הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

נתוני משרד העבודה והרווחה לרגל היום הבינלאומי למניעת אלימות כנגד נשים שיצוין בעולם ב-25.11:

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-11-26 10:17:30

נתוני משרד העבודה והרווחה לרגל היום הבינלאומי למניעת אלימות כנגד נשים שיצוין בעולם ב-25.11:
"נתוני משרד העבודה והרווחה לרגל היום הבינלאומי למניעת אלימות כנגד נשים שיצוין בעולם ב-25.11:"

בשנת 2017 הגדיל המשרד את תקציב הטיפול

באלימות במשפחה ב-30% לכ-70 מיליון ₪

·         התעריף לאישה במקלט הוגדל בכ-33% לכ-20 אלף ₪ בחודש

·         נפתחו 11 מרכזים חדשים בקהילה לטיפול באלימות במשפחה

·         בשנת 2018 יוגדל התקציב לטיפול באלימות במשפחה ב-47 מיליון ₪ נוספים ויסתכם בכ-120 מיליון 

·         מאז כניסת השר חיים כץ לתפקידו הוגדל תקציב המשרד לטיפול באלימות במשפחה בלמעלה מ-62%

 

 שר העבודה והרווחה חיים כץ: "לא אחת נפגשתי עם נשים אמיצות שהחליטו לשים סוף להתעללות, הראש והלב התקשו להקל את הסיפורים והתחייבתי לפעול ככל הניתן על מנת לספק להן ולילדיהן את מירב הכלים ליציאה לדרך עצמאית ובטוחה. עשינו פריצת דרך משמעותית בטיפול באלימות במשפחה, הגדלנו את התקציבים והרחבנו את סל המענים. לאחר קרוב לשני עשורים של קיפאון, העליתי בעשרות אחוזים את תעריפי המקלטים וביטלתי את נוהל הקיזוז מקצבת הבטחת ההכנסה עקב השהייה במקלט ומשרד הרווחה הוא שממן את העלויות כעת. נמשיך ונשכלל את המענים לאיתור, למניעה ולשיקום במטרה למנוע את הרצח הבא".

 

אחת מאותם נשים אמיצות היא אניטה רוזנבאום,תושבת ערד, בת 50, אם לשלושה, גרושה, פעילה חברתית בתחום מניעת אלימות במשפחה ורווחה כלכלית. "מטרותיי הן להעלות את נושא האלימות במשפחה ומניעתה לסדר היום הציבורי וניצול ניסיוני האישי לטובת הצלת נשים וילדים במשפחות אלימות", אומרת אניטה וממשיכה: "היום כשאני כבר לא חיה בצל האלימות, חרטתי על דגלי להקל ולעזור לנשים נפגעות אלימות להגיע ולהרגיש את החופש והעצמאות שאני חשה מזה שנים".

אניטה גם מתנדבת במסל"ן ועובדת בשיתוף פעולה עם המשטרה והרווחה.

עמותת מסל"ן - מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ואלימות בנגב, פועל מאז שנת 1988, במטרה לסייע, ללוות ולהוות מקור ובסיס לתמיכה מעשית ורגשית לנפגעות, לנפגעים ולבני משפחותיהם. לצד הסיוע לנפגעים, העמותה פועלת להתמודדות עם שורש הבעיה - לשינוי חברתי, להעלאת המודעות ולצמצום משמעותי של תופעות האלימות והאלימות המינית הנפוצות בכל רובדי החברה, וזאת על ידי פעילויות חינוך, מניעה והסברה.

מרכז הסיוע מעניק את שירותיו לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ואלימות, מבוגרים כמו גם בני נוער וילדים, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאוםכלל שירותי הסיוע במסל"ן ניתנים ללא תשלום.

 

 

איך את עוזרת לנשים אחרות?

"יש לי הרצאה שקוראים לה "ממעמקים לחופש נולדתי" והיא מגוללת את סיפור חיי הנישואים שלי, ומספר שנים נוספות לאחר מכן, בצל האלימות (פיזית, מנטלית, כלכלית ומינית) מבן הזוג.

