הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שבת עולמית בערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-11-01 20:09:19

שבת עולמית בערד
"שבת עולמית בערד"

פרויקט השבתשבת העולמית"הוא מיזם מיסודו של הרב דוקטור וורן גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה, הקורא ליהודים בכל קהילות העולם לשמור שבת יחד. שמו הרשמי של המיזם הוא "פרויקט השבת - שומרים את זה ביחד".

המיזם מכונה באופן עממי בשם "שבת בינלאומית". המיזם התחיל כפרויקט מקומי עבור 75 אלף יהודי דרום אפריקה. במסגרתו נקבעה שבת שאותה כל יהודי דרום אפריקה ישמרו יחד. כ־70% מיהודי דרום אפריקה השתתפו בפרויקט.
השנה נקבעה השבת העולמית לתאריכים 27/28 לאוקטובר החל משקיעת החמה ועד צאת הכוכבים.
גם בערד בחרו לציין את השבת העולמית ובשבת האחרונה התרחש אירוע שבו השתתפו כ-150 איש תושבי ערד שהתאספו לסעודת ערב שבת במתנ"ס. ייחודיותו של הערב הייתה בשיתוף פעולה ובהצהרת אחדות בקרב המשתתפים שייצגו מגזרים שונים, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילונים וכל זאת בדרכי נועם, בנחת ובשיתופי טעמים. ההתגייסות של כל המשתתפים להצלחת הערב הייתה בלתי רגילה, כל אחד תרם את חלקו, מי במטעם ביתי, מי בפעילות מגבשת ומי בארגון ועיצוב האירוע.

במהלך הערב המשתתפים לקחו חלק בתפילה חגיגית שאף היא הייתה מאחדת בנוסחיה השונים ובמקביל חלק אחר השתתף בסדנת "זיכרונות השבת מבית סבא" שהעבירה הגב' תמר מלמד. לאחר מכן התקיימה סעודה חגיגית שהורכבה ממטעמים שונים שהכינו חלק מהמשתתפים. במהלך הסעודה, לאחר הקידוש המונגש על ידי ישעיהו אונגר, מוותיקי ערד, התקיימו מספר פעילויות גיבוש והיכרות בהנחיית גרעין בנות השירות של בת עמי שאף עסקו כל היום בעיצוב באירוע. הנוכחים אף סלסלו פיוטי שבת ולמדו פיוט חדש בסדנת פיוט קצרצרה, שרו שירי ארץ ישראל היפה, שוחחו ודנו בנושאים אקטואליים ארציים ומקומיים ופטפטו על הא ועל דא.

המחזה הנדיר של האוכלוסיות השונות אשר נוהגות כבוד זה בזה, תושבי ערד שמקשיבים זה לזה ללא כל שיפוט או דעה קדומה ומקבלים את האחר - היה מהפנט. שני מסרים עיקריים נבעו מארוחת השבת. האחד, אפשר לחיות יחד ואף ליצור פעילויות משותפות מכבדות ומהנות. השני, והחשוב לא פחות, שהשבת והיהדות שייכות לכולם ! אין לאף מגזר מונופול על היהדות ולכל יהודי יש חיבור עמוק לשבת על פי רחשי ליבו ואורחות חייו. השבת היא רעיון אידיאלי שייעודו ליצור אחדות ומשפחתיות בעם ישראל ולכן יש לכל אחד מקום ליד שולחן השבת. ואכן תושבי ערד הפגינו אחדות ורעות ומתן כבוד לדעותיו ואורחות חייו של האחר.

האירוע התקיים במסגרת התנועה הבינלאומית של 'השבת העולמית', ואירועי אחדות מסוג זה התרחשו ברחבי העולם ב-97 מדינות, ב-1416 ערים בעולם ומתוכם כ-320 ערים ויישובים בארץ. סה"כ השתתפו ברחבי העולם באירועי "השבת העולמית" למעלה ממיליון איש.

לסעודת השבת בערד היו מספר שותפים, עיריית ערד, גרעין בנות השרות של 'בת עמי', הפעיל החברתי אורון קליימן, חברים ומשפחות, משפחות מגרעין 'בני עקיבא', המלגאי איציק קווס, מחלקת האחזקה וניקיון במתנ"ס ועוד מתנדבים. את האירוע ארגן שרון פנגלה – רכז היהדות מבית 'יחד – אור תורה סטון' וזאת במסגרת מחלקת התרבות של המתנ"ס בניצוחו של אורן עמית ובניהולו של דודי שושטרי.
שירבו עוד שבתות כדוגמת אלה בערד.