הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

עיתון הצבי בסדרת תחקירים העוסקים בחברי המועצה ופעילותם

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-02-07 23:08:22

עיתון הצבי בסדרת תחקירים העוסקים בחברי המועצה ופעילותם
"עיתון הצבי בסדרת תחקירים העוסקים בחברי המועצה ופעילותם"

 

והפעם, עיתון הצבי בודק:
מיהם חברי המועצה החרוצים ביותר במליאה ומי לא - מדד הרצינות של חברי המועצה

מיהם חברי המועצה שנעדרו ממחצית ישיבות המליאה בשנה האחרונה? מיהו שיאן ההיעדרויות? ומי לא הופיע לישיבה החשובה מכולן?
עד כמה הם עובדים לטובת הציבור?
חברי מועצת העיר הבטיחו לציבור, כל אחד מול הציבור והמגזר שלו, שמיום היבחרם למועצה הם יעבדו קשה וישרתו נאמנה את רצון התושבים. אכן ישנם מספר חברי מועצה שמשקיעים מזמנם בוועדות העירייה ומקפידים להשתתף בישיבות מועצת העיר המתקיימות פעם ולעיתים פעמיים בחודש. צריך לציין, שחלק נכבד מחברי המועצה מעידים שהם עובדים למען הציבור גם 'בזמנם החופשי', נמצאים בוועדות השונות בעירייה ופועלים מאחורי הקלעים למען בוחריהם.

מליאת המועצה, על פי הגדרתה, היא "חבר אנשים שנבחרו או נתמנו להיוועד, להתייעץ ולהחליט בעניינים הנתונים לסמכותם".
המליאה מהווה גוף דמוקרטי, היא מעין "בית נבחרים" מקומי, המוסד העליון של המועצה המקומית. זהו הגוף המוסמך לקבוע את תנאי החיים בתחומי העיר, להשפיע על איכותם, על הכתבת הסדר הציבורי ועל אכיפתו. המליאה היא למעשה החותמת הסופית לכל העשייה שמסביב, הן בוועדות השונות של העירייה והן בעבודה של חברי המועצה מחוץ לוועדות.
הזכות להשתתף בישיבות היא זכות בסיסית וחובה עיקרית של כל חבר במועצה. חברי המליאה נבחרו מטעם הבוחרים בהם, אך בתפקידם כחברי מליאה, עליהם לפעול למען הציבור כולו בתחום העיר ולא רק ציבור בוחריהם.
בתחקיר שנעשה על ידי עיתון הצבי התבררו הנתונים המראים שישנם חברי מועצה שבפועל לא טרחו להגיע אפילו לכדי מחצית מישיבות המועצה שהתקיימו בשנה האחרונה וזאת למרות הבטחותיהם לציבור תומכיהם. עיתון הצבי אסף את נתוני הנוכחות של חברי המועצה ועכשיו אתם יכולים לקבוע מי עובד בשבילכם, הציבור. ומי מתיימר לכך.

שמונה עשר (18) ישיבות קיימה מועצת העיר במהלך שנת 2017, מן המניין ושלא מן המניין. פעם בחודש, ביום שלישי הראשון של אותו החודש מתקיימת ישיבת מליאה שמן המניין. במידה וישנה עוד ישיבת מליאה מעבר לישיבה הקבועה, היא נקראת: 'ישיבה שלא מן המניין'.
יש לציין כי חברי המועצה אינם מחויבים להגיע לישיבות המליאה שכן זהו עניין התנדבותי אבל מצד שני הם ביקשו להיבחר על מנת לעשות למען הציבור שבחר בו.
הודעה על מועד הישיבה ונושאי הדיון בה נמסרים לחברי המועצה בהתאם לתוכן בין יומיים לכעשרה ימים לפני קיומה. למרות זאת, שימו לב, יש חברי מועצה שלא ממש מתאמצים להגיע אליהן.

חבר המועצה ולד סנדלרסקי (ליכוד) מהאופוזיציה נעדר מ- 9 ישיבות של מועצת העיר. אברהם ארנרייך (גור) מהאופוזיציה, גם הוא לא הופיע ל- 9 ישיבות מועצה, ואת השיא משווה חבר המועצה מתי רוז (ערד ביתנו) סגן ראש עיר בעצמו עד לא מזמן, עם היעדרות מ- 9 ישיבות מועצה. כלומר, היעדרות של 50% מכלל הישיבות.

צמודים אליהם במדד ההיעדרות נמצאים שניים. חבר המועצה מנו ביטמן, שמרבה להציג עצמו ברשת החברתית כנציג ציבור פעלתן, מתברר שהוא לא טרח להגיע ל- 8 ישיבות מועצה בשנה האחרונה. אחת מהישיבות שביטמן לא הגיע אליהן עסקה באישור התקציב השנתי על סעיפיו השונים. זו הישיבה החשובה ביותר עבור נציג ציבור, שאמור לייצג בישיבה זו את סדרי העדיפויות התקציביים של בוחריו. אל מנו ביטמן מצטרף חיים מזרחי (ערד ביתנו) שנעדר גם הוא מ- 8 ישיבות מועצה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, החליט לעשות סדר בנושא היעדרויות חברי המועצה מישיבות המליאה "לטובת פעילותה התקינה של הרשות", אומרים בעירייה. הראשונה לשלם את מחיר ההיעדרויות הרבות היא חברת המועצה ריקה צמח (עשייה לערד) שקיבלה השבוע מכתב התראה לפני הדחה מכהונתה במועצת העיר. צמח נעדרה מ- 5 ישיבות מליאה מן המניין רצופות ועל פי החוק, רשאי ראש העיר לסיים את פעילותה במועצה. ככל שתהליך ההדחה ייצא לפועל, את מקומה יתפוס הבא בתור ברשימת סיעת עשייה לערד, אליה שייכת צמח.

