הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

כשחרדים, חילונים וערבים התאחדו

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-02-22 14:22:48

כשחרדים, חילונים וערבים התאחדו
"כשחרדים, חילונים וערבים התאחדו"


 


אלפים הפגינו בערד ביום חמישי האחרון נגד התוכנית לכריית פוספטים: "תחזירו לנו את האוויר"

 

 

כבר לקראת השעה 16:00 ביום חמישי ניתן היה לראות את אלפי התושבים מגיעים לכיכר הכניסה לעיר על מנת להשתתף בהפגנה שלא נראתה מעולם בעיר ערד. יהודים וערבים, חרדים וחילוניים מערד, מכסייפה, מאל-פורעה, מאל זערורה. כולם הגיעו כאחד, על מנת להפגין ולמנוע את הקמת מכרה שדה בריר. כולם עמדו באמירה משותפת: "לא לשדה בריר".

המאבק נגד כריית פוספט בשדה בריר שבנגב הוא כנראה המאבק הסביבתי הפעיל הוותיק ביותר בישראל. תחילתו עוד בראשית שנות ה־80 של המאה ה־20, לאחר שהתגלה, במקרה, כי העיר ערד וסביבתה יושבות על מרבץ פוספטים ענק ואיכותי, המכונה 'שדה זהר'.

 

עם הגילוי, בשנת 1981, הגישה למוסדות התכנון חברת פוספטים בנגב, חברה ממשלתית דאז, בקשה לכרייה באזור, בצירוף "תסקיר השפעה על הסביבה" שהצביע כי לכרייה לא תהיה השפעה מזיקה על העיר ערד. המועצה המקומית ערד ביקשה לבחון את ''תסקיר ההשפעה על הסביבה'', והקימה צוות מומחים, ששלל את התוקף של המסמך בטענה שלא הוכן לפי ההנחיות של המשרד לאיכות הסביבה.
בו בזמן הקימו תושבים מערד עמותה שעניינה התנגדות לכריית פוספטים ליד היישוב.

 

בשנת 1985 הגישה "רותם דשנים" (כיום "רותם אמפרט בע"מ" או "כיל רותם", חלק מקבוצת "כימיקלים לישראל") לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום, בקשה נוספת לכרייה בשדה זוהר. גם לתוכנית זו התנגדה עיריית ערד והתנגדו פעילי הסביבה בעיר, ולאחר דיונים שונים הוחלט בשנת 1997 לקדם תוכנית מצומצמת יותר לכרייה בחלקו הדרומי של שדה זהר, באזור המכונה כיום 'שדה בריר'.

 

סביב 'שדה בריר' ישנם אין ספור חוות דעת שונות ומנוגדות בנוגע להשפעות הסביבתיות והבריאותיות של הכרייה, הקמת ועדות במשרד הבריאות ובמשרד להגנת הסביבה, הקמת ועדה של משרד האוצר ומשרד הכלכלה לבחינת משק הפוספטים בישראל, התערבות של משרדי ממשלה שונים לרבות משרד ראש הממשלה והכנת תוכנית מתאר ארצית לכרייה וחציבה של מינרלים תעשייתיים, לרבות פוספט.

 

חברת 'רותם אמפרט' מכריזים שהכרייה באזור לא מסוכנת לבריאות, לא של העובדים ולא של התושבים, ומתריעים שעתודות הפוספט לכרייה נגמרות ושאם לא יאושר מכרה חדש החברה תיסגר ותפטר את כל העובדים. תעשיית הפוספט המורחבת גם מעסיקה עובדים רבים, באופן ישיר ועקיף, משלמת מיסים ומגדילה את היקף הייצוא של המדינה. מדובר במצרך הכרחי ויש לו שוק מקומי ובינלאומי והוא משמש גם כחומר גלם בתעשיית דשנים ענפה שהתפתחה בארץ.
מנגד, תושבי האזור ומומחים מקומיים ובין לאומיים טוענים בתוקף שהכרייה היא סכנה ממשית לבריאות הציבור, ושהיא תוביל לעלויות סביבתיות כגון זיהום שמוביל לתחלואה ותמותה, פגיעה בערכי טבע ובמגוון הביולוגי, פגיעה בערך הנדל"ן באזור ובפוטנציאל לפיתוח התיירות ועוד.

