייצגים את תושבי הנגב. מרביתם של תושבי האזור, יהודים וערבים, מעוניינים לשמור על יחסי שכנות טובים ונפגעים קשות בשל אוזלת היד ובשל מדיניות אי האכיפה. אנו מבקשים לפעול לבירור שורש תופעות אלו וכן לקדם פתרונות שיסייעו במיגורן."

השר לביטחון פנים גלעד ארדן יביא ביום ראשון הקרוב להצבעה בממשלה את החוק שיזם ביחד עם שרת המשפטים איילת שקד, המחמיר באופן דרמטי את הענישה על ירי בלתי חוקי.
לפי ההצעה, העונש על מי שיבצע ירי בסביבת מגורים, בכבישים או בכל סיטואציה מסכנת חיים אחרת יעמוד על חמש שנות מאסר.  ביום שלישי השבוע כינס השר דיון דחוף במחוז דרום של המשטרה, בו השתתפו גם מפקד מחוז דרום, מפקד מג"ב דרום וכל הגורמים הרלוונטיים. בדיון הוצגו לשר תכניות המשטרה למאבק הירי הבלתי חוקי ולהגברת האכיפה בכבישי הדרום. כמו כן, שמע השר על המצב בשטח מפי ראשי הרשויות בדרום.

השר ארדן:"הלחימה באלימות ובהשתוללות בכבישי הדרום חייבת לעלות מדרגה. המשטרה תוגברה במאות רבות של שוטרים בכדי לחזק את האכיפה בכבישים ובאזורים רווי אלימות. אני מצפה מהמשטרה להגברה משמעותית של הנוכחות בכבישי הדרום ולחיזוק ההרתעה והאכיפה".
עוד הוסיף השר ארדן: "ללא עונשי מאסר של שנים ארוכות בכלא שיוטלו על ידי בתי המשפט לא נוכל לייצר את ההרתעה הנדרשת, ובכך חשיבותו של החוק שיעלה להצבעה בממשלה".

סיגל מורן, ראש המועצה האזורית בני שמעון: "ההתנהלות בכבישים הנראית בסרטון אכן חמורה ביותר וצריכה להטריד כל אחד מאתנו, אני מצפה מהמשטרה שתעשה את עבודתה ותמצה את הטיפול בכל מי שמרשה לעצמו לפרוע חוק. אך יחד עם זאת עלינו,  תושבי ישראל בכלל והנגב בפרט, לנהוג באחריות חברתית ולא להאשים חברה שלמה בהתנהגות פרועה ופושעת של בודדים. רוב רובה של החברה הבדואית שומרת חוק, רוצה בחיים שלווים ושקטים ומתנערת בדיוק כמונו מאלו המביישים את שמה. מרחבי הנגב ימשיכו להוות כר פורה לאיכות חיים ושותפות בין שכנים וקהילות".

תנועת רגבים: "נדרשת אכיפה סדורה ונחרצת בנגב - לא רק אחרי סרטונים וויראליים"
בתנועת רגבים בירכו על הצהרת השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, על גיבוש צעדים חסרי תקדים להגברת אכיפת החוק במגזר הבדואי.
"סרטוני הירי וההתפרעות בכבישי הדרום אותם הפצנו ברשתות החברתיות, עורר רעש רב וקיבל התייחסות נרחבת בתקשורת ואצל הפוליטיקאים. זה משמח ומעודד אבל למען האמת זה בעיקר מדאיג", אומר מאיר דויטש, מנהל מחלקת מדיניות ברגבים.
"מול הסרטון הזה שזכה להתייחסות רק בזכות התיעוד, יש אלפי אירועים דומים שלא מטופלים, ממש כמו תופעת הגמלים המשוטטים שכנגדה אנו מתריעים כקול קורא במדבר במשך שנים ארוכות, שעולה לכותרות רק כאשר יש הרוגים ופצועים".
"אם רשויות האכיפה בדרום עובדות לפי מדדי הוויראליות של הסרטונים, מדובר בהתנהלות מסוכנת שתמשיך את מצב האנרכיה בדרום. כמו בכל מקום בארץ, השטח העצום של מרחב הדרום דורש אכיפה יומיומית ונחרצת. כזו הכוללת החרמת נשקים, אכיפה על נהיגה שלא כחוק, סימון בע"ח מסכני חיים וכמובן פעולות נרחבות כנגד אלימות לכל סוגיה", מוסיף דויטש. "אנו מקווים כי דבריו של השר ארדן על צעדים חסרי תקדים מול הפשיעה במגזר הבדואי אכן יצאו לפועל".
לאור קריאות ראשי המגזר הערבי כי הם מעודדים את פעולת המשטרה לאסוף נשק בלתי חוקי מזכירים ברגבים, כי לאחרונה הסתיים בכשלון נחרץ, מבצע ארצי לאיסוף מרצון של נשק בלתי חוקי במגזר הערבי, שבמסגרתו הוחזרו 14 אקדחים בלבד. "התוצאות הללו מדברות בעד עצמן. ראשי המגזר הערבי מלינים בצדק כי עבריינות פנימית בתוך המגזר לא מקבלת תשומת לב ציבורית דומה. לשם שינוי אמיתי עליהם לנקוט בפעולות ממשיות בתוך המגזר, ולא להסתפק במס שפתיים".