הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שיר נולד בערד – המופע

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: נתיב כפרי
תאריך: 2017-08-16 18:18:05

שיר נולד בערד – המופע
"שיר נולד בערד – המופע"

 

הספרייה העירונית בערד היא כבר מזמן הרבה יותר מרק ספרייה. היא הפכה בעשור האחרון למפגש תרבות מרתק, לעתים סוער, בין תושבי ערד לבין עצמם, או בשיח אינטראקטיבי עם מרצים, מדריכים ומוזיקאים. מי שממונה על השינוי המיוחד והמתמשך הזה הוא עופר סלע, שכבר מעל לעשר שנים מנהל את הספרייה ביד רמה ובזרוע נטויה ומעשיר את חוויית התרבות בערד. הספרייה משלבת פעילויות רבות ושונות בפרויקט השאפתני הזה, החל בהרצאות ספרות מרתקות, קירוב הדור הצעיר אל ספרייה ואל הספר, העברת שעות סיפור לילדים, סדנאות יצירה, ערבי שירה והופעות. ובפסגת המפעל הזה מגיעה הבמה ליצירה המקומית שבאה לידי ביטוי בתחרויות סיפורים מקוריים, סדנאות כתיבה יוצרת, השקת ספרים של סופרים מקומיים ואפילו פרויקט מוזיקלי עם טוויסט בעלילה, שנקרא 'שיר נולד בערד'.

 

המיזם 'שיר נולד בערד' מביא לידי ביטוי את היצירה המקומית בשני תחומים: מחד, תחום כתיבת השירים המתאימים להלחנה, או בעגה המקצועית 'פזמונאות', ומאידך תחום הלחנת שיר קיים. שניהם הופכים לפרויקט אחד שבסופו מופע מוזיקלי מקורי. הפרויקט פורסם בחודש פברואר השנה ורקם עור וגידים בחודש מרץ, כשהוא נמתח על פני חמישה חודשים של עבודה משולבת. בהתחלה נרקמה קבוצת כותבי שירים שלמדו איך להכין שיר שמתאים להלחנה במבנה, בקצב ובמלל שלו, אתגר לא פשוט לכותבים שרגילים למשל לכתוב בצורה חופשית יותר. אחר כך נוצרה קבוצה של מוזיקאים, עם או בלי ניסיון קודם, שקיבלו על עצמם ללמוד את הבסיס להלחנה במטרה להלחין את השירים מסדנת הפזמונאות. הפרויקט מגיע ביום ב' בשבוע הבא לשיאו עם הופעה שמציגה את התוצר הסופי: ביצוע השירים שנכתבו והולחנו על ידי תושבי העיר על ידי להקות , זמרים והרכבים מקומיים.

 

מי שהנחו את שתי הסדנאות הם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום הכתיבה וההלחנה: את סדנת הפזמנאות העביר הפזמונאי נועם חורב, זוכה פרס אקו"ם שכתב להיטים גדולים לריטה, מירי מסיקה, רמי קליינשטיין ועוד רבים וטובים. את הפרק השני והמוזיקלי, סדנת ההלחנה, העביר המוזיקאי עודד גדיר, שהפיק והלחין למיטב המוסיקאים בארץ – אהוד בנאי, רונית שחר, דן תורן ועוד. עודד הוא גם המנהל המוזיקלי של מופע הסיום שיהווה את שיאו של פרויקט היצירה הייחודי והנפלא הזה.

 

"הפרויקט הוא רעיון שקיים כבר מספר שנים", מספר עופר, מנהל הספרייה. "השנה שיתפנו פעולה עם הקונסרבטוריון ונערכנו מראש לכל שלושת השלבים של הפרויקט: שתי הסדנאות והמופע". עופר מתגאה בפרויקט הייחודי שהתנהל כולו בין כותלי הספרייה העירונית, כולל החזרות המוסיקליות. גם המופע המוסיקלי ביום שני הקרוב ייערך בספרייה. הופעה בספרייה העירונית היא מזמן לא דבר זר עבור תושבי ערד. "אנו עומדים רגע לפני מופע שאני בטוח שיהיה מוצלח מאוד. אנו נשמע בהשמעת בכורה עולמית שירים שנכתבו על ידי בני ערד ומבוצעים על ידי נגנים וזמרים תושבי ערד".

 

עופר גם מציין את הייחודיות של היצירה המשותפת בין כותבים ומלחינים מערד, חלקם אף השתתף בשתי הסדנאות: "השירים שנוצרו בפרויקט הם שירים מאוד מרגשים. חלק מהשירים נכתבו על העיר ערד, חלקם שירים אישיים ושירי אהבה, יש לחנים מיוחדים. יש אפילו כמה שירים שזכו למספר לחנים שונים ואנחנו נשמע מספר ביצועים לאותן מלים. הולכת להיות חוויה מאוד נעימה ואיכותית". אין ספק, מדובר במופע ייחודי ומרתק שיציג את העבודה הרבה שהושקעה מכל המשתתפים בפרויקט.

 

המיזם הוקם בשיתוף פעולה של כל גורמי התרבות בעיר: מחלקת אירועים, מרכז הצעירים, הקונסרבטוריון ומרכז הנוער. הרעיון מאחורי הפרויקט 'שיר נולד בערד' היה הרצון ליצור פרויקט משנה שיח, פרויקט שייצור מציאות חדשה בתחום התרבות, יזמה שתסחף אחריה צעירים ונוער. ולא רק. המשתתפים הם תושבי העיר, מבני נוער ועד מבוגרים, חילונים ודתיים, נשים וגברים. כולם בעלי רקע חברתי שונה, והתוצאה: יצירה מוזיקלית מקורית ומגוונת שתבוא לידי ביטוי בהופעה שתיערך ביום שני הקרוב, ה-21.8.17 בשעה 18:00 בספרייה העירונית. מצפים לבואכם!