 

בעוד שהליך התכנון של שדה בריר החל, ועדת הכלכלה דנה ביום שלישי לפני כשבוע בהחלטת קבינט הדיור לאשר את תוכנית מכרה הפוספטים בשדה בריר ובהשפעה שלה על התושבים ועל הסביבה. בדיון שהוא למעשה דיון לפרוטוקול. גם תושבי ערד וסביבתה לא ויתרו וביום חמישי האחרון יצאו תושבי העיר, חילוניים ודתיים, יחד עם התושבים הבדואים בפזורה, להפגנת מחאה משותפת בהשתתפותם של סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, חברי הכנסת, דב חנין, סעיד אלחרומי, טלב אבו-עראר, ג'מעה אזברגה מהרשימה המשותפת, יעל כהן-פארן (המחנה הציוני), טלי פלוסקוב, סגנית יושבת ראש הכנסת (כולנו), ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו וחברי מועצת העיר.

כ-3000 משתתפים (מספר מוערך) נכחו בהפגנה ביום חמישי האחרון, מפגן שלא משאיר מקום לפרשנות, ערד והפזורה נגד שדה בריר. ילדי חסידות גור העצימו את ההפגנה בכך שחבשו לפניהם את מסיכות החמצן וזאת במטרה לעורר את המודעות לזיהום האוויר שיגרום המכרה.שלטים עם הכיתוב: "לא לנסיון על בעלי חיים", ילדי ערד רוצים להיות בריאים", שדה בריר, גונבים לנו את האוויר", "יהודים וערבים ביחד", "נגד המכרה", "סרטן ריאות זה לא תשתית לאומית", "בנגב ייבחן העם", רוצים לחיות בלי מכרות" ועוד.

הראשון לנאום היה סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן:
"חבריי, חברי הכנסת, סגנית יושב הראש של הכנסת וראש העיר. תושבי האיזור, ערד, הנגב ויישוביי הבדואים. הכנס היום, העצרת, ההפגנה, היא למען שמירת הבריאות על התושבים ולא משנה מהיכן הם ומי הם. לבריאות אין מחסום, כולם שווים. אנחנו מחוייבים למנוע את קבלת ההחלטה על ידי הממשלה, לכריית הפוספטים בשדה בריר. אני אומר באחריות, יש מקום אחר לכרייה, שדה בריר הוא לא המקום היחיד, זה לא צריך להיות שם. זה נאמר כאשר בידיי יש הודעה רישמית והיא חד משמעית, יש עוד מקום. לא צריך לסכן את בריאות הציבור. משרד הבריאות ביצע סקר בתקופתה של שרת הבריאות הקודמת, גרמן. הסקר נעשה על ידי פרופ' סאמט שקבע שיש סכנה מהותית בשדה בריר לתושבי הסביבה.

וועדת הכלכלה קבעה שאנו נעשה סקר חדש, אבל לא יהיה סקר כזה אלא אם כן יבטלו את החלטת קבינט הדיור. אמנם החלטות הוועדה לא מחייבות, אך לא ניתן לעשות מוועדת הכלכלה צחוק. אני מבטיח רק דבר אחד, אני מבטיח לא להרפות ולהעלות את הנושא לסדר היום בכל פורום, בכל דרך שרק ניתן. אני מודה לחברי הכנסת שהגיעו, לראש העיר, שהיו שותפים בנושא הזה, היות וזה נוגע לכולם".

