הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

היום, הפגנה משותפת של תושבי העיר והפזורה כנגד מכרה שדה בריר

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-02-07 23:08:56

היום, יום חמישי בשעה 16:00, תושבי ערד והפזורה יֵצְאו להפגנה משותפת נגד הקמת מכרה שדה בריר.

ליצמן: " נציגי משרד הבריאות מתנגדים באופן נחרץ לתוכנית"

איתן כבל: "נגייס את כל הכנסת לעצור את הכרייה בשדה בריר עד שנדע בוודאות שאין סיכון בריאותי"

לראשונה כל הגופים הפוליטיים בעיר, מתאחדים למאבק משותף ובו ישתתפו תושבי ערד, חרדים וחילוניים, יהודים ובדואים תושבי הפזורה כנגד הקמת המכרה. סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, עתיד להשתתף גם הוא בהפגנה.
הדיון שמתקיים כבר שנים ארוכות ומעורר מחלוקת בין משרדי הממשלה באשר להקמת המכרה צפוי להגיע להחלטת ממשלה ביום ראשון הקרוב, בשל כך יוצאים תושבי ערד והפזורה, חילונים וחרדים, בדואים ויהודים, למלחמה משותפת בניסיון להשפיע על החלטת הממשלה. מי שמוביל בין היתר את ההתנגדות הוא סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.
לפני כשבועיים אישר קבינט הדיור את הקמת המכרה בניגוד לדעתו של סגן השר ליצמן. מאחר ורק שר יכול לערער על החלטת הקבינט, חתם ראש הממשלה בנימין נתניהו על הערעור נגד ההחלטה, וביום ראשון הקרוב צפויה הממשלה לדון בערעור.
ביום שלישי השבוע, התקיים דיון בוועדת הכלכלה, אותה יזם ח"כ סעיד אלחרומי, מהרשימה המשותפת, בה הועלתה הצעה לסדר יום בנושא "החלטת קבינט הדיור לאשר את תוכנית שדה בריר" ו- "ההשפעה על התושבים והסביבה מכריית שדה בריר" ביוזמת ח"כ איתן כבל. בוועדת הכלכלה בנושא שדה בריר, הצהיר ליצמן שהוא מתכוון להצביע ביום ראשון כנגד החלטת קבינט הדיור בנושא המכרה.
בדיון נכחו חברי כנסת מהרשימה המשותפת- דב חנין, טאלב אבו ערר, ג׳מעה אזברגה מהרשימה המשותפת, מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, שדיברו על גירוש של מעל 10,000 בדואים מהאזור, ח"כ יעל גרמן, לשעבר שרת הבריאות שחזרה והדגישה שמשרד הבריאות התנגד ומתנגד להקמת המכרה.
"נגייס את כל הכנסת לעצור את הכרייה בשדה בריר עד שנדע בוודאות שאין סיכון בריאותי" - כך אמר ביום שלישי השבוע יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל בדיון דחוף בעקבות החלטת קבינט הדיור לאשר את תוכנית מכרה הפוספטים בשדה בריר. בוועדה השתתף סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שעל פי הסיכום הקודם בוועדה נדרש לבצע תסקיר בריאות באזור, בטרם תאושר הכרייה במועצה הארצית לתכנון ובנייה. ואולם הוועדה הארצית אישרה את הכרייה בחודש שעבר מבלי לתאם זאת מול משרד הבריאות.

לדברי ליצמן, "הכרייה בשדה בריר מזיקה והורגת". הוא הוסיף כי הסכים לבצע תסקיר בזמנו, אך כעת, לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה העבירה החלטה בניגוד לאותו סיכום, הוא לא מוכן לשום תסקיר ושום התקדמות אחרת עד שהחלטת המועצה לא תבוטל.
"השרה הקודמת הזמינה תסקיר שמצא שזיהום האוויר הוא פי 6 מהתקן, איך אפשר לעבור על זה לסדר היום? אותי לא מעניין כסף וביזנס, אני אעשה את הבלגן הכי גדול. אני פונה לוועדה שתקבל החלטה שלא עושים כלום עד שלא מבטלים את החלטת המועצה הארצית, ורק אח"כ נדבר על תסקיר", אמר.
נציג המשרד להגנת הסביבה, שחר סולר, אמר כי המשרד לא מתנגד שיהיה תסקיר השפעה על הבריאות, אבל זה לא מבוצע במשך שנים. ליצמן שאל: "מי אשם בזה? אולי זה נגד השר שלך או המשרד שלך?". סולר אמר בתגובה כי המועצה הארצית ביקשה מהמשרד להגנת הסביבה תסקיר השפעה על הסביבה, וביקשה שיעשה בהתייעצות משרד הבריאות וזה מבוצע. ליצמן הגיב: "יש דוח של פרופ' סאמט ואתה מצפצף עליו".
שרת הבריאות הקודמת, ח"כ יעל גרמן, הוסיפה: "ב-8 השנים האחרונות אני וליצמן אוחזים באותה דעה בעניין הזה. הכרייה לא רק תזיק לבריאות אלא גם לכלכלה, לתיירות ולסביבה ותהרוס את היישובים הבדואיים ותאלץ לעשות להם טרנספר. העלויות החיצוניות של הכרייה, שהמדינה משלמת, מסתכמות ב- 450 מיליון ש"ח בשנה." 

