הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ערד בדרך לפיוס?

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2017-09-19 17:27:51

ערד בדרך לפיוס?

כתב אישום הוגש כנגד חסיד גור

אתמול הוגש כתב אישום נגד ישראל בן שרייבמן, חסיד גור, בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו בזמן ההפגנה במוצאי שבת
על פי כתב האישום, הקצין נפצע ונחבל מתקיפתו של שרייבמן
שרייבמן הואשם כי הוא וחסידים נוספים הפילו את השוטר על הרצפה והיכו אותו בכל חלקי גופו וזאת על מנת ממנו לבצע את תפקידו. שרייבמן עצמו התיישב על השוטר ומנע ממנו לקום
שוטרים שראו את התקיפה משכו את השוטר מתוך ההמון וחילצוהו מהאירוע.

כתוצאה מהאירוע, השוטר נפצע ונזקק לטיפול רפואי.
"
במעשיו אלו, תקף הנאשם, בצוותא עם יותר משני אנשים, את השוטר, כשהשוטר ממלא תפקידו כחוק", כתוב בכתב האישום ועוד: "כשהנאשם עשה זאת בכוונה להכשילו בתפקידו או למנוע או להפריע אותו מלמלאו. הנאשם אף הפריע לשוטרים בשעת מילוי תפקידם ומנע מהם למלאו", כך בכתב האישום.

 

תושבי ערד החילונים מתאגדים

 יום רביעי, השעה 20:00, מאות מתושבי ערד מגיעים למתנ"ס ולמעשה מתאגדים לעמותה בשם 'התנועה לשמירת צביון ערד'.

הכותרת של הכנס ביום רביעי - "אנחנו לא נגד הדת", אך לצד זה "אנו מתכוננים לקרב"

ימים ספורים אחרי העימותים בין החילונים וחסידי גור בעיר, מאות התקהלו במתנ"ס המקומי כדי לגבש דרכי פעולה. "יש לנו כרגע תנועה בהקמה שאנו מעריכים שתוך שבוע נקבל את הניירת הסופית לרשם העמותות", אומרים ראשי הכנס.
כוחות משטרה גדולים נצפו בעיר וזאת על מנת למנוע התפתחויות ואי סדר.
בקהל נכחו תושבים צעירים, ותיקים, עולים חדשים, בני נוער ובעיקר חילונים שחלקו את תחושתם כי "מנסים להשתלט על העיר". 
בין הנואמים היו מירב לייבה שמול שאמרה בכנס:
"ביום שהם פרצו לבית הכנסת המרכזי והשחיתו אותו, הבנו שזאת בריונות ולא אנשים שבאים בטוב....זה מגמתי ונעשה כאן תהליך בשביל להתסיס, להפריע ולגרום אי נוחות לעיר שלנו. מדובר בהדרת נשים, הטרדת נשים בלבוש חושפני, שימוש בבתים פרטיים לצרכים קהילתיים, זיהום המרחב הציבורי - כי פשוט לא אכפת להם מהסביבה"

מירב הסבירה לקהל שהגיע על העמותה: "התנועה שלנו תדאג לשמור על העיר שלנו כעיר פלורליסטית ציונית, חילונית, מסורתית ודתית לכל תושב. התנועה תפעל לקידום שיח סובלני ומכבד עם כל מגזר בעיר. באיזשהו שלב נצטרך להגיע להבנות - הם חיים כאן, ואני לא מדברת מבחינה פוליטית. הם יכולים לצעוק על גנים ובתי כנסת ומקוואות, אבל בסופו של דבר לי אין מה לתת להם. אני רוצה שערד תחזור להיות כמו פעם".

מירב גם תקפה את המשטרה בטענה שיש אפלייה בין חסידי גור לתושבים החילונים: "קשה לי להתעלם מהאכיפה הסלקטיבית בעיר שלנו. נפתחים לנו תיקים פליליים, עד היום לא קבלנו ביטול, והגורניקים מקבלים אזהרה בלבד. זה מגמתי: אנחנו מזומנים מיד לחקירה ומגיעים למצב של מעצרי בית, מצד שני תלונה שהוגשה על ידי חילונית, תושבת שהתעללו בכלבים שלה, נתקלה בסחבת. בנות שחוו הטרדה כי גורניקים עקבו אחריהן נחקרו תחת אזהרה, כשאחת מהן בהריון".

מירב גם הדגישה כי אסור לפעול באלימות: "אסור לנו לקחת את החוק לידיים ואסור לנו להתנהג בפוגענות כלפי אף אחד. התנועה תפעל על פי דין וחוק בכל הקשור לפעילותה לשמירה על צביון העיר. אנחנו בסך הכל רוצים בחזרה את השקט".

למחרת שאלתי אותה: למה מחכים עכשיו?

"הגיעו לאוזנינו שמועות שהם מבקשים הידברות איתנו, לא עם ראש העיר, כי הם בלחץ, זה מה שהבנתי. עוד לא בדקתי את העניין".

לשאלתי האם חולקו השלטים, ענתה מירב
"
אנו כרגע במצב שעוד לא החלטנו מה לעשות, אנחנו שומרים לעצמנו את האסטרטגיה מתי ואיך להתחיל לפעול".

מחסידות גור לא התקבלה תגובה.

ביום ראשון השבוע ישבו נציגי גור והחילוניים בבאר שבע ובמהלך כמה שעות דנו על פתרון שירצה את כל הצדדים.

עד לסגירת הגיליון לא הגיע מידע חדש לגבי ההסכמות שעליהן דנו הצדדים.