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לחץ את ידו של סגן שר הבריאות והודה לו. בנאומו אמר ראש העיר:
"איזה מפגן של עוצמה, מפגן של אחדות. חברים, מדובר במאבק הסביבתי הארוך ביותר במדינת ישראל. למעלה מ-30 שנה מנסים להקים בשדה בריר מכרה פוספט. לא הצליחו וגם לא יצליחו וזה בזכות הרבה אנשים טובים. אני רוצה להגיד כאן תודה, קודם כל לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, על האומץ הציבורי לבוא ולהגיד בצורה ברורה, לא ניתן לפגוע בתושבי ערד והפזורה, סגנית יושבת ראש הכנסת, טלי פלוסקוב, ראשת העיר לשעבר, שגם היא התנגדה בזמן כהונתה לשדה בריר והגיעה לתמוך. חברי כנסת נוספים. תודה רבה על התמיכה בנו. אנחנו מסתכלים כאן על הפגנת העוצמה. עיריית ערד מובילה את המאבק הזה בצורה ברורה. יש את משרד הבריאות שהוא אמון על  בריאות הציבור והוא קובע בצורה ברורה שהקמה של מכרה פוספט יפגע בציבור, תושבי ערד, הפזורה וחיילי צה"ל בסביבה. הפגיעה בבריאות לא פוסחת על אך אחד. אין הבדל בין דת, גזע ומין. היא פוגעת בכולם ולכן כולם נמצאים פה באמירה ברורה שאנחנו לא ניתן לזה לקרות. אני חייב להגיד לכם, ערד מלבלבת, ערד צומחת,  אנחנו בכיוון הנכון,  יש לנו כאן שיתופי פעולה ולא ניתן למכרה הזה לעצור את הצמיחה של ערד. אני מבקש ממך, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אני מבקש ממך, יש לך את הכוח לעצור את זה בממשלה, אנחנו יודעים שאתה תעשה הכל על מנת שהבריאות של תושבי ערד והפזורה לא תיפגע ואני מבקש גם מכל חברי הכנסת להעלות את קול הצעקה הזה. אנחנו פועלים  גם במישור המשפטי, גם במישור הציבורי וגם במישור הפוליטי, שזה המישור שלכם, אנחנו זקוקים לעזרה שלכם ואנחנו שמחים שאתם פה ואנו לא ניתן לכרות כאן פוספטים!"

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת):

" אני רוצה לומר לכם, שהמאבק הזה הוא מאבק כל כך צודק, שלפעמים אני בכלל מתפלא למה בכלל צריך להיאבק על זה. משרד הבריאות אומר, "המכרה הזה מסוכן!", מומחה בין לאומי, "המכרה הזה מסוכן!", ההיסתדרות הרפואית אומרת, "המכרה הזה מסוכן!", איגוד רופאי בריאות הציבור אומר, "המכרה הזה מסוכן!", קבוצה של מדענים שולחת מכתב ומסבירה, "המכרה הזה מסוכן!", אז איך זה יכול להיות שלמרות שהמכרה הזה יהרוג אנשים ולמרות שהמכרה הזה יגרום לגירוש של אלפי אנשים מהבית שלהם, איך זה יכול להיות שהמכרה הזה בכלל מקודם?
 איך זה יכול להיות, שבכלל התוכנית הזו נמצאת על השולחן?
אני אגיד לכם, התשובה היא נורא פשוטה, יש אנשים שלא רואים בני אדם, והם יכולים לראות רק פוספטים, זו יכולת מאוד מיוחדת, היא מוזרה מאוד, אבל כנראה שיש בממשלה גם אנשים כאלה. שלא רואים את בני האדם אלא רואים רק את הפוספטים ורואים את הכסף מאחורי הפוספטים שהולך להגיע לטייקון שבכלל גר בלונדון. המאבק הזה הוא על מאבק על חיים ובריאות של התושבים כאן בערד ושל היישובים הערבים הבדואיים ולכן אני נמצא כאן יחד אתכם כי אני חושב שהמאבק שלכם  הוא חשוב. המאבק הזה הוא לא רק על החיים והבריאות שלכם. אני גר במרכז הארץ ואני רוצה לומר לכם שזה לא רק מאבק של הנגב, זהו מאבק על מי אנחנו, איזה חברה אנחנו? מה סדר העדיפויות שלנו? מה חשוב ומה לא חשוב כאן? ואני באתי לומר: "כן, בעולם שלי, העיקר הבריאות, העיקר החיים, הכסף של המיליונרים והמיליארדרים, בסוף התור", זה המסר שלנו מכאן. אני נמצא כאן ואני נורא מתרגש, כי אני מכיר גם את הוויכוחים שקיימים בין הציבורים השונים בנושאים שונים. וכאן אני רואה ציבור מאוד גדול של תושבים מערד, ישובים ערביים בדואים, של הקהילה החרדית הגדולה בערד, כולנו ביחד מבינים, המאבק הזה הוא על פיקוח נפש, הוא מאבק על החיים, הוא מאבק על הבריאות, אנחנו נהיה כאן ביחד, ביחד אנחנו ננצח!"