אלימות במשפחה אינה דבר קל, היא טומנת בחובה שינוי בכל תחומי החיים, הן האישיים והן של אלו שסבבו אותי. המטרה שלי היא לתת את הכלים להתמודד, דרך החוויות שעברתי וניסיון החיים שרכשתי, עם התופעה הזו, היא להראות, שלמרות הכאב והפחד, אפשר להתגבר ולהמשיך הלאה, לבנות חיים חדשים ומשפחה לתפארת.

את ההרצאה אני מעבירה לקהל יעד נרחב בגילאי העשרה ועד 120, נשים וגברים כאחד". אניטה מלווה ומאמנת אישית עבור נשים שעברו / עוברות אלימות במשפחה ומוציאה אותן ממעגל האלימות. "אני מזמינה כל אישה שעוברת או עברה מסע ייסורים שכזה לפנות אלי ולא משנה מצבה הכלכלי. כולן תקבלנה מענה אישי ומיידי", אומרת אניטה וממשיכה:

"בעבר עבורי וגם בהווה עבור נשים רבות להגיש תלונה או בקשה להגנה/הרחקה זהו קושי גדול שמתבצע תוך כדי רעד, פחד ומורא לאחר תקופת סבל ארוכה מאוד וגם כשכבר הצו בידיהן הן לא תוכלנה לשכוח את הפחד לצאת לרחוב, לגן, לביה”ס או למכולת. כל רחש בחדר המדרגות מקפיץ אותן לעינית שבדלת. הפחד מכה בהן שוב בכל רגע". אניטה השתתפה בדיון בנושא הצעת חוק הפיקוח האלקטרוני. הצעת ומטרת החוק שהגישה ח”כ עליזה לביא היא למנוע מקרי אלימות בין בני זוג עקב הפרות של צווי הגנה/הרחקה, הפרות שלעתים עולות לכדי רצח. לפי הצעת החוק, בית המשפט יהיה רשאי להורות למי שהוצא נגדו צו הגנה/הרחקה להיות תחת פיקוח באמצעות אזיק אלקטרוני, שיינטר את מיקומו ויתריע באם המפוקח מתקרב לבן המשפחה שלבקשתו הוצא צו ההגנה/הרחקה.
"לפני כחודשיים עבר החוק שיצמיד אזיק אלקטרוני לגברים אלימים שלא מכבדים צו הרחקה", אומרת אניטה וממשיכה:
"עכשיו סוף סוף הכל מוכן, וכעת הסכימו להתחיל פיילוט המותאם לדברים אלימים אמיתיים.אני מאחלת לכולנו שהפיילוט יהיה הצלחה כבירה ונשים שורדות אלימות יוכלו סוף סוף להרגיש שהמשטרה מסוגלת להגן עליהן ופועלת לאכוף צווי הרחקה".

לפי נתוני משרד העבודה והרווחה  בשנת 2017 נרצחו (עד כה)  14נשים, 8 מהן בידי בני זוג בהווה או בעבר ו-6 נוספות על ידי קרוב משפחה שאינו בן זוג, כך עולה מנתוני המשטרה שנמסרו למשרד הרווחה. בדומה לשנים קודמות גם השנה שיעור הנרצחות הערביות והעולות ממדינות חבר העמים גבוהים ביחס לשיעורן באוכלוסייה. ואולם, בשונה משנים קודמות בשנת 2017 כל הנשים שנרצחו בידי בני זוג היו יהודיות. לעומת זאת מתוך שש הנשים שנרצחו על ידי בן משפחה שאינו בן זוג, חמש היו ערביות. שלוש מתוך הנשים שנרצחו על ידי בן-זוג היו עולות ממדינות חבר העמים.