 

 

 

ביקור לפיד בערד

למחרת הכנס במתנס הגיעו ח"כ יאיר לפיד יחד עם ח"כ מאיר כהן לביקור תמיכה בראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו:

"יצאתי היום לסיור בערד עם ראש העיר ניסן בן חמו, כולל ביקור בבית המשפחה שהותקפה בצמיגים בוערים בידי חסידי גור במהלך הפגנה לא חוקית ואלימה שהשר ליצמן הגיע להשתתף בה", מפרסם יאיר לפיד בדף הפייסבוק שלו. עוד פרסם יאיר לפיד: "זו לא מלחמת דת (הם תוקפים באותה צורה גם את החב״דניקים) אלא נסיון להשתלט על תקציבים ומבנים. המסר צריך להיות ברור: הם יקבלו כל מה שמגיע להם כאזרחים, בדיוק כמו כל תושב אחר בערד, אבל לא יותר. האלימות והביריונות לא ינצחו".

לפיד אמר לתקשורת
"
באנו לכאן לערד כדי לתת גיבוי מלא לראש העיר, ניסן בן חמו, לתושבים שלו שסובלים מאלימות, מהטרדות בלתי פוסקות של קבוצה קיצונית קטנה של חסידי גור שנתמכת בידי השר ליצמן. לא יכול להיות ששר בממשלה יופיע בהפגנה בלתי חוקית אלימה כדי לתמוך במפגינים במקום כדי לתמוך בתושבים".
עוד הוסיף לפיד: "לא מדובר במלחמת דת, מדובר על תקציבים ומבנים ואנשים שרצים יותר ממה שמגיע להם. הם יקבלו כמו כל תושב אחר. הם לא יקבלו יותר כי יש פה משאבים מוגבלים".

לפיד חוזר ומדגיש שזו לא מלחמת דת ואומר:
"
מה שאנחנו רוצים זו ערד שקטה שבה כל ילד יש לו גן ללכת אליו, לאנשים יש איפה לגור והם צריכים לדעת שיש גיבוי מלא לעיר ולראש העיר".

ראש העיר כתב בדף הפייסבוק שלו באותו היום:
"
תושבים יקרים, רבים מאתנו היו עדים לאירוע שהתחולל במוצאי השבת האחרונה, בו נחצו קווים אדומים של בריונות ואלימות. אמש התקיים כנס תושבים מרשים שארגנה קבוצת המאבק בו נכחו למעלה מ – 1,000 תושבים שמוטרדים מפגיעה בצביון החילוני של העיר.משטרת ישראל הבינה לאור האירועים את הצורך בהתערבות משמעותית יותר מבחינתם. במהלך כנס התושבים קיבלתי פנייה מבכירים מאוד במשטרת ישראל לשקול הקפאת צעדי מחאת תושבים כדי למנוע הסלמה במצב, ולקבל את פניית נציגי גור לפתוח ערוץ תקשורת ישיר מולם.בסיומו של כנס התושבים זימנתי את מובילי התנועה לשמירה על צביון העיר לשיחה משותפת בלשכתי. הצגתי בפניהם את הפנייה המשטרתית והבהרתי שרגע לפני שפעולות המחאה יוצאות לדרך אנו נדרשים כולנו למחשבה מעמיקה.לשמחתי, נציגי התנועה גילו אחריות ונענו לפניית המשטרה. כעת, כשברורה העוצמה של הציבור החילוני במאבק על צביון העיר יתנהל ערוץ התקשורת מול חסידות גור בכבוד הדדי.
לכן, אני מבקש מכל אחד ואחת להימנע מפעולות מחאה עצמאיות שעלולות להחריף את המצב. אני קורא לכם לתת תמיכה לצוות המאבק בכדי שיוכלו לנהל את המאבק בנחישות ובתבונה".

 

יום של פיוס

 

המטרה: "להגיע להסדר ושקט"

במהלך הבוקר נפגשו שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן שהוא מלווה בחברי וועדת העיר של חסידי גור וביחד עם עו"ד צבי רוזנטל בלשכתו של ראש העיר בהשתתפות ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגנו, דודי אוחנונה וחבר המליאה, אלי מצליח. "הפגישה התקיימה ברוח טובה באווירת פיוס לכבוד ימי הסליחות, כאשר כל הצדדים יצאו מרוצים מהפגישה", אומרים נציגי חסידי גור ומוסיפים: "הייתה אווירת פיוס, הייתה הרגשה שראש העיר מבין את צרכי העיר ובא בלב פתוח לפגישה".

ראש העיר כתב בדף הפייסבוק לפני זמן קצר:

"בעקבות האירוע החמור שאירע במוצאי שבת, ולאחר מפגש ראשוני בין נציגי תושבים ונציגי חסידות גור, הסכמנו שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ואנוכי שעלינו לפעול מתוך אחריות משותפת להרגעת הרוחות.

הבוקר הגיעו השר יעקב ליצמן וחברי וועד החסידות לפגישה בלשכתי בה השתתפו סגני ומ"מ דודי אוחנונה וסגני אלי מצליח.

בפגישה בינינו עלתה נכונות להתחיל בצעדים בוני אמון בין המגזרים שיאפשרו להוריד את המתיחות בעיר בדגש על המרחב הציבורי. בשלב ראשון יוסרו כל שלטי המחאה כפי שהוסכם בין התושבים לוועדה וכן תופסק כריזת השבת מבתים פרטיים.

כמחווה של רצון טוב תדון העירייה בשתי בקשות הנוגעות להקצאות קרקע שהוגשו לעירייה זה מכבר האחת עבור מעון ילדים והשנייה עבור הקמת בית כנסת ליד מבנה ביה"ס שובו בשטח המיועד למבנה ציבור.

הוסכם כי השיח ימשך ברמת התושבים וברמת ההנהגה לאחר החגים וזאת על מנת לדון על סוגיות נוספות המטרידות את הצדדים.אני מאחל לכולם חג שמח ומהנה"