סגנית יושבת ראש הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו):

" היום אני גאה בכם, יש לי דבר אחד לומר כאן, לא ניתן לשדה בריר לקום, לא ניתן לאף אחד להתערב בחיים שלנו, אני רוצה לומר לך אדוני סגן השר, השותפות שיש לנו בכנסת, אתך, עם חברי הכנסת שהגיעו וגם אם אלו שלא הצליחו להגיע היום. הם אומרים לי, אנחנו איתכם, אני רוצה שתדעו, יש לכם תמיכה מאוד רחבה גם בירושליים. אני חיה וגרה בערד. מחמם את הלב לראות איך הם דואגים לנו, הם כל הזמן מעלים את זה לסדר היום, ורק אתמול, ח"כ טאלב אבו-עראר מהרשימה המשותפת העלה את הסוגייה הזו ובהסכמה החלטנו שאנו נמשיך את הנושא בדיון (בוועדת הפנים) כדי להסביר לאלו שלא רואים אותנו כאן באיזור, שהבריאות זה דבר שלאף אחד אין זכות לפגוע בו. אמרנו ונמשיך לומר, לא ניתן להפוך את עצמינו לשפני ניסיון. אני לא רוצה שהנכד שלי יהיה שפן נסיון של אף אחד. אני בטוחה שכל אחד שנמצא כאן חושב בדיוק כמוני. רבותיי, תושבים יקרים, כל מי שעומד כאן, חברי מועצת העיר, חברי כנסת, אנחנו נמשיך במאבק, אנו נעביר את קולכם למקומות ששם מקבלים את ההחלטות וכמו שאמר דב חנין, ביחד ורק ביחד אנחנו ננצח".

ח"כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת):
סגן השר, יעקב ליצמן, אנחנו מעריכים מאוד את העמידה האיתנה שלך נגד המכרה האומלל, נגד הגזירה הנוראית הזאת, נגד תושבי הנגב המזרחי, נגד תושבי ערד, כסייפה ,אל-פורעה, אל-זערורה וכל תושבי הנגב. אנחנו נעשה את הכל, ביחד, בתיאום מלא. שבועיים שאנחנו לא נחים אחרי ההחלטה האומללה שנקבעה בקבינט הדיור. כבוד סגן השר ערער על ההחלטה הזו. אנחנו רוצים לשלוח מכאן מסר מאוד חשוב וברור: "הגזירה הזאת לא תעבור, נקודה", אנחנו כאן בדואים, ערבים, יהודים, עומדים כאן ביחד. זה לא יפגע רק בתושבי אל-פורעה ואל-זערורה, זה יפגע בבריאות של תושבי ערד, של תושבי ים המלח, זה יפגע בתיירות, כל מי שמדבר על תעסוקה הוא ישלם מחיר כבד. ולכן ביחד נעמוד נגד המכרה האומלל הזה. אני נפעם מההתגייסות של אנשי ערד, כל הכבוד ניסן, כל הכבוד לחברי מועצת העיר, לוועד הפעולה מערד ואנחנו אנשי כסייפה, אל-פורעה וכל ערביי הנגב, נתגייס אתכם עד שנוריד את המכרה מסדר היום".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני):

"כל הכבוד לכל אחד ואחת מכם, ילדים, מבוגרים, יהודים, ערבים, חרדים וחילוניים. זה כל כך מרגש אותי. אני יותר מ- 20 שנה בפעילות סביבתית עוד הרבה לפני חברותי בכנסת ואף פעם לא ראיתי ולא חוויתי כזאת הפגנה, כל הכבוד לכם. זה לא סתם, אתם יודעים, 2500 אנשים, מתים כל שנה מזיהום אוויר, זה מספר נוראי. המספר הזה אסור שיגדל, המכרה הזה רק יביא לגידול במספר הנוראי הזה. המכרה הזה יביא רק נזק בריאותי, זה נאמר על ידי קודמיי. אנחנו יודעים שיש כאן טייקונים שמחזיקים את המדינה במקומות "מאוד רגישים" ואותם בעלים של "רותם אמפרט" הם גם הבעלים של בתי הזיקוק בחיפה, מפעלי ים המלח, ברום ושל כמעט כל המפעלים הכימיים שבמדינת ישראל. זו התעשייה הכי מזהמת במדינה והם לא עושים כלום על מנת להפוך את המפעלים שלהם לנקיים יותר ומי שסובל אלו אנחנו, תושבי מפרץ חיפה, תושבי הנגב ולא יכול להיות שאנחנו תמיד נצטרך לבחור בין תעסוקה לבין בריאות, המשוואה הזו צריכה להיפסק, אפשר גם וגם. מה שקרה בנחל אשלים זה אותו מפעל שרוצה להחריב כאן את ערד, אל תטעו, זאת הייתה רשלנות. מה שקורה כאן זה מדהים והממשלה לא תוכל להתעלם מהפגנת הכוח הזאת. אנחנו בכנסת לא ניתן לדברים לעבור, נקודה. כל הכבוד לכם".