 

בשנת 2017 משרד העבודה והרווחה היה שותף מרכזי בתיקון חוק הבטחת הכנסה ולפיו יבוצע מיצוי זכויות אקטיבי וזכאותה של כל אישה ששוהה במקלט להבטחת הכנסה תיבדק בזמן השהייה בו. כמו כן המשרד היה שותף מרכזי בתיקון חוק שירותי הרווחה, מענק הסתגלות לנשים יוצאות מקלט שבזכותו לראשונה החל משנת 2017 נהנית כל אישה יוצאת מקלט (הזקוקה לכך) וילדיה, מתוכנית ליווי אינטנסיבית שתימשך עד שנה מיום היציאה מהמקלט, אשר כוללת סיוע בתחומי חיים שונים, כגון: ליווי במיצוי זכויות, הכנה לחיי עבודה, הכשרה תעסוקתית וסל מענים גמיש במטרה למנוע את חזרה לחיים עם בן המשפחה האלים מסיבות של קושי כלכלי וסוציאלי בכל היבטי החיים. עוד במסגרת תיקון החוק יוגדל מספר דירות המעבר לנשים יוצאות מקלט מ-12 דירות הנותנות מענה לכ-40 נשים ולמעלה מ-70 ילדים בשנה, ל-22 דירות אשר יתנו מענה לכ-44 נשים וילדיהן בו זמנית. כל זאת בהשקעה שנתית של כ-10 מיליון ₪ בשנה. החל משנת 2017 החל פיילוט במסגרות לראשונה יוכלו 2 נשים עם ילדיהן המתבגרים בגילאי 13 ומעלה לקבל הגנה וטיפול במקלט תוך התייחסות לצרכיהם הייחודיים.

כמו כן במסגרת התכנית הלאומית למניעת אלימות במשפחה, משרד העבודה והרווחה יגדיל את התקציב למניעת אלימות במשפחה בשנת 2018 ביותר מ-47 מיליון ₪, במסגרתם יורחבו המענים המידיים במצבי חירום, תורחבנה פעולות המניעה וההסברה, יורחבו המענים הטיפוליים לגברים ונשים בקהילה, יורחבו היחידות הטיפוליות למניעת התעללות בזקנים, תימשך שותפות משמעותית של המשרד בתיקוני חקיקה ובקידומה לשיפור הטיפול וההרתעה בתחום- הכללת אלימות נפשית בחוק העונשין, הכללת אלימות כלכלית בחוק למניעת אלימות במשפחה, תיקונים בחוק זכויות החולה ועוד.

 

כמו כן עולה מהנתונים כי בשנת 2016, 285 מקרב המשפחות המטופלות היו של אזרחים ותיקים ובמסגרת זו טופלו 318 נשים קשישות, 148 גברים קשישים, ו-28 ילדיהם הבוגרים. במוקד הטלפוני 118 שמפעיל משרד העבודה והרווחה 24 שעות ביממה כל ימות השנה התקבלו בשנת 2016
1,400 פניות טלפוניות בעניין אלימות במשפחה. 923 פניות מנשים שדיווחו על אלימות מצד בני זוגן, ו-69 פניות מגברים שדיווחו על אלימות מצד בנות זוגם. מדובר בעלייה מתונה של כ-4% במספר הפניות לעומת מספרן בשנה הקודמת.

בשנת 2016 התקבלו מבתי המשפט כ-4,000 בקשות לתסקירים של שרות המבחן במשרד העבודה והרווחה לצורך אבחון והערכת סיכון בעבירות אלימות במשפחה, אשר היוו כ-19% מכלל הבקשות לתסקירים בשירות המבחן. כ-3,000 מתוכן היו בעבירות של אלימות בין זוגית והיתר בעבירות אלימות כלפי ילדים, כלפי הורים וכלפי בני משפחה אחרים. בשנת 2016 טיפל שירות המבחן למבוגרים במשרד העבודה והרווחה בכ-1,500 צווי מבחן ופיקוח מעצר בתחום האלימות הזוגית. כמו כן הפעיל שירות המבחן 25 קבוצות טיפוליות ייעודיות בתחום האלימות הזוגית בפריסה ארצית, בהן טופלו 326 גברים, ועוד חמש קבוצות ייעודיות לעצורי בית בגין עבירות אלימות כלפי בת זוג. שירות המבחן מפעיל  שני בתים טיפוליים לגברים הנוהגים באלימות כלפי בנות זוגם, "בית נועם" במרכז הארץ ו"דיאלוג מחודש" בדרומה, בכל אחד מהם שהו השנה כ-80 גברים בטיפול אינטנסיבי וברמת פיקוח גבוהה.