לציון לשבח על נוכחותם בישיבות המועצה זוכים סגן ראש העיר אלי מצליח (ערד ביתנו), ברוך שלסר (גור) וחברי המועצה עופר ארצי, פלורי שטרלינג, וראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שלושתם מסיעת 'עתיד חדש לערד', על כך שנעדרו מישיבת מועצה אחת בלבד. לאות הצטיינות זוכים קונסטנטין קוצ'נוב (עתיד חדש לערד) שלא נעדר מישיבת מועצה מאז תחילת כהונתו בחודש מרץ, וסגן ומ"מ ראש העיר, דודי אוחנונה (עשייה לערד), שנכח בכל ישיבות המועצה שהתקיימו במהלך השנה האחרונה.
במליאה שהתקיימה ביום שלישי האחרון אמר ראש העיר: "נוכחות של חברי מועצה במליאה היא חובה, אני חושב שהיא חובה.כמות ההחלטות שמתקבלות פה ביום נתון, היא מטורפת".

 

תגובות חברי המועצה (לפי סדר הגעתם אל המערכת):

מנו ביטמן: "הנתונים מעט מפתיעים. ככל הנראה רוב היעדרויות נובעות מנופש משפחתי או חולי, אבל הכמות פחות חשובה מהאיכות, חבל שעיתון הצבי לא מבצע תחקיר על ההצעות לסדר וקידום עשייה למען תושבי העיר של כל חבר מועצה, אלא בוחר להתעסק בסוג של תפל".

יצחק וייס: "מכיוון שאני עובד לעיתים מחוץ לעיר, לא תמיד מתאפשר לי להגיע, למרות שאני מנסה לתכנן כך שהנסיעות מחוץ לעיר לא יפלו על ישיבות המליאה".

ולד סנדלרסקי: "שנת 2017 הייתה שנה בה ביקרתי בחו"ל לא פחות מ-7 פעמים במסגרת פעילותי העסקית. עם זאת, הצלחתי לשלב ולהיות פעיל בלא מעט ישיבות ומעריך שרוב הישיבות בהם לא השתתפתי היו לא מן המניין. מאחל בהצלחה ועשייה רבה לכל חברי המועצה ב "2018.

חיים מזרחי: "אני עובד מחוץ לעיר ולעיתים גם בלילות ועבודה קודמת לכל.במקביל, הייתי מספר פעמים בטיפולים רפואיים מטעם משרד הביטחון מחוץ לעיר שנפלו על ישיבות מועצה ושני ישיבות באופן יזום, לא הגיע הסיעה בהצבעות בהם התנגדה ישראל ביתנו ואחד מהם זכור לי בנושא הפלת תשלום על שמירה על תושבי העיר שהמפלגה פועלת לביטולו".

משה קוואס: לא התקבלה תגובה.

אברהם ארנרייך: לא התקבלה תגובה.

ריקה צמח: "

מתי רוז, בחר להגיב בישיבת המליאה השבוע ביום שלישי: "יש מרדף חדש נגד חברי מועצה שלא נמצאים במספר כזה או אחר של מליאות. אני רוצה לחלק את זה לכמה גורמים.
אנחנו קמים בשש וחצי בבוקר לעבודה וחוזרים בשעה 19:00 בערב וזה כדי לפרנס את המשפחה שלנו. ישנם גם סיבות אישיות המונעות מאתנו לעיתים להשתתף במליאה. עוד גורם שלא לוקחים בחשבון הוא, שאנחנו משתתפים לא רק בישיבות מליאה,  אלא אנו שותפים גם בוועדות אחרות. זה לא מכובד. המשמעות של להיות חבר מועצה בעיר ערד, זה לחזור מהעבודה, לקחת חלק בוועדות מכרזים, וועדות ארנונה, לדבר עם תושבים, ללרכת לקנות לחמניות וזה לוקח לך 45 דקות ויש עוד הרבה משמעויות".

בבוקסה נפרדת -.

טבלת היעדרויות מ- 18 ישיבות המועצה:

ולאד סנדלרסקי – 9

מתי רוז – 9

אברהם ארנרייך – 9

מנו ביטמן – 8

חיים מזרחי – 8

משה קוואס- 6

יצחק וויס – 6

ריקה צמח- 5

ניסן בן חמו -1

אלי מצליח - 1

עופר ארצי - 1

פלורי שטרלינג - 1

ברוך שלסר- 1

קונסטנטין קוצ'נוב – 0

דודי אוחנונה - 0