הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

התרסקות מסוק צה"ל בבסיס רמון

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: ירון רבינוביץ
תאריך: 2017-08-09 19:45:33

התרסקות מסוק צה"ל בבסיס רמון
"התרסקות מסוק צה"ל בבסיס רמון"

קצין צה"ל במילואים נהרג וקצין נוסף נפצע באורח קשה ביום שני בערב בהתרסקות מסוק

טייס האפאצ'י רס"ן במילואים דודי (דוד) זהר, תושב חיפה בן 43 ואב לארבעה, נהרג בתאונה הקטלנית בבסיס רמון. לקראת תום טיסת אימונים הודיע הצוות על תקלה, ובעת שהתקרב לנחיתה התרסק המסוק. הטייס הנוסף, קצין בסדיר, מאושפז במצב קשה בבית החולים סורוקה. הטיסה נערכה במסגרת חזרה למבצעיות אחרי קרקוע מערך האפאצ'י

האירוע התרחש סמוך לשעה 21:00 ביום שני. מסוק אפאצ'י מסוג "פתן" של "טייסת מגע הקסם" חזר לבסיס מטיסת אימון שגרתית ודיווח למגדל הפיקוח על תקלה טכנית. הוא המשיך להתקרב לנחיתה, וכשהיה בגובה מגדל הפיקוח התרסק אל הקרקע בין שני המסלולים בבסיס.

בזמן האירוע שהה מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל בבור חיל האוויר בקריה ועקב אחר המתרחש. לזירת האירוע הגיעו תוך זמן קצר ראש להק ציוד בחיל האוויר, ואיתו צוות בדיקה ראשוני של מחלקת הבטיחות בחיל כדי לאסוף ממצאים ששרדו את ההתרסקות. האלוף הנחה על הקמת צוות מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבדיקת נסיבות המקרה. לחקירה צפויים להצטרף בהמשך גם נציגים מהיצרנית האמריקאית בואינג.

 

מבית החולים סורוקה נמסר כי "הטייס שנפצע פונה לחדר הטראומה וקיבל טיפול ראשוני לייצוב מצבו. הוא הועבר בהמשך לחדר ניתוח, ומצבו עדיין מוגדר קשה". נכון לסגירת העיתון, מצבו מוסיף להיות קשה והוא עדיין מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ כללי, מורדם ומונשם לאחר שעבר ניתוח ארוך ומורכב במהלך הלילה.

ד״ר מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי: ״מדובר בפצוע עם פגיעה רב מערכתית מורכבת וקשה. מצבו הולך ומתייצב לאחר הניתוח שעבר. אנו ממשיכים להעניק לו את הטיפול הרפואי התומך״.

בחיל האוויר עדיין בודקים את פשר התקלה עליה דיווח הטייס והאם היא קשורה לשבר שהביא לאחרונה לקרקוע של מערך האפאצ'י.

ביוני האחרון קורקעו שתי טייסות מגיחות מבצעיות וטיסות אימון. זאת לאחר שבבדיקה שגרתית של אחד מסוקי האפאצ'י בבסיס רמון התגלה סדק נרחב שחלקו התפתח לשבר באורך של כ-20 ס"מ בקצהו של אחד מארבעת הלהבים בחלקו האחורי.

 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר כי "המערך עדיין לא חזר לבצע טיסות מבצעיות מאז שקורקע, והגיחה שהסתיימה בתאונה הייתה חלק מהליך הדרגתי של חזרה לכשירות מבצעית. יש לציין כי בשבוע הבא יסיים מפקד חיל האוויר, אמיר אשל, את תפקידו לאחר למעלה מ-5 שנים ויוחלף באלוף עמיקם נורקין".

 

בעקבות היסטוריה של תאונות, חיל האוויר נוקט נהלים מחמירים בנושא הבטיחות במסוקים.

בחיל האוויר בודקים את כל כיווני החקירה, אך בשלב זה מסתמנת הערכה שכשל טכני היווה גורם מרכזי בסיבה שהובילה להתרסקות. בדרך כלל נגרמות תאונות מסוג זה משילוב של כמה סיבות. הטייס דיווח אמש על תקלה ברוטור האחורי של המסוק, וכמתחייב במקרים כאלה הוא מחויב לנחות במסלול בבסיס ולא בשטח. בחיל האוויר בודקים אם התקלה הייתה במערכת ההיגוי או ההנעה שגרמה לכשל ברוטור האחורי. במידה שטייסים נתקלים במצב כזה עליהם לבצע תרגולת חירום ייחודית ומורכבת של האצת המסוק על מנת להבטיח את מהירות נחיתתו בשטח המסלול הבטוח