 

 

 

ח"כ טלב אבו-עראר (הרשימה המשותפת):

ח"כ טלב אבו-עראר פנה לתושבים הערביים בהפגנה בשפה הערבית ואז המשיך בעברית:
"מכובדי, סגן השר, יעקב ליצמן, ראש העיר ערד, ניסן בן חמו, חברי מועצת העיר, חברי הכנסת. אני בא לומר כאן דבר אחד פשוט: במדינות דמוקרטיות נאורות, הממשלה מגינה על העם, דואגת לשלומם, לבריאותם, אף פעם לא הייתה מדיניות של ממשלה הגורמת לנזק לתושבים שלה עצמה. אנו מוחים בכל תוקף כנגד הקמת המכרה. אנו רואים את הסכנות המשתקפות לנו מן המכרה. הרי לא סתם משרד הבריאות מתנגד, הצבא מתנגד, משרד איכות הסביבה מתנגד. מה שאמר חברי דב חנין, כל העולם מתנגד. למה דווקא הממשלה הזו תומכת. העברנו את הדיון לוועדת הפנים ואני מזמין את כולם לבוא ולהשתתף בדיון החשוב הזה כדי למנוע את הקמת המכרה. אני גאה באחדותכם, במאבק הזה שאין לנו דרך אחרת, אלא להצליח".

שרית עוקד:
"יש כאן אלפי אנשים שיש להם סיסמה אחת: "רוצים לחיות בלי מכרות". אנחנו קבוצה שמובילה את המאבק כבר הרבה מאוד שנים. למעלה מ-30 שנה. המאבק הזה לא ייתן למכרה הזה לקום. 55 אלף תושבים שייפגעו מהמכרה הזה, בבריאות, בפרנסה, בחיים שלהם. לא נתן לזה לקרות, לא ניתן לזה לכרות, נעשה הכל כדי להמשיך ולחיות, סגן השר, ליצמן, עוזר לנו למעלה מ- 10 שנים, מהרגע שנכנס לתפקיד. דיברנו איתו, הרופאים שלו דיברו איתו ומאותו רגע הוא הפך לתומך הכי נלהב של המאבק ואנחנו באמת רוצים להודות לו על הפעילות שלו. נעשה הכל על מנת שהמכרה לא יקום".

אחרון הנואמים היה ג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת):

"אני מתרגש ושמח לראות אלפי אנשים שמגיעים להפגנה הזו. ההבדל בין המאבק הזה למאבקים אחרים הוא שיתוף הפעולה הרחב בין יהודים לערבים, חילוניים לדתיים, מכל המגזרים.
סגן השר, תודה רבה לך על העמידה האיתנה שלך ואתה ממשיך לדבוק במטרה. זיהום אוויר לא מבדיל בין ערבי ליהודי, בין חילוני לדתי. כולנו ניאבק על מנת שיהיה לנו אוויר נקי. ערד היא עיר תיירות, אתם יודעים כמה נזק ייגרם לעיר הזו, אם יקום המכרה? בעבר כל מי שהיה חולה במחלה נשימתית הגיע לערד, בעיות עור? ים המלח, כל התיירות באיזור תיפגע. אני מבקש מסגן השר, תבדוק כמה מיטות אשפוז תצטרך להוסיף אם המכרה הזה יקום. אנחנו רוצים לשלוח מסר חד משמעי לממשלה לחזור בה מההחלטה המצערת".

לאחר הנאומים פנה סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, אל חסידיו, שאר חברי הכנסת שוחחו עם המפגינים ולאחר שעה ארוכה התפזרה ההפגנה בצורה מסודרת.