הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-04-22 10:59:19

ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה
"ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה"

מערכת עיתון הצבי

יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוין השבוע במספר אירועים בעיר. הטקס העירוני המרכזי נערך באנדרטת השואה והגבורה סמוך לבית ספר אבישור בהשתתפות ניצולי שואה, בני משפחותיהם, ראש העיר, חברי הנהלת העיר, הרב הראשי, שוטרי ערד  ותושבים רבים. בטקס שהופק ע"י מחלקת האירועים של העירייה הודלקו 6 לפידים ע"י הניצולים:
גב' לולה ארביב, ילידת 1930, ניצולת גטו ג'אדו , בלוב, אחותה נרצחה על ידי הגרמנים בניסיון להציל את אביה, שבהמשך נפטר בעקבות מחלת הטיפוס בגטו. עלתה לארץ בשנת 1949. יש לה שלושה ילדים, 10 נכדים ו2 נינות.
מר יצחק קולטוניוק, יליד.1928, ניצול גטו ז'ורנישה, ויניצה עלה ארצה ב1990. אלמן, יש לו בת וחתן, שני נכדים ונינה.גב' גילמן נינה, ילידת  1932 ניצלה בדרך נס עם אחותה מירי גרמנים ביער ז'טומיר ,אוקראינה, בו נרצחו כל בני משפחתה האחרים. אחיות הסתתרו ביערות עם אנשים זרים שהפכו לחברים לצרה. אחד מאחים שלה, בן 20, נפצע במלחמה ומת מפצעיו. עלתה ארצה ב1997.יש לה בת ,שני נכדים ונינים.        
גב' ומר טרס  סוניה ילידת 1938 ומר טרס סולה , יליד  1933, אוקראינה, ניצולי גטו אולגופול, ויניצה. הם עלו לארץ יחד עם בנם בשנת 1993 , יש להם שני נכדים שאחד מהם משרת בצהל .        קלישר יוסף  ילידי 1930, ניצולי גטו מורפה , ויניצה.עלו ארצה ב1995.נשואי לקלישר פאינה ניצולת גטו מורפה , ויניצה.      
גרובמן אסתר, ילידת 1920, ניצולת  גטו קאונס, בליטה ומחנה השמדה בגרמניה. עלתה ארצה ב1991 יחד עם שני ילדיה .יש לה ששה נכדים והרבה נינים.

תפילות וקטעי קריאה ושירה נישאו באוויר. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, נשא דברים ואמר בין היתר: " אף אחד לא יכול היה להאמין שהמדינה התרבותית ביותר באירופה, מבצעת רצח עם שיטתי. המדינה שידעה גאונים בתחומי ההגות, הספרות, השירה והמוסיקה כמו בטהובן, מוצרט, גתה, קאנט, באך, מרקס, וגנר, ניטשה, שטראוס ועוד רבים אחרים - איבדה כל צלם אנוש. והעולם שתק. גם כאשר לא היה ספק מה עולה בגורל היהודים באותה גרמניה נאצית, כשכבר נודע על הגטאות, הרכבות ומחנות ההשמדה - עדיין העולם שתק. 

היום, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, אנחנו כאן בערד הקטנה לא שותקים. אנחנו מדברים ומספרים ומנציחים את זכרם של בני עמנו ומבינים שאין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו בלבד. "

בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיים אירוע עירוני מרגש מאוד באולם אורון, בהשתתפות חברי המשלחת לפולין מחזור נ' מתיכון אורט ערד. והשנה הטקס "כעוף החול", אופיין בסיפורם של אלו ששרדו למרות הכל והצליחו לבנות חיים במדינה חדשה. עבור רבים מהניצולים סיום המלחמה היה רק התחלה. התחלה של התמודדות  עם אובדן וכאב, התחלה של התמודדות עם שאלות זהות ואמונה, התחלה של המסע לארץ ישראל להקמת מדינה. חובתנו לזכור ולא לשכוח את ששת המיליונים שנרצחו, חובתנו לזכור ולא לשכוח את הגזענות ואובדן צלם אנוש וחובתנו לזכור ולא לשכוח גם את אלו שכמו עוף החול קמו מאפר השואה ותרמו להקמה ועיצוב המדינה.