הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

"מצמיחים טוב" – ערב לזיכרו של רון קוקיא

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-01-24 21:43:59

"מצמיחים טוב" – ערב לזיכרו של רון קוקיא
""מצמיחים טוב" – ערב לזיכרו של רון קוקיא"

 

ביום ראשון השבוע נערך ערב עיון בספרייה העירונית לזכרו של רון קוקיא ז"ל.

השתתפו בערב המיוחד משפחתו של רון, הרב יגאל ינאי, ערן רולס – יו"ר מרכז הבנייה הישראלי ותא"ל במיל' דרור פלטין בו, סיפרו כל אחד מהמשתתפים סיפור אישי של צמיחה ממשבר.

"משפחתי ואני שמחים להיות כאן שוב בערד והפעם לערב של העשרה וחיזוק רוחני ומנטלי של שני מרצים מעניינים ומיוחדים", אומר בפתיחת הערב אביו של רון ז"ל, בועז, וממשיך: "אני מקווה שרון שומע אותנו כעת. הקשר שלנו עם ערד התחזק אחרי הרצח של רון. לפני הרצח היינו עוברים בערד לאכול ולקנות ולבקר בה. אני גם התאמנתי במילואים בסביבה שנים רבות.בשנה האחרונה, רון שירת בבא"ח נחל כאן קרוב.
דור, בני, התחיל פרוייקט להחלפת תאורת הרחוב בעיר, ובעבר הרחוק יותר, נוי, בתנו, שירתה כקצינת אימון גופני בחיל האוויר ושהתה תקופה בבסיס נבטים הקרוב.
מיד אחרי הרצח, היינו בכיכר ואח"כ בהדלקת נר ראשון בחנוכה. הגענו לביקור במכינה הקדם צבאית של ינאי והתארחנו בביתו של גמליאל המסגר/פסל שיכין גם פסל לזכרו של רון. היום אנו כאן, בערב עיון ומעדכן אתכם שנבוא שוב לנטיעות בט"ו בשבת ב-31.01 ובו יונצח רון וכן מתוכנן טיול ג’יפים לזכרו מערד לבריכת צפירה ב-16.02.
כמו נושא ערב זה, אנו כמשפחה עסוקים בהנצחת רון בדרך של עשיית טוב לעם ישראל וחיזוקו.זאת הן ביוזמות שלנו והן ביוזמות של אחרים. אנו מתכננים לבחון לעזור ולקדם דברים, למשל, חידוש המכינה הקדם צבאית בערד ע״י הרב יגאל ינאי עם הפעילות ההתנדבותית בקהילה".

עוד מוסיף בועז: "נושא הגיוס לצבא לשירות משמעותי וחיזוק צהל ומערכת הביטחון הוא בראש דאגתנו.הכרתי בחודש האחרון את עמותת כוכבי המדבר ששמה לה למטרה של שילוב בני העדה בדואית בחברה הישראלית ודו קיום בכבוד הדדי".

בועז מתייחס גם לנושא הרוצחים של רון באומרו:
"כפי שהסברתי אני בעד דו קיום וכבוד הדדי בין כול אזרחי מדינת ישראל.על האזרחים למלא חובותיהם ולכבד מוסדות המדינה הן במעשים והן בדיבורים.הסתה או אלימות אינם באים בחשבון בשום צורה.על האזרחים והמדינה להלחם ולהוקיע כאלו בכול דרך.
הרוצח, חאלד אבו ג'ודה ואחיו זאהי, הם עשב שוטה באוכלוסייה הבדואית, אך חוששני שהם אינם היחידים.משפחתי לא תסלח ולא תשכח לשניים האלו מחמולת אבו ג'ודה וכן לאביהם עודה אבו ג'ודה.עודה האב, ממן באופן פרטי את סנגורם של הרוצחים ובאמצעותו פנה אלינו לסולחה.הוא רוצה לעבור לסדר היום.האם הוא חושב שנעבור לסדר היום כדי שיוכל להמשיך בחייו הרגילים?
במקום לבקש סולחה, היה צריך בציבור ובפומבי לגנות את בניו ולעשות מעשה, כמו המשפט הבדואי, לפצות בכסף, אשר אנו נייעד לפעילות של דו קיום.אני קורא לתושבי ערד וכל הנגב, יהודים ובדואים כאחד, גם לא לשכוח ולא לסלוח להוקיע את כל המשפחה הזו.אני מדגיש שאני מדבר על עודה אישית ומשפחתו הקרובה.
אינני מדבר על כול החמולה כי נודע לי שיש בני חמולת אבו ג'ודה שהיו בצבא וגם בעמותת כוכבי המדבר, שרובם מכבדים את המדינה ואזרחיה.
משפחתי תעקב מקרוב אחרי המשפט שלמעשה יתחיל רק בחודש הבא.
אנו נפרסם מועדים של הדיונים והיינו רוצים למלא את האולם הדיונים בתומכי משפחתנו".

