הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הזינוק במתמטיקה: הנתונים נחשפים

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-11-16 12:31:07

הזינוק במתמטיקה: הנתונים נחשפים
"הזינוק במתמטיקה: הנתונים נחשפים"

בשנים האחרונות נרשמה עלייה באחוז הניגשים לבגרות ב-5 יחידות במתמטיקה. לראשונה, נאספו הנתונים לכדי מפת שיעור הניגשים בחלוקה ליישובים.

ערד זינקה ב- 50% בתוך כשנתיים!

 

ירון רבינוביץ'

בפעם הראשונה לקחו את נתוני משרד החינוך הרשמיים וכעת ניתן לראות את מפת הניגשים לחמש יחידות בגרות במתמטיקה. הסיפור הכי מפתיע הוא לא במרכז אלא דווקא בפריפריה הגיאוגרפית.

 

באר שבע עשתה קפיצה של 87% בניגשים ל- 5 יחידות תוך 5 שנים ,אבל הסיפור האמיתי היא העיר ערד, שתוך שנתיים עשתה קפיצה של 50% מ- 8.6% ניגשים לבגרות 5 יחידות ל- 13%. שיעור הניגשים ל- 5 יחידות בגרות במתמטיקה, הגבוה ביותר בנגב. אחוז הזכאים לבגרות עולה ל 84% - כמו ברשויות החזקות במרכז הארץ.

הבגרות במתמטיקה היא אולי הבגרות החשובה ביותר, ובמשך זמן רב הבגרות ב-5 יחידות הייתה בראש סדר העדיפויות של משרד החינוך. לראשונה, נאספו נתוני משרד החינוך לכדי מפת הניגשים ל-5 יחידות בבגרות על פי היישובים. הממוצע הארצי עלה והעיר המובילה בכמות הניגשים היא קריית אונו בה 30.4% מתלמידי התיכון ניגשים לבגרות הנחשבת, נתון מרשים במיוחד ביחס לממוצע הארצי שעומד על 11.4%.

במקום השני, נמצאת רמת השרון, ששברה את השיא של עצמה עם 28%. העיר באר שבע עשתה קפיצה של 87% מאז שנת 2012 והגיעה ל-10.3% ניגשים. במקרה של ערד, בתוך שנתיים, העיר עשתה קפיצה של 50% ודימונה כמעט הכפילה את הנתונים מ-4.5% ל-8.6%.

מגמת העלייה נרשמה גם באזור הצפון. כך במקרה של כרמיאל, שבמרוצת השנים הייתה מתחת לממוצע הארצי משיגה 15.8%.

המגמה אמנם חיובית, אבל יש עוד ערים שזקוקות להשקעה רבה כמו למשל אור יהודה, שנמצאת הרבה מתחת לממוצע: בשנת הלימודים תשע"ד לא היה בכל העיר ולו תלמיד אחד שסיים את לימודי 5 היחידות במתמטיקה. השנה כבר ניגשים 15 תלמידים. מדובר אמנם בשיפור, אך עדיין רחוק מהממוצע הארצי.

 

תלמידי אורט ערד יכולים להתכונן לבד לבגרות

מורי ותלמידי בית הספר אורט ערד מנויים על אתר GOOL, האתר הלימודי הגדול כיום בישראל

האתר מציע הכנה למבחנים אקדמיים, פסיכומטרי ובגרויות דרך האינטרנט בהתאמה אישית.

אתר GOOLמשרת יותר מ-35,000 סטודנטים ותלמידי תיכון בשנה עם למעלה ממיליון צפיות חודשיות בשיעורי הווידאו, ומאות אלפי כניסות לאתר מידי חודש.

כמחצית מהמוסדות האקדמיים בישראל ומאות בתי ספר תיכוניים וביניהם גם בית הספר אורט ערד,  נעזרים בשירותי ההוראה והתרגול בווידאו של אתר GOOLעל מנת להגדיל את סל השירותים והמענה לתלמידים שלהם.

תחום ה-Edtech(Education Technology), שחברת GOOLהיא מהחלוצות בו, מרכז עניין רב בקרב משקיעי טכנולוגיה בשנים האחרונות עם השקעות בהיקפים של מאות מיליוני דולרים.

חברת GOOL היא היחידה בארץ, שהאתר שלה קיבל את אישור משרד החינוך להכנה לבגרות במתמטיקה 3, 4 ו-5 יחידות בקורסי וידאו, ובמהלך הרבעון השני של שנת 2017, תשיק טכנולוגיה חדשה לשירות מורי התיכון בישראל, המאפשרת למורים לייצר מבחנים במתמטיקה בכל נושא בדקות ספורות, ולאחר מכן להציג לתלמידים את הפתרון המלא למבחן בוידאו. כל מורה בישראל יכול לקבל מנוי בחינם לאתר וכן התלמידים של בתי הספר במסגרת משרד החינוך.

