הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ריאיון מיוחד לחג הסוכות עם סגנית יו"ר הכנסת חה"כ טלי פלוסקוב

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2017-10-04 15:12:00

ריאיון מיוחד לחג הסוכות עם סגנית יו"ר הכנסת חה"כ טלי פלוסקוב
"ריאיון מיוחד לחג הסוכות עם סגנית יו"ר הכנסת חה"כ טלי פלוסקוב"

 

נפגשתי עם סגנית יו"ר הכנסת, חה"כ טלי פלוסקוב (כולנו) בביתה לריאיון מיוחד לחג הסוכות בו שוחחנו על השנה החולפת ועל האתגרים שעומדים בפניה ובפני ערד בשנה הקרובה

-          שלום טלי

 

"שלום"

 

-          איך הייתה השנה האחרונה עבורך?

"השנה האחרונה הייתה עמוסה ומורכבת במיוחד. עברו קצת יותר משנתיים מאז שנבחרתי לכנסת, במונחים של קידום תהליכי חקיקה ושינויים מבניים זהו זמן קצר יחסית. אבל אני שמחה שגם בזמן הקצר הזה הצלחנו להגיע לכמה הישגים יפים מאוד. בוא נגיד כשיוצא לי לשמוע מאנשים סביבי את המילה "תודה", אני יודעת שאני בדרך הנכונה".

 

-          תני לי דוגמה

"דוגמה טרייה ממש מהיום, (3 באוקטובר 2017) כתוצאה של עבודה משותפת עם משרד האוצר ומשרד השיכון, נכנסת לתוקף תכנית סיוע לקשישים מעל גיל 70 אשר ממשיכים לשלם משכנתא.המשמעות היא שקשישים העומדים בקריטריונים יוכלו לקבל סיוע חודשי לתשלום המשכנתא בגובה של כ- 300 ₪ בחודש. מדובר באנשים שחיים מקצבת השלמת הכנסה. זה כסף שהם יוכלו לרכוש לעצמם תרופות מבלי לחשוב פעמיים.

לאחרונה קיימתי מספר שיחות עם חברי למפלגה שר הכלכלה אלי כהן ובה סיכמנו על הקצאה של 70 מיליון ש"ח עבור תכנית לפיתוח תעשייה בנגב המזרחי כשערד היא חלק ממנה. בתחומי השיכון והדיור, הצלחתי להכליל את ערד בתוכנית שיקום שכונות של משרד השיכון והבינוי. תוכנית שערד לא הייתה כלולה בה. אני גאה לומר שבזכות ההתערבות שלי ובשיתוף עם השר יואב גלנט, מנכ"ל המשרד חגי רזניק והנהלת העיר, הצלחנו להכניס פנימה גם את ערד.

דוגמה נוספת, מתחילת הקדנציה שלי כחברת כנסת, היא הטבות המס לתושבי ערד. שתי המטרות הראשונות ששמתי לעצמי היו לוודא שלא יבטלו לתושבי ערד את הטבות המס והשנייה, להגדיל את ההטבות ולהשוות אותן לדימונה. אני שמחה לומר ששתי המטרות האלה הושגו. לא רק שלא ביטלו את הטבות המס לתושבי ערד, אלא הן הוגדלו מ-11% ל- 13% וכיום הן כבר עומדות על 16%. מדובר על מאות שקלים שכל משפחה מרוויחה בנטו שלה מדי חודש.

ובמבט קצת יותר רחוק,  אני שמחה לראות שפרויקטים שאני התחלתי כראש העיר קרמו עור וגידים. כך למשל שמחתי מאוד לראות שמפעל אלביט, אשר אני פעלתי להקמתו בערד כבר ב-2012, ושכבר אז התחיל לעבוד, מתרחב ומגייס יותר ממאה עובדים נוספים".

 

-          האם בחירתך בקדנציה האחרונה לראשות העיר הייתה במטרה להגיע לכנסת?

"לא. חד משמעית לא. אם הייתי מתכננת ללכת לכנסת, הייתי תומכת בממשיך דרך מהמפלגה שלי. בדרך כלל שראש עיר מסיים את תפקידו, הוא משתדל להשאיר אחריו מישהו שייקח את מושכות העיר כדי שזה ימשיך את הדרך של ראש העיר העוזב. עצם העובדה שלא היה מישהו כזה, מעיד על כך שההתמודדות לכנסת הייתה די ספונטנית בעקבות הצעה שקיבלתי ממשה כחלון. ראיתי בהצעה שלו הזדמנות אדירה לסייע בפיתוח ערד והנגב כולו. בתור ראש עיר, אחד התסכולים שלי היה שהרגשתי שאין לי מישהו בכנסת שנותן לי גב ונלחם עבור העיר שלי ועבור תושבי ערד. וזה בלט במיוחד בנושא הטבות המס. באותו רגע, חשבתי שאני הולכת לבצע את המשימה הזאת ואני שמחה לומר שגם הצלחנו בה ותושבי ערד נהנים היום מהטבות מס מוגדלות".