מנגד, נציג משרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, אמר כי כדי לעשות תסקיר צריך שיהיה אתר, ואם אין אתר אי אפשר לעשות תסקיר. לדבריו, אם ההחלטה תבוטל לא יהיה תסקיר. נציגת מינהל התכנון, נועה נאור, אמרה כי המועצה הארצית היא שקיבלה את ההחלטה, אף שמנהל התכנון הוא זה שהגיש למועצה את התוכנית. נאור הוסיפה: "כדי שהתוכנית תתקדם צריך תסקיר השפעה על הסביבה, כולל היבטים בריאותיים שייבחנו בתיאום עם משרד הבריאות, ואולם ליצמן טען כי הדברים לא נכונים.
מצידה של כי"ל נטען על ידי הסמנכ"ל, רני לובנשטיין, כי "אם יוכח שיש בעיה בריאותית לא נבצע כרייה". נציג עובדי רותם אמפרט, אהרון דנציגר המתגורר בערד, סיפר כי העובדים עוברים בדיקות תקופתיות של רופאה תעסוקתית, שאמרה בעצמה שאין סכנה בריאותית במכרה.
ח"כ סעיד אלחרומי, שביקש גם הוא דיון בנושא, אמר כי לא מדובר רק בנזק לבדואים באזור אלא גם לערד. לדבריו, יש חלופות אחרות באזור הם רק עולות יותר כסף. "כל תושבי הנגב יעמדו יחד נגד התוכנית ויקיימו הפגנת ענק ביום חמישי בשעה 16:00 בכניסה לערד", אמר.
ח"כ מיקי רוזנטל הוסיף: "כמובן שהבריאות הכי חשובה, אבל גם תעסוקה בנגב זה חשוב ואסור לזלזל בזה. צריך לנקוט בעקרון הזהירות המונעת ואם יש ספק שזה מסכן את חיי התושבים המכרה לא צריך להיות שם". הוא הוסיף כי "לא נכון לאשר כרייה כיום כשהמחיר בשפל, אלא להמתין עד שהמחיר בעולם יעלה".

 

ח"כ דב חנין הוסיף כי המכרה לא מייצר תעסוקה וכי צריך להביא בחשבון את מקומות העבודה שילכו לאיבוד אם ערד תהפוך לעיר מכרות. "יהיו הרבה דפים שחורים בספר שייכתב על הפרשה, לצד שני אנשים שיבלטו לטובה - יעקב ליצמן ויעל גרמן", אמר.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בירך על שיתוף הפעולה עם ליצמן בנושא, על אף חילוקי הדעות בנושאים אחרים. "כשזה מגיע לבריאות התושבים יש הסכמה מקיר לקיר".

עוד נכחו בדיון, גם חברי עמותת רוצים לחיות בלי מכרות, יושבת הראש של העמותה, ד"ר שרית עוקד ונציגות של תושבי ערד. התושבים הצהירו שהם מתנגדים למכרה: "החיים של תושבי ערד והסביבה מונחים פה על הכף".
ד"ר עוקד אמרה: "כי"ל אמרו שאם מומחה בינ"ל יגיד שיש סכנה בכרייה, הם יורידו את זה מהפרק. למרות הדו"ח המפורט, הם עדיין מקדמים את הקמת המכרה".
את ההפגנה המתוכננת אישרה המשטרה ביום ראשון השבוע, עליה אף חתם מנכ"ל עיריית ערד, גרי עמל. יצוין כי סגן השר ליצמן עתיד להגיע ולהשתתף בעצמו בהפגנה.
"החשש העיקרי של התושבים ושל משרד הבריאות הוא מגידול בתחלואה במחלות נשימה וריאות", אומרים מתנגדי שדה בריר ומוסיפים: "על פי דו"ח של מומחה אמריקאי ששכר משרד הבריאות ב- 2014, הכרייה עשויה להוביל לשבעה מתים בשנה כתוצאה מזיהום אוויר."

פרופסור איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמר כי "מומחה בינלאומי, שאינו תלוי, שבחן את הפרויקט אף הוא, כתב בחוות דעתו כי על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, צפויה עלייה בזיהום האוויר החלקיקי ביישובים הסמוכים, שמשמעותו סיכון לתוספת תמותה ותחלואה בקרב התושבים".
במכתב מ- 2013 ל-פרופסור איתמר גרוטו על ידי ד"ר מיכה ברחנא וד"ר יהונתן דובונוב נרשם:
"אין ספק שהפעלת המכרה (שהינה פעילות מלאכותית) תביא לתוספת זיהום אוויר בערד וסביבתה, זיהום אשר נושא בחובו חומרים מסרטנים ודאיים וכתוצאה מכך לתוספת תחלואה ותמותה בתושבים הגרים בסמוך לאתר הכרייה. אנו תומכים במדיניות שנוקט משרד הבריאות בשנים האחרונות העומדת על כך שאין להוסיף זיהום אוויר לחשיפה קיימת וממליצים להמשיך במדיניות הורדת פליטות וחשיפה לזיהום אוויר אשר מביאים לעלייה בתוחלת החיים..... לפיכך (ולו רק מהיבט זה) , ביצוע כרייה ניסיונית בשדה בריר משמעותה הנה, ביצוע ניסוי בבני אדם (כהגדרת ניסוי רפואי בבני אדם)", כך נרשם במכתב.

כאמור, ההפגנה היום תחל בשעה 16:00 בכיכר הכניסה לעיר.