לדברי מר גיא סלומון, ממייסדי אתר גול, בשנים האחרונות תחום החינוך עובר מהפכה של דיגיטיזציה ושל הטמעת טכנולוגיות חדשות ושל תכנים.

יוחאי טוויג, המנהל הפדגוגי של החברה: "GOOLעומדת להתרחב לשווקים נוספים תוך פיתוח אמצעים טכנולוגים חדשים ללימוד לקראת מבחנים. האינטרנט הופך את החינוך וההשכלה למוצר זמין ונגיש למגוון אוכלוסיות. מעבר לכך שמדובר בהזדמנות כלכלית מדובר בהזדמנות חברתית שתאפשר נגישות לחינוך ולהשכלה לכלל האוכלוסייה ותסייע לצמצום פערים חברתיים".

הקורס הראשון שהושק באתר GOOLבגרויות היה הקורס לבגרות במתמטיקה, המכיל את כל החומר הנדרש בכל רמות הלימוד, תיאוריה ותרגילים, מונגש באמצעות סרטונים המכילים הסברים ידידותיים ובהירים. קורס הבגרות במתמטיקה קיבל את אישור משרד החינוך (מספר אישור 856/13) ומהווה כיום את קורס האונליין היחיד המאושר על ידי משרד החינוך. וכל זה בחינם! כמו כן זהו הקורס המקיף ביותר בישראל והיחיד המכיל את כל התיאוריה הנדרשת לבגרות במתמטיקה.

לאחר הצלחת קורס הבגרות במתמטיקה, הושקו באתר קורסי בגרויות נוספים: אנגלית, פיזיקה, כימיה, לשון ועוד.

באתר משתמשים עשרות אלפי תלמידים ואלפי מורים ממאות בתי ספר ומכינות קדם-אקדמיות בכל הארץ, המביעים שביעות רצון גבוהה מאוד מתכני האתר. משנת תשע"ח מהווה האתר חלק מהכלים הטכנולוגים שמציע משרד החינוך לבתי ספר הנמצאים בתוכנית התקשוב כחלק ממכרז יחידות התוכן של המשרד.

מה מקבל תלמיד המנוי לאתר?

·         הסבר תיאורטי לכל נושא ונושא ותרגול נרחב –האתר מכיל אלפי סרטונים המכילים את כל התיאוריה הנדרשת לבחינות הבגרות במקצועות השונים ותרגול רב. הסרטונים ערוכים כך שהתלמידים רואים את התהליכים בצורה מובנית, שיטתית ופשוטה, ממש כמו בשיעור פרטי, והכל בזמן ובקצב של התלמיד. הסרטונים באתר ניתנים לצפייה מכל מחשב, טאבלט או סלולרי.

·         ספר קורס –כל קורס מלווה בספר קורס הניתן להורדה בחינם ולהדפסה. הספר מכיל, בין השאר, את כל התרגילים הנפתרים בסרטונים.

·         בחינות בגרות לדוגמה –בכל מקצוע קיימות (בחלק מהמקצועות עדיין בהכנה) בחינות מתכונת מקוריות לדוגמה ובחינות בגרות משנים קודמות. כל הפתרונות לבחינות מוצגים בסרטונים.

·         שקט נפשי –הלימוד באתר תורם לכל תלמיד באשר הוא, בין אם נעדר משיעור/ים וזקוק להשלמת חומר הלימוד, בין אם מתקשה בנושא מסוים ובין אם מעוניין בתגבור ותרגול נוסף, למשל לקראת בחינה.

מה שנשאר לתלמידים הרוצים להגיע להישגים מופלאים זה כוח רצון, זמן והתמדה.

באורט ערד, במחלקת החינוך ובהנהלת העיר מברכים וגאים גם הם על ההישגים המרשימים אליהם מגיע בית הספר ומוקירים את ההשקעה הרבה במהלך כל שנת הלימודים, הן מצד מנהלת ביה"ס, ההנהלה וצוות המורים שלא ויתרו ו"נלחמו" על כל תלמיד, ההורים והעירייה וכמובן התלמידים. כאמור, "היד עוד נטויה", אומרים כולם, בהמתנה לנתוני בגרויות מועד חורף. צפו לשיפור נוסף...

קרן טראמפ, שאספה את הנתונים, מגדירה את החשיבות של הכשרת תלמידי ישראל ברמת חמש יחידות מתמטיקה כצורך לאומי ממדרגה ראשונה שנועד לאפשר לישראל להדביק את הפער בהישגי החינוך מול מדינות העולם. שיפור החינוך במתמטיקה, לדבריהם, יאפשר לישראל להתייצב בעמדת זינוק טובה יותר לקראת הרבע השני של המאה ה-21.