 

 

-          למה באמת עזבת את ערד שהיא "חבולה וכואבת" ולפי מה שידוע, השארת את העיר עם גירעון של 9 מיליון שקלים עד היום מרגישים את הנסיון לסגור אותו.

שאלה מצוינת. שמעתי את הטענות האלה מספר פעמים בעבר מצד ראש העיר הנוכחי על הגירעון, שכביכול, נשאר בעירייה. זאת ההזדמנות לומר את האמת באופן ברור: לא השארתי שום גירעון. ולא צריך להיות גאון גדול, אפשר לראות את זה די בקלות בדו"חות העירייה שמפורסמים באתר העירייה. להפך, בזמן הקדנציה שלי דאגתי להכנסות נוספות כמו: חלוקת ההכנסות עם מועצה אזורית תמר. כשאני סיימתי את הקדנציה, ההחלטה הזו כבר אושרה. בנוסף, חלוקת ההכנסות מבסיס נבטים שהכניסה לעירייה כ- 5 מיליון ₪ בשנה גם כן אושרה בזמן כהונתי. כך שכל הסיסמאות על עירייה "חבולה וכואבת" הן תירוצים של גורמים שונים לחוסר ההצלחה שלהם. אני השארתי את העירייה במצב מעולה, בריאה ומאוזנת מבחינה תקציבית.

יתרה מזאת, בעקבות ההתנהלות האחראית שלי כראש עיר, מי שקטף את הפירות היו אלו שבאו אחרי. פרויקטים כמו: הפרדת פסולת במקור כחלק ממנה הצבת פחים מוטמנים – גויסו ממשרד להגנת הסביבה 4 מיליון שקל, המתחם לספורט מוטורי – גויסו ממשרד התרבות והספורט 4 מיליון שקל, תחנת האוטובוס שהולכת לקום ליד בית העלמין – גויסו 180 אלף שקל ממשרד התחבורה, הנגשה לרובע האומנים – גויסו כ-700 אלף שקל ממשרד התיירות, התחלנו במשא ומתן מול רשות שדות התעופה וחברת "אומניטס"לגבי הפעלת מנחת ערד ומתן שרות טכני וחניה למטוסים קלים במנחת העירוני ועוד, כל אלו הם פרויקטים שאני אישרתי בזמן כהונתי ואני זו שדפקה על השולחנות במשרדי הממשלה בשביל להביא את הכסף. כך שאני לא מקבלת את אמירה שהעיר שלי הייתה "חבולה וכואבת".

 

-          מהמקום של ראשת העיר, ידעת מהם הצרכים האמתיים של העיר ערד כמו: רווחה, תעסוקה, ביטחון , כלכלה. מדוע לא שומעים אותך צועקת "ערד" בכנסת?

קודם כל כשצריך לצעוק אני צעקתי ואני עדיין צועקת כשצריך. מניסיוני בשנתיים וחצי האחרונות, וכמי שחברה במפלגה של שר האוצר שהיא חלק מהקואליציה, אני יודעת שמשיגים יותר במשא ומתן רציני, לא מתלהם, ובעבודה יסודית. אני יודעת, שיש חברי כנסת שאוהבים לצעוק, בעיקר מצד האופוזיציה. אבל אני יכולה לומר לך, שכל ההישגים שהשגתי עד כה בשנתיים וחצי האחרונות היו תוך כדי שיחות מקצועיות שבהן תמיד דרשתי להכליל את ערד בכל נושא שהיה קשור אליה. ואני יכולה לומר לך בוודאות, שאם אני לא הייתי דורשת להכליל את ערד במתווה הטבות המס- אף אחד לא היה נלחם עבור התושבים. הנה דוגמה נוספת מהחודשים האחרונים: פנו אליי תושבים מהעיר ואמרו לי שפרויקט מכון הדיאליזה תקוע בגלל מחסור בתקציבים. אני חייבת לומר לך שגם אני באופן אישי, כשהייתי עוברת מול אתר הבנייה וראיתי שהפרויקט אותו אני התחלתי, לא מתקדם. לא כל כך הבנתי למה אבל תיארתי לעצמי שזה חלק מהבירוקרטיה. ברגע, שפנו אלי, ביקשתי להזיז לי את כל הפגישות, הרמתי טלפון דחוף לסגן שר האוצר יצחק כהן ודרשתי להפגש איתו בדחיפות. לאחר שיחה של שעה מולו ומול הגורמים המקצועיים במשרד האוצר הצלחנו להשיג את הכסף הדרוש להמשך בניית מכון הדיאליזה.  אם זו לא עשייה עבור ערד והתושבים שלה, אז אני לא יודעת עשייה מה היא. ושוב, יש כאלה שאוהבים לצעוק, ולקשור לעצמם כתרים לא להם. אבל הסגנון שלי הוא אחר, ולפעמים אני יודעת שאני משלמת על זה מחיר פוליטי. אבל מה שחשוב לי זה שאני בסוף היום ישנה בשקט כי אני יודעת שעשיתי את הדבר הנכון לטובת תושבי ערד ולא את הדבר הפופוליסטי בשביל להרוויח עוד כמה נקודות פוליטיות.

 

-          האם את מתכוונת לחזור ולרוץ לראשות העיר בבחירות הקרובות?

