הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

"האם תתרמו לנחל שהמפעל זיהם?"

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-02-07 23:04:06

מטיילים שהגיעו בשבת לטייל באזור נחל צאלים התפלאו לקבל שאלונים שבהם נשאלו אם הם מוכנים להשתתף בתרומה כספית שתועבר לשיקום נחל אשלים. "זאת חוצפה, במקום לקחת מהמזהמים הם בודקים אפשרות לקחת מהציבור" אמרו מטיילים שקיבלו את השאלון.

נחל אשלים נסגר על ידי הרשות לטבע וגנים בעקבות זיהום שנוצר משפכים שזרמו ממפעל רותם אמפרט ושיקומו יעלה מיליוני שקלים לפי הערכות.

"למעלה מחצי שנה נחל אשלים סגור למבקרים", אומרת שרית עוקד, יושבת ראש העמותה 'רוצים לחיות בלי מכרות' ומוסיפה: "לצערי, יהיה סגור עוד שנים רבות עקב זיהום הנחל בפוספט ובתוצרי עיבודו שכוללים גם חומצות ומתכות כבדות שמסוכנים לבריאות.
בימים אלה, שתושבי ערד נאבקים על עתיד העיר ונגד הפיכת בקעת ערד למכרה פוספטים גדול שיסכן את בריאות התושבים ויביא להרס העיר, מכרה שרשות הטבע והגנים תומכת בהקמתו, מנסים ברשות הטבע והגנים להתנער מאחריותם לטיהור נחל אשלים, ובודקים את נכונות הציבור לשלם על הזיהום שנעשה על ידי חברת רותם אמפרט, אותה החברה שרוצה להקים את המכרה המסוכן".

מרשות הטבע והגנים נמסר כי:
"שאלון זה הינו חלק מעבודת מחקר המבוצעת על ידי פרופ' ניר בקר, מומחה לכלכלה סביבתית שנשכר על ידי הרשות לטובת חישוב אומדן הנזק הכלכלי מאירוע הזיהום בנחל אשלים. מחקרים מסוג זה לרבות השאלון שהינו חלק משיטת המחקר, מקובלים הן בארץ והן בעולם סביב סוגיות סביבתיות ובכלל".