בועז מתייחס ל- 'חוק עונש מוות' שהוא מנסה לקדם:
"חבל שאין עונש מוות בישראל ואני קורא לכולם לתמוך בעונש הזה, הן בגלל עשיית הצדק והן, להרתעת מחבלים פוטנציאליים.למחבלים בשטחים אפשר כבר לבקש מבית המשפט הצבאי וחבל שלא עושים זאת.לפי סקרים שנעשו, 75% בעד ואפשר גם להביא זאת למשאל עם בצמוד לבחירות.חשוב שהאזרחים ומערכות המדינה יפעלו בקשיחות מול המסיתים ומחוללי הטרור וחשוב לגדוע אותם בתחילת דרכם. אחרת עלולה להיווצר התדרדרות שיוביל לעימות קשה.יחד עם זאת אל לנו להכליל על אוכלוסיות או עדות שלמות.לכלל אזרחי ישראל ולתושבי ערד בפרט אני קורא לבדוק את מי מעסיקים ועם מי עובדים או עושים עסקים.לבקש מכול מועמד לעבודה יהודי או בדואי תעודת יושר מהמשטרה.
טרור, פשיעה חמורה ותאונות דרכים שופכים דם יקר ועלינו להילחם בתופעות אלו במלוא הכוח. מי שמכבד האחר ואת המדינה נכבד ונקרב ומי שלא נוהג כך נלחם בו עד חורמה", מסיים בועז את דבריו.

 

מצמיחים תקווה

בדואיות ויהודיות שותלות יחד לזכר סמל רון קוקיא ז"ל- בהשתתפות משפחתו של רון, ראש עיריית ערד וראש מועצה מקומית ערערה. האירוע ייערך בערד במקום בו ארע הפיגוע- ביום רביעי ה- 31.1, ט"ו בשבט ביוזמת תנועת 'נשים עושות שלום'

 

בתאריך 30.11.2017 נרצח בערד החייל, רון יצחק קוקיא ז"ל בפיגוע לאומני. תושבי ערד הזדעזעו מהמקרה ולמרות שכמעט איש לא פגש אותו קודם, אימצו אותו אל ליבם ופניו של רון, נער יפה עיניים וחייכן, הפכו למוכרים לכל אחד ואחד.
הוריו של רון, לבנה ובועז, ואחיו שני דור ונוי, ביקרו בערד מספר פעמים – הם היו בתחנת מד"א כדי לפגוש את מי שטיפלו בבנם ברגעיו האחרונים, השתתפו בהדלקת נרות שהתקיימה במקום הרצח בנוכחות רבים מתושבי ערד, ובערב עיון לזכרו של רון בספריה העירונית. כך שבשבועות המעטים מאז הרצח נרקם קשר וחיבור אנושי בין משפחתו של רון ז"ל לבין תושבי ערד ויישובי הסביבה.

ביום רביעי הבא ( 31.1, ט"ו בשבט) ייערך אירוע נטיעות משותף- של בדואיות ויהודיות לזכר רון קוקיא ז"ל. האירוע ייערך במקום בו ארע הפיגוע בהשתתפות משפחת קוקיא, ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, ראש מועצה מקומית ערערה בנגב, מר נאיף אבו עראר ומעל ל- 200 נשים מכל רחבי הארץ והמגזרים.  

האירוע נערך ביוזמת תנועת 'נשים עושות שלום', תנועת השטח הבלתי מפלגתית, הגדולה בארץ. האירוע יחל ב- 31.10 (יום ד', ט"ו בשבט), בין השעות 16:00- 14:00 בכיכר רחוב חברון, פינת רחוב הקנאים בערד.

תנועת 'נשים עושות שלום' קוראות להגיע ולכבד את המעמד החשוב הזה.