הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מה ייפתח ומה ייסגר בשבת? כל מה שצריך לדעת על "חוק המרכולים"

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2018-01-16 16:41:16

מי לא יוכל לפתוח את העסק בשבת? למי יותר למכור ביום המנוחה? מה יעלה בגורל חוקי העזר העירוניים שאושרו לאחרונה בחופזה? האם ניתן יהיה לאכוף את החוק?

 

מה בדיוק אומר החוק?

לפי הצעת החוק בנוסח שאושר, חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו כפופים להסכמה של שר הפנים לצורך פרסום ברשומות, והסכמתו תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה כמוצע בחוק העזר נדרשת למלא צרכים שהם חיוניים לדעתו של שר הפנים.

 

הצעת החוק שאושרה מכלילה בהגדרה ״עסקים" את כל המוסדות או המקומות המנויים כיום בסעיף 249 (20) לפקודת העיריות ובכלל זה חנויות, אך היא מחריגה מסעדות, בתי קפה, בתי תה, בתי משקה וכל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום, וכן היא מחריגה מקומות של עינוג ציבורי (הצגות של תאטרון, קולנוע, קונצרט וכיו"ב).

 לדוגמה, חוקי עזר עירוניים שכמה רשויות מקומיות חוקקו לאחרונה בחופזה עשויים להפוך לחסרי חשיבות במקרה ששר הפנים יחליט לבטל אותם. עם זאת יצוין כי על מנת לסגור את העסקים באמצעות ביטול חוקי העזר, יצטרך שר הפנים אריה דרעי לנקוט צעד אקטיבי ולהתעמת עם הרשות המקומית במרחב התקשורתי-ציבורי.

עוד יצוין כי למרות הנוסח המקורי, שלא החריג חנויות נוחות בתחנות דלק, אישרה המליאה לפנות בוקר את ההסתייגות המחריגה את אותן חנויות. לפיכך, לשר הפנים לא יהיו סמכויות בעניינן, והוא לא יוכל להחליט אם לפתוח או לסגור אותן בשבת.

 

סוגיה בעייתית נוספת עוסקת באכיפה. בעל עסק שיפתח בשבת בניגוד לחוק צפוי לקנסות. ואולם ברשויות המקומיות אומרים שממילא אין להן כוח אדם שיוכל לאכוף את החוק. כלומר, אכיפה דורשה להעסיק פקחים בשבת שיחלקו דו"חות לכל בעל עסק שמפעיל מרכול או פיצוצייה ביום המנוחה. מלבד המחסור בכוח אדם, ברשויות מקומיות רבות אין כל מוטיבציה להפעיל פקחים לטובת העניין, ולכן שאלת היישום עומדת בספק.

חוק המרכולים אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת - ברוב של קול אחד ובערד הזדרזו להצביע לתיקון חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת מרכולים בשבת

"חוק המרכולים שאושר השבוע בכנסת מסמל את אחד משיאי הכניעה של מפלגת הליכוד למיעוט החרדי", אומרים בעירייה ומוסיפים: "חוק המרכולים מאפשר מעתה לשר הפנים לכפות סגירת עסקים בשבת ברשויות המקומיות, תוך התערבות גסה בצביון היישובים וברצון רוב התושבים באותה רשות מקומית. הליכוד, שמאפשר לפוליטיקאים החרדים להלך עליו אימים שופך תקציבים על ישיבות ואברכים, מבטל חובת גיוס, מפסיק עבודות אחזקה בתשתיות הלאומיות (רכבת) ועכשיו הוא גם נתן למיעוט פוליטי להרים לעברו אצבע משולשת בנושא השבת בניגוד לרוב החילוני והמסורתי בקרב בוחריו".

במספר רשויות ברחבי הארץ עלתה מחאה גדולה כנגד משחקי הפוליטיקה של שר הפנים והקואליציה הממשלתית, ונחקקו בהם תיקונים לחוק העזר העירוני שאינו מאפשר לכאורה לשר הפנים לעשות ככל העולה על רוחו.

גם בערד, הידועה במאבקיה בתחום זה, עלה הצורך בהגנה על הסטטוס קוו מפני התערבות של גורמים חיצוניים בצביון החיים העירוני.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, כינס השבוע ביום שלישי את מועצת העיר לאישור תיקון לחוק העזר, בכדי לשמר את המצב הקיים בעניין פתיחת וסגירה של עסקים בשבת.

חוק העזר העירוני- ותיקונו

"ראשית יש להבהיר, האיסור הגורף לפתיחת בתי עסק בימי המנוחה לא השתנה והוא נותר על כנו, במטרה לשמר את אופיים המיוחד של השבת ומועדי ישראל", מבהירים בעירייה. התיקון לחוק מבקש לאפשר המשך פעילות מקומות המסחר שכבר פתוחים בשבת (בתנאי שקיבלו היתר לכך) ולהמשיך להגביל את פתיחת אותם עסקים שלא במקומות המסחריים. התיקון לחוק העזר מוסיף הגדרות של "מרכול" ו"מרכז מסחרי" או מתחם קניות כדוגמת צים סנטר, חנות נוחות בתחנות הדלק ומרכז מסחרי שכונתי, כדי לשקף נכונה את אופיים ורצונם של רוב תושבי העיר על פי אורחות חייהם. מקומות אלה שכבר פועלים בשבת ימשיכו לתת שירות לציבור, "במטרה לשמר את צביונה של העיר ולאפשר לכלל תושביה לחיות בתחומה בהתאם לדתם, אמונתם, צרכיהם וברצונותיהם, ברוח הסובלנות המאפיינת את העיר", כך נכתב בתיקון לחוק.

 

המועצה מאשרת את התיקון לחוק

הדיון במועצת העיר היה רגוע למדי. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו הציג את התיקון בפני חברי המועצה ואמר כי, "אני רואה את תפקידי כמי שמחויב לשמור על הסטטוס קוו בעיר. אנחנו מכבדים את השבת ואת אלה שבוחרים לשמור עליה בדרכם. יחד עם זאת, צביון העיר נבנה בעשרות שנים על פי רצון הרוב המוחלט של הציבור. לכן לא נסכים שמישהו מגורמי השלטון המרכזי יכתיב לנו איך לחיות בביתנו. הים זה שר הפנים אריה דרעי ומחר מי יודע מי יהיה בתפקיד זה".

ברוב קולות חברי המועצה אושר התיקון לחוק. התנגדו לו חברי סיעת גור החרדית. התיקון לחוק יוגש כמקובל לאישור משרד הפנים, "דבר שנראה די אבסורדי", אומרים בעירייה. "ככל שיפעל משרד הפנים לסגירת עסקי מסחר, פנאי ובילוי בשבת כך יגיע התיקון לחוק העזר בערד וברשויות הנוספות לפתחו של בית המשפט העליון".