להגיד לך את האמת, הרבה אנשים פונים אלי בבקשות לחזור לערד. כשיגיע הזמן, אני אודיע על החלטתי. אני יכולה להבטיח לך, שאני אהיה בכל מקום שבו אוכל לתרום לעיר ערד.

 

-          כפי שאת רואה את המצב היום בערד, איך את היית פועלת במקום ראש העיר הנבחר, עו"ד ניסן בן חמו, בנושאים: יחסי גור והתושבים החילוניים, תעסוקה, רווחה, פשיעה, עזיבת הדור הצעיר למקומות אחרים בארץ?

לגבי יחסי גור והתושבים החילוניים, ברור לי שמלחמה - זאת לא הדרך לפיתרון. גם אני, כמו התושבים החילוניים בעיר, מודאגת  לגבי עתידה של ערד  וגם אני מעוניינת שהעיר תשמור על צביונה. אבל, כדי שזה יקרה, אנחנו צריכים לדבר ולחשוב איך אפשר לחיות ביחד באווירה של "חיה- ותן לחיות". גם אני היום גרה בשכונה שבה יש חסידי גור ומעולם לא היתה סיבה לסכסוך. צריכים  לחיות בכבוד הדדי.  וגם חשוב לי לומר, שבניגוד להצהרות של גורמים שונים, אני מעולם לא נתתי להם כל מה שהם רוצים. נהפוך הוא, בכהונתי הם קיבלו הרבה פחות ממה שהם מקבלים היום מהסיבה הפשוטה שהם לא הלכו לבית משפט על כל צעד. ראש עיר מחויב לספק את הצרכים של תושבי העיר. הציבור החרדי הוא חלק מהמארג החברתי של מדינת ישראל ובכללה גם העיר ערד. יש הרבה ערים שמתמודדות עם סוגית דתיים- חילוניים והן מצליחות להתנהל בצורה חלקה שמכבדת את שני הצדדים. לצערי, יש גורמים פוליטיים אשר מנסים לשסות ציבור אחד בשני מתוך אינטרסים פוליטיים לבחירות הקרובות.

היום, אחרי הניסיון שלי כחברת כנסת, אני מבינה מה הכח של הכנסת בהשפעה על הרמה המוניציפאלית ולכן בנושאי תעסוקה, רווחה וכו' אני הייתי מגיעה לכנסת לפחות פעם בשבוע, נפגשת עם חברי כנסת בעלי השפעה ושרים. וחשוב לזכור שלא לכל ראש עיר יש חבר כנסת שהוא תושב העיר שיכול לייצג את העיר בכנסת. שיתוף פעולה כזה יכול להניב הצלחות נוספות. הדלת שלי פתוחה, גם בכנסת וגם בבית. לצערי גורמים בעירייה לא כל כך מנצלים את זה. אני מקווה שבעקבות הריאיון הזה, הדברים אולי ישתנו.

לטעמי, זה הרבה יותר אפקטיבי מלהשחיר את שמה של העיר מול מצלמות הטלוויזיה. זה עושה יחסי ציבור רעים לערד ומרחיק מכאן את המשפחות הצעירות, והאוכלוסיות החזקות שכל כך נלחמתי להביא לערד. במקום זאת, הייתי מנצלת את מצלמות הטלוויזיה כדי לספר על הדברים הנפלאים שיש בעיר הזאת.

 

-          מה את רוצה למסור לתושבי ערד בפתח השנה החדשה?

אני רוצה לאחל לכל תושבי ערד היקרים לליבי, שנה טובה, שתהיה שנה של שלום, של הדדיות של אחווה. שנה שבה נזכה לראות את העיר היפה שלנו גדלה ומתחזקת וממשיכה להיות הפנינה של הנגב.

 

 

בוקסות

"חשוב לזכור שלא לכל ראש עיר יש חבר כנסת שהוא תושב העיר שיכול לייצג את העיר בכנסת. שיתוף פעולה כזה יכול להניב הצלחות נוספות. הדלת שלי פתוחה, גם בכנסת וגם בבית. לצערי גורמים בעירייה לא כל כך מנצלים את זה"

" הרבה אנשים פונים אלי בבקשות לחזור לערד. כשיגיע הזמן, אני אודיע על החלטתי. אני יכולה להבטיח לך, שאני אהיה בכל מקום שבו אוכל לתרום לעיר ערד"

 

"לא השארתי שום גירעון. ולא צריך להיות גאון גדול, אפשר לראות את זה די בקלות בדו"חות העירייה שמפורסמים באתר העירייה. להפך, בזמן הקדנציה שלי דאגתי להכנסות נוספות"

"בדרך כלל שראש עיר מסיים את תפקידו, הוא משתדל להשאיר אחריו מישהו שייקח את מושכות העיר ....עצם העובדה שלא היה מישהו כזה, מעיד על כך שההתמודדות לכנסת הייתה די ספונטנית בעקבות הצעה שקיבלתי ממשה כחלון"

" במבט קצת יותר רחוק,  אני שמחה לראות שפרויקטים שאני התחלתי כראש העיר קרמו עור וגידים....