הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ארבעה מפעלים חדשים באזור התעשייה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-10-18 17:32:13

ארבעה מפעלים חדשים באזור התעשייה
"ארבעה מפעלים חדשים באזור התעשייה"

אלביט, פלקסטרוניקס (המחודש), אלמי ליציקות פלסטיק ו –Green O.Cלמיחזור דלקים, כבר קלטו יחדיו מאות עובדים. עוד 20 מגרשים שווקו להקמת מפעל לעיבוד עץ, מפעל אלומיניום, מפעל קוסמטיקה ועסקים נוספים שיציעו עשרות מקומות עבודה

בירוחם הודיעו השבוע על סגירת מפעל נגב קרמיקה והתמונות הקשות של עובדים שמאבדים פרנסתם מזכירות את סגירת מפעל מגבות ערד מלפני כשלוש שנים. בערד היו אלה ימים של משבר, של שפל גדול בתעסוקה ובמצב הרוח הכללי. ארבעה מפעלים חדשים או מחודשים קמו בחודשים האחרונים באזור התעשייה, האחד הוא אלביט, השני פלקסטרוניקס שחוזר לחיים חדשים, השלישי הוא מרכז לוגיסטי שעבר מהוד השרון לערד והרביעי הוא מפעל למיחזור דלקים, "שמתאים לאג'נדה הירוקה - חדשה של העירייה", אומרים בעירייה ומוסיפים: "ישנם עוד מפעלים שיגיעו לערד: מפעלי עץ, אלומיניום וקוסמטיקה כבר בדרך, ויהיו בקרוב צינור גז טבעי חדש ומנחת תעופה ופארק מוטורי וכולם ביחד ייצרו עשרות מקומות עבודה חדשים".

האלקטרוניקה חוזרת בגדול

מפעל מוטורולה בערד העסיק בימיו היפים כאלף עובדים. הוא דעך לאטו בגלל ירידה בהזמנות עבודה וסיום תקופת ההטבות הממשלתיות. את מקומו תפסה חברת פלקסטרוניקס, שסגרה את המפעל בערד ושלחה את עובדיה לביתם או למפעלה באופקים הרחוקה. באותו הזמן, חברת אלביט לציוד אלקטרוני העסיקה בערד שמונה אנשים בלבד ואז החלו להגיע שמועות על זימון השמונה לשימוע לפני פיטורין.

בעקבות חברת אלביט, חברת פלקסטרוניקס הבינו שבערד קיים הון אנושי נהדר והחזירו פעילות וקווי ייצור למפעל בערד. בחודשים האחרונים נקלטו למפעל למעלה מ- 70 עובדים, רובם ככולם תושבי העיר.

"במבנה הענק של מגבות ערד יש כבר מפעל חדש"

אזור התעשייה בערד מקבל חיים חדשים. חסרים בנוף רק שלטי המפעלים והעסקים שמכריזים על החיים במקום. באיזור התעשייה ישנם מפעלי קוסמטיקה, מפעל מזון גדול (יונליוור), מפעל לייצור משחקי שולחן (למדע), מפעל שמייצר חלקים ללוויינים בחלל (ערד עיבוד שבבי), מסגריות, נגריות, מוסכים וכעת, גם במבנה הגדול של מגבות ערד שנדמה שנשאר מיותם התמקמה חברת 'אלמי' לייצור ושיווק מוצרי פלסטיקה. מדובר בחברה גדולה שמייצאת את רוב מוצריה לחו"ל ונמצאת כמעט בכל משתלה בארץ. בערד הם התחילו בקטן, רק כדי לבדוק אם כדאי לעשות מכאן עסקים, והתוצאה: לפני שלושה חודשים בלבד העבירה החברה את המרכז הלוגיסטי שלה מהוד השרון לערד, קלטה אליה מספר תושבים והצפי הוא מעבר עתידי של יחידות הייצור של החברה לערד.

בתנופה: יזמים חוכרים מגרשים באזור התעשייה

לפני מספר שבועות יצא ראש העיר בקריאה ליזמים להגיע לערד. בסרטון שיצא לרשת סיפר להם עו"ד ניסן בן חמו על 75 מיליון ₪ שהושגו לעידוד תעשייה בערד ממשרד הכלכלה, ועל החזר של 90% ממחיר פיתוח הקרקע הטבות להשקעות בציוד, מכונות ומבנים וגם בהכשרות לעובדים. תוך כדי תנועה החל פרויקט לשיווק 20 מגרשים באזור התעשייה מטעם העירייה, החברה הכלכלית ומשרד הכלכלה. "פרויקט זה הצליח מעל המשוער", אומרים בעירייה וממשיכים: "כל המגרשים הוחכרו ע"י יזמים פרטיים ובקרוב יוקמו מפעל עץ, מפעל אלומיניום, מפעל קוסמטיקה ועסקים נוספים שיציעו עשרות מקומות עבודה".

אחד המפעלים החדשים שיקומו בזכות פרויקט השיווק הזה יהיה מפעל טכנולוגי למיחזור דלקים של חברת Green O.C. זהו המפעל הרביעי שכבר נמצא בהליך הקמה באזור התעשייה (אלביט, פלקסטרוניקס, אלמי וגרין). החברה כבר חכרה מגרש של 8 דונם באזור התעשייה והיא תעסיק בשלב הראשון כ-30 עובדים מתוכם צוות פיתוח של 10 אנשים.

"המפעלים החדשים והיזמים שכבר חכרו מגרשים מלמדים על התנופה שמורגשת באזור התעשייה. עד לפני כשנתיים דיברו על תחושות של אובדן הדרך, בחודשים האחרונים כבר מורגשות תוצאות העבודה הקשה שנעשית כיום בעירייה והיד עוד נטויה. מאז נבחר ראש עיר חדש לערד, עו"ד ניסן בן חמו, מונתה הנהלה חדשה לעיר ומנהלת חדשה לחברה הכלכלית, ובשטח - ניכר השינוי. יש רוח אחרת ורואים שנוצר כאן משהו חדש", אומרים בעירייה.